دست‌ها را کامل بشوییم؛ ضدعفونی نکنیم!

البته، اگر می‌خواهید به سرماخوردگی و آنفولانزا مبتلا نشوید

دست‌ها را کامل بشوییم؛ ضدعفونی نکنیم!

شست‌وشوی کامل دست با صابون یا مایع دستشویی و آب بهترین راه برای محافظت از دست‌ها در این فصل شیوع بیماری و در نهایت پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا است.

کارشناسان بهداشت و سلامت می‌گویند تمام سطح دست‌های خود را کامل به آب و صابون آغشته کنید، حدود ۲۰ ثانیه محکم به یکدیگر بمالید و سپس به خوبی آبکشی کنید.

فایده آب و صابون

کاری که صابون هنگام مالش دست‌ها می‌کند این است که کثیفی و میکروب‌ها را از سطح دست پاک می‌کند. این میکروب‌ها و کثیفی‌ها به کف صابون می‌چسبند و زمانی که شما دست خود را آب می‌شویید همه جرم‌ها شسته می‌شوند.

دمای آب در زمان شست‌وشو مهم نیست. بلکه این مدت زمان مالش دست‌ها و آبکشی آنهاست که اهمیت دارد.

اگر در وضعیتی هستید که شست‌وشوی دست برایتان امکان‌پذیر نیست، آن وقت می‌توانید از مایع ضدعفونی‌کننده دست که حاوی ۶۰ تا ۹۵ درصد الکل است استفاده کنید. اما باید بدانید که مایع‌های ضدعفونی‌کننده دست به اندازه آب و صابون مؤثر نیستند.

مایع ضدعفونی‌کننده دست: اینجا، آنجا، همه جا

شما می‌توانید مایع ضدعفونی‌کننده دست را همه جا همراه خود داشته باشید؛ مثل ماشین، کیف دستی یا میز کار. اما از آنجا که این محلول حاوی الکل است، باید حواستان باشد که دور از دسترس کودکان نگه دارید. کودکان می‌تواند تحت نظارت والدین یا بزرگترهای خود از محلول‌های ضدعفونی‌کننده دست استفاده کنند.

این درست است که بیشتر مایع‌ها یا محلول‌های ضدعفونی‌کننده دست می‌توانند ۹۹ درصد از باکتری‌ها و میکروب‌ها را از بین ببرند اما برخی از میکروب‌ها خیلی مقاوم و سمج هستند و هر ضدعفونی ‌کننده‌ای در برابر نورو ویروس‌ها که عامل انتقال بیماری هستند و هم چنین برخی از باکتری‌های مربوط به بهداشت و سلامت مؤثر و مفید نیستند.

برای یک فرد معمولی، محلول‌های ضدعفونی‌کننده بسیار راحت و کاربردی هستند که می‌توانند برای بهداشت دست خود همیشه همراه داشته باشند. اما بهتر است فراموش نکنید که مایع ضدعفونی‌کننده دست را نمی‌توان جایگزین شست‌وشو با آب و صابون کرد.

شست‌وشوی کامل دست‌ها با آب و صابون می‌تواند شما را از شر بیشتر میکروب‌ها و برخی از مواد شیمیایی نجات دهد؛ البته این هم بستگی به موادی دارد که شما با آنها در تماس هستید.

منبع: webmd
دیجیاتو
بدون نظر

ورود