۱۸ کشته در زلزله قوی شرق ترکیه

۱۸ کشته در زلزله قوی شرق ترکیه

زلزله‌ای با ۶.۸ درجه قدرت شرق ترکیه را لرزانده و تاکنون مرگ دست کم ۱۸ نفر در پی آن گزارش شده است. زلزله در شهر سیورچه استان الازیغ روی داده و موجب فروریختن ساختمان‌ها شده است. این زمین لرزه در ایران، عراق، سوریه و لبنان هم احساس شده است.

ترکیه روی نوار زلزله‌خیزی قرار دارد و وقوع زمین‌لرزه در آن نادر نیست. حدود ۲۰ سال پیش (۱۹۹۹) یک زلزله سهمگین در غرب این کشور و در شهر ساحلی ازمیت جان ۱۷ هزار نفر را گرفت.

زلزله عصر جمعه، ۲۴ ژانویه، حدود ساعت ۹ شب به وقت محلی روی داد و باعث شد هزاران سکنه شهر سیورچه سراسیمه به خیابان‌ها بریزند.

مرکز مدیریت بحران و امداد ترکیه گزارش کرده که تاکنون ۶۰ پس لرزه ثبت شده است که قدرت برخی از آنها بالای ۵ درجه بوده است.

زلزله ترکیه

شدت این زمین لرزه شدید به قدری بود که در مناطق مرزی ترکیه با ایران، ارمنستان، سوریه و شمال عراق هم حس شد.

این مرکز امدادی اعلام کرده ۴۰۰ تیم نجات به منطقه اعزام شده‌اند تا با توجه به زمستان سخت در این مناطق به آوارگان چادر و مایحتاج اولیه برسانند.

مرکز مدیریت بحران و امداد ترکیه از اهالی مناطق آسیب دیده خواسته به بناهای نیمه تخریب شده خود بازنگردند چرا که احتمال ریزش آنها در صورت وقوع پس لرزه وجود دارد.

استاندار الازیغ گفته دست کم هشت نفر در این استان جان خود را بر اثر زمین لرزه از دست داده‌اند. مقام‌های استان مطلیه در مجاورت الازیغ هم از جان باختن ۶ نفر در جریان این زمین لرزه خبر داده‌اند.

تصاویر تلویزیونی مخابره شده نیروهای امداد را نشان می دهند که در تاریکی شب سراسیمه تلاش می کنند مصدومان و زنده‌ها را از زیر آوارها نجات دهند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود