۱۰۰ حقیقت شوکه کننده و باورنکردنی در مورد جنگ جهانی دوم [قسمت دوم]

۱۰۰ حقیقت شوکه کننده و باورنکردنی در مورد جنگ جهانی دوم [قسمت دوم]

بی ثباتی که به دنبال جنگ جهانی اول (۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸) ایجاد شد شرایط را برای یک جنگ بین المللی دیگر که دو دهه بعد رخ داد و بسیار ویرانگرتر از جنگ جهانی اول بود فراهم ساخت. آدولف هیتلر که در شرایط بی ثبات آلمان از لحاظ سیاسی و اقتصادی رشد کرده بود، همراه با حزب سوسیالیست ملی گرای خود، کشورشان را از نو تجهیز کرده و معاهده هایی استراتژیک با ایتالیا و ژاپن برای پیاده سازی طرح هایی جاه طلبانه و تسلط بر دنیا منعقد کردند.حمله هیتلر به لهستان در روز اول سپتامبر ۱۹۳۹ که آغاز رسمی جنگ جهانی دوم بود بریتانیا و فرانسه را ناچار کرد که به آلمان اعلان جنگ دهند و بدین ترتیب جنگ جهانی دوم که بزرگ ترین، ویرانگرترین و پرتلفات ترین جنگ تاریخ بود آغاز گردید. در طول ۶ سال بین ۵۰ تا ۷۰ میلیون نفر جانشان را از دست دادند و فجایع بسیاری رخ داد که مسیر تاریخ را به کلی به جهت دیگری برد.

جنگ جهانی دوم با حمله هیتلر به لهستان در اول سپتامبر 1939 آغاز شد و پس از آن بود که کشورهای فرانسه و بریتانیا به آلمان اعلان جنگ دادند.

۳۴- بمب افکن Enola Gay به خاطر انداختن اولین بمب اتمی روی شهر هیروشیما مشهور شد اما کمتر کسی نام، یا بهتر بگوییم، لقب بمب افکن B-29 ی که دیگر بمب اتمی را روی شهر ناگاساکی رها کرد می داند. نام این بمب افکن Bock’s Car بود که به خاطر فرمانده همیشگی آن، فردریک باک، به این لقب دست یافته بود.

۳۵- آلمان ها اولین جت های جنگنده را در طول جنگ جهانی دوم به کار گرفتند که یکی از آن ها Messerschmitt ME-262 بود. این جنگنده های قدرتمند خیلی دیر ساخته شده و توسعه یافتند و نتوانستند در مدت زمان کوتاه شرایط میدان نبرد را برای نازی ها تغییر دهند.

۳۶- بزرگ ترین سیستم توپخانه ای که تاکنون توسط بشر ساخته شده و در جنگ جهانی دوم به کار گرفته شد «کارل» نام داشت که از نام طراح آن، ژنرال کارل بکر، گرفته شده بود. این توپ غول پیکر که عمدتاً علیه مواضع روس ها مورد استفاده قرار گرفت می توانست گلوله ای ۲.۵ تنی را تا مسافت ۳ مایل (حدود ۵ کیلومتر) پرتاب کند. قطر این گلوله بیش از ۶۰ سانتیمتر بوده و  در بتونی تا قطر ۲۸ متر نیز نفوذ می کرد.

۳۷- در طول جنگ جهانی دوم، پلیس اس اس آلمان یک روسپی خانه به نام The Kitty Salon برای دیپلمات های خارجی و دیگر شخصیت های مشهور در برلین راه اندازی کرده بود. سیستم شنود در تمام نقاط این روسپی خانه نصب شده و ۲۰ روسپی فعال در آن نیز هفته ها تحت آموزش های جاسوسی و تلقین فکری قرار گرفتند.

۳۸- جنگ جهانی دوم به سقوط اروپا به عنوان مرکز قدرت جهانی و تقویت جایگاه ایالات متحده و روسیه به عنوان دو ابرقدرت بزرگ آینده منتهی شد. بدین ترتیب می توان گفت که جنگ جهانی دوم شرایط را برای دوران جنگ سرد و عصر رقابت هسته ای بین این دو ابرقدرت فراهم ساخت.

جنگ جهانی دوم با حمله هیتلر به لهستان در اول سپتامبر 1939 آغاز شد و پس از آن بود که کشورهای فرانسه و بریتانیا به آلمان اعلان جنگ دادند.

۳۹- در طول جنگ جهانی دوم، در ایالات متحده از عبارت «استیک های آزادی» برای همبرگر استفاده می شد تا از واژه همبرگر (hamburger) که به آلمان و شهر هامبورگ اشاره داشت خودداری شود.

۴۰- در زمان حمله به بندر پرل هاربر، ۹۶ کشتی در این بندر لنگر گرفت بودند. در طول حمله ۱۸ کشتی غرق شده یا به شدت آسیب دیدند که ۸ کشتی جنگی از آن جمله بودند. همچنین در جریان این حمله ۲.۴۰۲ مرد آمریکایی کشته و ۱.۲۸۰ نفر نیز زخمی شدند. از دیگر تلفات آمریکایی ها در این حمله می توان به نابودی یا صدمه دیدن ۳۵۰ فروند هواپیمای جنگی اشاره کرد.

۴۱- پس از سقوط برلین، وقتی که از جوزف کرامر، فرمانده اردوگاه برگن-بلسن که با نام «هیولای بلسن» شناخته می شود پرسیدند که آیا هنگام تماشای شکنجه و کشتار هزاران مرد، زن و کودک در این اردوگاه احساسی داشته است گفت که احساسی نداشته زیرا تنها دستورات مافوق های خود را اجرا می کرده است. او بعدها به جرم جنایت علیه بشریت اعدام شد.

۴۲- موفق ترین خلبان هواپیماهای جنگی در طول جنگ جهانی دوم یک خلبان جنگنده آلمانی به نام اریک هارتمن ملقب به «شوالیه بلوند» بود که بیش از ۳۵۲ هواپیمای متفقین را در نبردهای هوایی ساقط کرد.

جنگ جهانی دوم با حمله هیتلر به لهستان در اول سپتامبر 1939 آغاز شد و پس از آن بود که کشورهای فرانسه و بریتانیا به آلمان اعلان جنگ دادند.

۴۳- اعضای حلقه داخلی نزدیکان آدولف هیتلر با لقب «فراولین آنا» از رودولف هس، معاون هیتلر، یاد می کردند زیرا ظاهراً وی همجنسگرا بوده است. از دیگر القاب او می توان به «موش قهوه ای» اشاره کرد.

۴۴- ویلیام هیتلر، برادر زاده هیتلر، در جنگ جهانی دوم در نیروی دریایی ایالات متحده عضویت داشت و بعد از جنگ اسم خانوادگی خود را تغییر داد.

۴۵- فاشیست های ایتالیا، نماد خود را که یک تبر با دسته ای پیچیده شده در میله بود از رم باستان الهام گرفته بودند که نماد قدرت بود.

۴۶- نازی ها میلیون ها لهستانی را در طول جنگ جهانی دوم کشتند اما فکر می کردند که برخی از نوزادان و کودکان لهستانی شبیه آلمانی ها بوده و به همین دلیل حدود ۵۰.۰۰۰ کودک لهستانی را ربوده و به والدین آلمانی سپردند تا آن ها را مثل یک آلمانی بزرگ کنند.

۴۷- نازی ها آهنگ معروف نبرد هاروارد را برای ساخت آهنگ معروف رژه خود با نام Sieg Heil به معنای «درود، رهبرم» به سرقت بردند.

۴۸- واحدهای ویژه نیروی اس اس با نام Einsatzgruppen  به معنای «نیروهای عملیات ویژه» به دنبال ارتش این کشور به مناطق تسخیر شده می رفتند. آن ها یهودیان را وادار به کندن گودال کرده و سپس آن ها را در لبه گودال مورد هدف قرار می دادند. گفته می شود که این گروه از نیروهای اس اس بیش از ۱.۴ میلیون یهودی را در طول جنگ جهانی دوم کشته اند.

جنگ جهانی دوم با حمله هیتلر به لهستان در اول سپتامبر 1939 آغاز شد و پس از آن بود که کشورهای فرانسه و بریتانیا به آلمان اعلان جنگ دادند.

۴۹- گروهی از زندانیان که آلمان ها به آن ها Sonderkommando به معنای «واحد ویژه» می گفتند مجبور بودند اجساد کشته شدگان در اردوگاه ها را دفن کردن یا در کوره های بزرگ بسوزانند. کمتر از ۲۰ نفر از این افراد زنده ماندند اگر چه خاطرات و اعداد و ارقام مربوط به دفن شدگان و سوزانده شدگان که توسط این افراد تهیه شده بود بعدها در اردوگاه های مرگ پیدا شدند.

۵۰- در طول جنگ جهانی دوم چندین بازیگر مشهور در ارتش حضور داشته و حتی نشان های افتخار و لیاقت دریافت کردند. برای مثال، هنری فوندا در نبردهای اقیانوس آرام مدال برنز شجاعت دریافت کرد، والتر متیو ستاره شش نبرد را به خاطر خدماتش به عنوان خلبان بمب افکن B-17 کسب نمود و دیوید نیون نیز نشان لیاقت لژیون ایالات متحده را دریافت کرد. کریستوفر لی فقید نیز در آن دوران از خلبانان نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا بوده و جوایز و مدال های متعددی دریافت نمود.

۵۱- جان وین (ماریون رابرت موریسون) در ۱۴ فیلم با داستان هایی در مورد جنگ جهانی دوم بازی کرد اما به دلیل آسیب دیدگی که در دنیای فوتبال برایش پیش آمده بود هیچگاه نتوانست در ارتش ایالات متحده و  در دوران جنگ جهانی دوم خدمت کند.

۵۲- هیتلر عکسی قاب گرفته از هنری فورد، موسس کمپانی اتومبیل سازی فورد را روی میز خود داشت و فورد نیز عکسی از رهبر نازی را روی میز کار خود در میشیگان قرار داده بود. در کتاب «نبرد من»، هیتلر برخی از دیدگاه های ضد یهودی را به فورد نسبت می دهد.

جنگ جهانی دوم با حمله هیتلر به لهستان در اول سپتامبر 1939 آغاز شد و پس از آن بود که کشورهای فرانسه و بریتانیا به آلمان اعلان جنگ دادند.

۵۳- در ۳۱ ژانویه ۱۹۴۵،سرباز ادی اسلوویک به خاطر فرار از خدمت تیرباران شد و به اولین آمریکایی تبدیل شد که به خاطر این کار از زمان جنگ داخلی در این کشور اعدام می شود. وی همچنین تنها سرباز آمریکایی بود که به خاطر فرار از خدمت در طول جنگ جهانی دوم اعدام گردید.

۵۴- اگر چه ژاپن در جنگ جهانی اول در کنار بریتانیا، فرانسه و ایالات متحده جنگید اما وقتی که پس از امضای پیمان صلح نتوانست قلمرو بیشتری به دست آورد احساس کرد که به این کشور خیانت شده است. علاوه بر این، در دهه ۱۹۲۰، دولت ژاپن به کنترل ملی گراهایی بسیار تندرو درآمد که رابطه بسیار نزدیکی با ارتش کشور داشتند و این موضوعات در نهایت باعث شد که ژاپن در جنگ جهانی دوم در کنار آلمان قرار بگیرد.

۵۵- بعد از شکست در جنگ جهانی اول، آلمان مجبور شد که پیمان صلح ورسای را در سال ۱۹۱۹ پذیرفته و امضا کند.در جریان این معاهده، آلمان تمام قلمروهای خود در خارج از سرزمین اصلی و بخشی از قلمرو اصلی خود را به همسایگانش واگذار کرد و همچنین این کشور دیگر اجازه تشکیل و داشتن ارتشی بزرگ را نداشت. اکثر آلمانی ها با این معاهده مخالف بودند و سرخوردگی آن ها از پذیرش این معاهده سرانجام به زیر پا گذشتن آن و شروع جنگ جهانی دوم شد.

۵۶- از ۴۰.۰۰۰ ملوانی که در طول جنگ جهانی دوم در زیردریایی های یوبوت آلمانی خدمت می کردند تنها ۱۰.۰۰۰ نفر به خانه هایشان بازگشتند.

جنگ جهانی دوم با حمله هیتلر به لهستان در اول سپتامبر 1939 آغاز شد و پس از آن بود که کشورهای فرانسه و بریتانیا به آلمان اعلان جنگ دادند.

۵۷- پرافتخارترین واحد نظامی در تاریخ ایالات متحده گروهان ۴۴اُم بود که از شعار «برویم بشکنیم» استفاده می کردند. این گروه از داوطلبان آمریکایی-ژاپنی تشکیل شده بود و روی هم رفته توانستند ۴.۶۶۷ مدال، جایزه و تقدیر دریافت کنند که از آن میان می توان به ۵۶۰ ستاره نقره ای، ۴.۰۰۰ ستاره برنزی، ۵۲ ستاره خدمات قابل توجه و یک مدال افتخار اشاره کرد. همچنین این گروه دارای یک ویژگی متمایز کننده دیگر نیز بود و آن اینکه حتی یک سرباز این گروهان نیز هیچگاه خدمت را ترک نکرده و از میدان نبرد عقب نشینی نکرد.

۵۸- بزرگ ترین نبرد تانک ها در تاریخ بین آلمانی ها و روس ها در کورسک روسیه رخ داد که از ۴ تا ۲۲ جولای ۱۹۴۳ جریان داشته و بیش از ۳.۶۰۰ تانک در آن شرکت داشتند.

۵۹- بزرگ ترین حلقه جاسوسان ژاپنی در طول جنگ جهانی دوم نه در ایالات متحده بلکه در مکزیک بود، جایی که عوامل ژاپنی در مورد ناوگان دریایی ایالات متحده در آتلانتیک جاسوسی می کردند.

۶۰- بیش از ۸۵ درصد اسرای جنگی حاضر در اردوگاه های روسیه جان خود را از دست دادند.

۶۱- اکثریت جنایتکاران جنگی آلمانی در پایان جنگ خود را در میان آوارگان جا داده و به کمپ های مخصوص این افراد رفتند و بدین ترتیب آزاد ماندند.

۶۲- در طول جنگ جهانی دوم آلمان ۳.۳۶۳ ژنرال داشت در حالی که این عدد برای ایالات متحده تنها کمی بیش از ۱.۵۰۰ ژنرال بود.

جنگ جهانی دوم با حمله هیتلر به لهستان در اول سپتامبر 1939 آغاز شد و پس از آن بود که کشورهای فرانسه و بریتانیا به آلمان اعلان جنگ دادند.

۶۳- قبل از این که نازی ها تصمیم بگیرند از طریق اتاق های گاز از دست یهودیان خلاص شوند، ایده فرستادن آنان به جزیره ماداگاسکار نیز وجود داشت.

۶۴- اگر انداختن بمب اتمی سوم روی قلمرو اصلی ژاپن ضروری می شد، هدف بعدی شهر توکیو می بود.

۶۵- بیشترین تلفات نیروی دریایی ایالت متحده در جنگ جهانی دوم در ۳۰ جولای ۱۹۴۵ رخ داد. کشتی جنگی یو اس اس ایندیاناپولیس در این روز توسط یک زیردریایی ژاپنی غرق شد. کاپیتان این ناوشکن، چارلز مک وی، تنها افسر نیروی دریایی ایالات متحده بود که به خاطر از دست دادن کشتی خود در طول جنگ، در دادگاه نظامی محاکمه شد.

۶۶- گالوین گراهام تنها ۱۲ سال داشت که در نیروی دریایی ایالات متحده ثبت نام کرد. قبل از این که نیروی دریایی از سن واقعی او آگاه شود، گراهام توانست یک ستاره برنزی و یک قلب ارغوانی به خاطر خدمات متمایزش در روی عرشه یکی از کشتی های جنگی ایالات متحده بدست آورد.

۶۷- رودولف هس، معاون آدولف هیتلر در حزب نازی آخرین کسی بود که در برج معروف لندن زندانی شد.

بیشتر بخوانید: عکس‌هایی واقعی و شوکه کننده از جنگ و داستان‌های هولناک پشت آن‌ها [قسمت دوم]

منبع: factretriever
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴ نظر

ورود

 • آرمین آذر ۱۹, ۱۳۹۸

  چرا از قحطی که تو ایران به وجود اومد و دلیلش چیزی نمیگید؟ چرا نمیگید اون موقع انگلیس منابع غذاییش رو از ایران میبرد تا اینکه مردم ایران دچار قحطی شدند و چندین میلیون نفر مردند؟

  • پویا آذر ۱۹, ۱۳۹۸

   اینی که گفتی برای جنگ جهانی اوله
   البته زمان جنگ جهانی دوم تا حدودی تو ایران قحطی شد ولی در ابعاد محدود و تلفات بسیار کم نسبت به جنگ جهانی اول

 • علی آذر ۱۹, ۱۳۹۸

  با تشکر از بابت مطلب منتشر شده در بند ۴۰- در زمان حمله به بندر پرل هاربر، ۹۶ کشتی در این بندر لنگر گرفت بودند. لازم است که متذکر شوم اصطلاحی که در مورد کشتی بکار میرود پهلو گرفتن است نه لنگر گرفتن

 • SS خرداد ۲۳, ۱۴۰۰

  هر جا جنگ و خونریزی و قتل و جنایت باشه رد پای انگلیسیا و یهودیا پیداست