جزییات افزایش تعرفه برق ایران از فروردین ۱۳۹۹

تاثیر افزایش تعرفه برق در بورس ۱۳۹۹

جزییات افزایش تعرفه برق ایران از فروردین ۱۳۹۹

تعرفه برق ایران از فروردین ماه سال ۱۳۹۹ افزایش پیدا می کند که احتمالا این افزایش تعرفه، هم بخش خانگی و هم صنعتی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بررسی بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور که از اواخر دی ۱۳۹۸ در مجلس آغاز می شود، احتمالا درباره افزایش یا ثبات تعرفه برق و آب و گاز در سال آینده تصمیم گیری می‌کند.

افزایش تعرفه برق در سال ۱۳۹۹ که آخرین سال سده سیزدهم هجری شمسی محسوب می شود و سال سخت تحریمی و سال کسری بودجه قابل توجه دولت تدبیر و امید، هزینه تمام شده تولید و خدمات شرکت ها به خصوص فعالان بازار سرمایه را افزایش می دهد.

افزایش تعرفه برق، می تواند منجر به کاهش درصدی از سود شرکت های بورسی شود. به هر حال، افزایش تعرفه برق، قیمت محصولات را افزایش داده که خود عاملی برای افزایش قیمت سهام بسیاری از شرکت های تاثیرپذیراز قیمت برق است.

افزایش تعرفه برق در سال ۱۳۹۹، روی کسب و کار بیت کوین بازها و افرادی که به استخراج ارزهای دیجیتال اقدام می کنند، تاثیر گذار خواهد بود. صنعت برق ایران، صنعت ضرر ده است و از صنایع مهم و راهبردی کشور محسوب می شود. سرمایه گذاری در صنعت برق، مثل صنعت داروی ایران، یک اقدام ارزشمند برای سرمایه گذاری بلند مدت محسوب می شود.

سخنگوی صنعت برق ۹ دی ۹۸ گفته بود که از ۱ فروردین ماه سال ۱۳۹۹، تعرفه برق ایران به میزان ۷ درصد افزوده می شود و این افزایش ۷ درصدی برای همه مشترکان صنعت برق ایران خواهد بود. اگر شما بر اساس الگوی مصرف برق، درفهرست مشترکان پر مصرف قرار بگیرید،‌ علاوه بر ۷ درصدی که از ۱ فروردین ۱۳۹۹ به قبض برق شما افزوده می شود، ۱۶ درصد نیز دیگر باید پرداخت کنید. یعنی مشترکان پر مصرف برق در سال ۱۳۹۹، باید شاهد افزایش ۲۳ درصدی بهاء قبض برق مصرفی خود باشند که هزینه قابل توجهی خواهد بود.

در سال۱۳۹۸، در پیک مصرف برق، ۲۰۰ هزار تفاهم نامه با مشترکان صنعتی و کشاورزی امضا شده تا اعمال مدیریت مصرف را شاهد باشیم. در تابستان امسال بر خلاف تابستان سال ۹۷، خاموشی گسترده نداشتیم. در سال ۱۳۹۸، ۲۹ میلیون مشترک صنعت برق داشتیم که ۲۴ میلیون مشترک، زیر الگوی مصرف بودند و تعرفه برق آن ها نیز ۷ درصد اضافه شد. تعرفه وزارت نیرو در سال ۱۳۹۹ در این لینک در دسترس می باشد.

تعرفه برق

جزییات تعرفه برق در سال ۱۳۹۹ برای همه مشترکان در این سامانه به روز رسانی می شود.

چند اتفاق مهم در صنعت برق

  • پیش بینی می شود بتوان با ورود استارتاپ ها بتوان هزارمگاوات در تابستان سال ۱۳۹۹ صرفه جویی اعمال کرد که در مجموع پنج هزارمگاوات از محل مدیریت مصرف خواهیم داشت.
  • اگر هر مشترکی بتواند مستدل افزایش قبض برق ناشی از حذف قبض کاغذی را نشان دهد یکسال از پرداخت قبض معاف خواهد شد.
  •  پیش بینی می شود طرح حذف قبض کاغذی برق بتواند ۳۰۰ میلیارد تومان صرفه جویی در یکسال به همراه داشته باشد.
  • سخنگوی صنعت برق عامل مهم انتشار ذرات معلق در کلانشهرها را وسایل نقلیه و موتورسیکلت‌ها می‌داند.
  •  سهم صنایع عمده و نیروگاه ها در آلودگی هوا حدود ۲۳ تا ۲۴ درصد است که نقش نیروگاه‌ها در این بین بسیار کم است.
  • نیروگاه ها اگر گاز طبیعی مصرف کنند هیچ‌گونه ذرات معلقی تولید نخواهند کرد و نیروگاه ها تنها در شرایط اضطرار از سوخت مازوت استفاده می‌ کنند که ممکن است عامل آلایندگی باشد و در حال حاضر نیز استفاده از سوخت مازوت در این نیروگاه‌ها بسیار اندک است.

در سال ۹۹ احتمالا شاهد تعرفه های تشویقی برای مشترکان خانگی باشیم. در سال ۱۳۹۸، تعرفه برق کلیه مشترکان از ۱ اردیبهشت افزایش یافت. با این حال. مدیرکل دفتر پشتیبانی فنی و نظارت بر تولید شرکت نیروی برق حرارتی گفته بود که افزیش ۲۳ درصدی تعرفه برق، ابزاری برای تحریک مصرف کننده به منظور رعایت مصرف بهینه برق نیست.

به هر حال، مشکل ایرانیان با برق و آب، مساله فرهنگی است که باید فرهنگ سازی بیشتری صورت بگیرد. بورس انرژی ایران در سال ۱۳۹۹، تحت تاثیر خریدو فروش برق  خواهد بود. در سال ۱۳۹۹ که شاهد رونق بیشتر صنعت برق هستیم، شرکت های تجهیزات ساز صنعت برق مثل «مپنا» در بازار بورس ایران باید در واچینگ لیست سهامداران قرار بگیرد

بدون نظر

ورود