آخرین وضعیت قیمت دلار، واکسن آنفلوآنزا و سهام دارویی

واکنش رئیس کل بانک مرکزی به روند صعودی قیمت دلار

آخرین وضعیت قیمت دلار، واکسن آنفلوآنزا و سهام دارویی

قیمت دلار در بازار آزاد و قیمت دلار در بودجه سال ۹۹ دولت، بحث اول اقتصاد ایران در سه ماهه چهارم سال ۹۸ است که روی همه چیز تاثیر می گذارد. از بورس تا اقتصاد خانوار. با افزایش تلفات آنفلوآنزا در پاییز شگفتی ساز ایران، قیمت واکسن آنفلوآنزا هم گویا در بازار سیاه سرسام  آور شده است.

قیمت دلار آمریکا پس از شوک شبانه بنزین و گرانی ۲۰۰ درصدی آن، از مهار ۱۱۴۰۰ تومان خارج شد و به ۱۱۸۰۰ تومان و سپس ۱۲۴۰۰ تومان و اکنون به نزدیک های ۱۲۹۰۰ رسیده است و اگر با همین روند پیش برود و مقاومت ها را پشت سر بگذارد، تکنیکالیست ها را به مقاومت ۱۴۷۰۰ تومان در زمستان نود و هشت،‌ خوش‌بین خواهد کرد و این تاثیرات منفی بسیاری روی اقتصاد گردشگری و صنایع خواهد گذاشت.

دولت با کسری بودجه مواجه است و ملت، ترفند اردیبهشت تا مهر ۹۷ را که شاهد شلیک دلار از زیر ۴۰۰۰ تومان به حدود ۱۹۰۰۰ هزار تومان بودند را در خاطر دارند. دلار به نسبت اول سال، بیش از ۳۰ درصد گران شده است و اگر بخواهد به همین رویه پیش برود و بانک مرکزی، نظاره گر بازی باشد، دوباره شاهد جولان دلار در کانال ۱۴ یا ۱۵ هزار تومان خواهیم بود و پول ها از بانک و بورس، روانه میدان فردوسی و اطراف خواهد شد و همان داستان تابستان ۹۷، تکرار می شود.

رئیس کل بانک مرکزی دیشب در پستی اینستاگرامی اعلام کرد که اوضاع بازار ارز، این گونه نخواهد ماند. او گفته بود که شاهد کاهش ۴۰ درصدی اضافه برداشت بانک ها هستیم و با توجه به ذخایر ارزی کشور و ارز صادراتی، انتظارات غیر واقعی در بازار ارز ایجاد شده و موجب سفته بازی گردیده که البته رئیس کل محترم ابراز امیداوری کرده است که این روند، پایدار نخواهد بود. او ۲۶ آبان به میدان فردوسی رفت و وضعیت ارز را حضوری بررسی کرده بود.

رئیس کل بانک مرکزی در اینستاگرام ۴۸ هزار فالوئری خود گفت:

از ابتدای سال، بیش از ۱۰ میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی توسط بانک مرکزی تامین شده است، حدود ۱۵ میلیارد دلار نیز در چارچوب سامانه نیما برای واردات مواد اولیه واحدهای تولیدی و سایر کالاهای ضروری تامین شده است.

این روند با ادامه‌ تلاش‌های صادرکنندگان با قدرت ادامه خواهد یافت. طی دو هفته اخیر به دلایلی که همگان برآن واقف هستند، انتظارات غیرواقعی در بازار ارز ایجاد شد و عمدتا در برخی فضاهای دلالی و سفته‌بازی به آن دامن زده شد. اما با اطلاعاتی که از این توانایی‌ها، امکانات و ذخائر ارزی کشور و ارز صادراتی دارم این روند نمی‌تواند واقعی و پایدار باشد، چراکه تغییر خاصی در متغیرهای کلیدی اتفاق نیفتاده است.

خبر بسیار امیدوارکننده‌ای که بانک‌ها در ماه‌های اخیر نیاز به نقدینگی کوتاه‌مدت خود را عمدتا از بازار بین‌بانکی تامین می‌کند؛ لذا اجازه برداشت بانک‌ها با بیش از ۴۰ درصد کاهش به رقم بسیار کمتری در مقایسه با رقم آن در یکسال گذشته رسیده است که از مدیران بانک‌ها به خاطر این انضباط مالی و همراهی در اعمال سیاست‌های پولی بانک مرکزی که نهایتا در جهت کاهش نرخ تورم است تشکر می‌کنم.

بانک مرکزی برخلاف آنچه عنوان می‌شود در حال حاضر برنامه‌ای برای انتشار اوراق مشارکت (ودیعه) ندارد.

وضعیت دلار و واکسن و دارو

دلار شب گذشته در محدوده ۱۲۸۱۰ تومان بسته شد. تقریبا می‌توان شکست محدوده ۱۲۷۰۰ توان را تایید کرد. امروز انتظار می‌رود بازارساز هم نرخ فروش خود را بالاتر بیاورد. ادامه پیش‌روی دلار، تنور بورس کالا، بورس انرژی و سهام را داغ‌تر خواهد کرد. بورس از زمان افزایش  قیمت بنزین، هم‌چنان صعودی شده است.

دلار

تکنیکال دلار را در پاییز ۹۸ مشاهده می کنید. روند نزولی ۳ ماهه را شکسته، به طور کامل خارج شده، پولبک زده و در اندیکاتورها واگرایی مثبت دیده می شود. این محدوده را کف قیمت دلار می توان دانست.

همان طور که شاهد افزایش  آرام قیمت دلار  هستیم، قیمت واکنس آنفلوآنزا نیز افزایش پیدا کرده است. برخی اطلاعات دریافتی حاکی از به وجود آمدن بازار سیاه برای واکسن آنفلوآنزا و داروی درمان آنفلوآنزا اوسلتامیویر است.

به طوریکه قیمت حدودا ۴۰ هزار تومانی واکسن در بازار سیاه به ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان و قیمت دارو هم از حدود ۲۰۰ هزار تومان به اعداد نجومی ۴۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان رسیده است. مشخص نیست علت اصلی به وجود آمدن بازار سیاه برای این دو ابزار مقابله با آنفلوآنزا چیست اما کمبود واکسن و دارو کاملا مشخص است.

افزایش قیمت دلار ، تاثیر مثبت روی گروه دارویی گذاشته است و سهام این گروه را سبز کرده است

سهام دارویی در بورس  ایران در چندهفته اخیر هم‌چنان روند صعودی خود را در پیش گرفته است و این یک سیگنال خوب برای کسانی است که هوش تجاری خوبی دارند و قصد سرمایه گذاری بلند مدت روی گروه پیشرو و راهبردی در بازار سرمایه ایران دارند. آیا باید منتظر دلار ۱۵۰۰۰ تومانی باشیم؟

بدون نظر

ورود