چند راهکار طلایی برای ثروتمند شدن: برای پولدار شدن، این کارها را انجام ندهید!

چند راهکار طلایی برای ثروتمند شدن: برای پولدار شدن، این کارها را انجام ندهید!

هر کسی بالاخره راه مخصوص به خود را برای ثروتمند شدن یا پولدار شدن پیدا می‌کند. برخی افراد روزی خردمندانه و روشنفکر عمل کرده و بیت‌ کوین خریده‌اند؛ یعنی وقتی که هر بیت‌ کوین یک دلار قیمت داشت. برخی نیز دلشان خواسته زیاد کار کنند.

افرادی که همیشه ثروتمند بوده و هستند یا آنهایی که سعی می‌کنند ثروتی که با زحمت به دست آورده‌اند را حفظ می‌کنند، ویژگی‌های مشترکی با هم دارند. اگر چه، در میان هر دو دسته، یعنی آنهایی که گاهی اوقات خوش‌شانس بوده و آنهایی که گاهی زیاد کار می‌کنند، افرادی هستند که اشتباهاتی را در مسیر کاری خود انجام می‌دهند و در نتیجه نمی‌توانند پول خود را ذخیره کنند.

محققی به نام تام کورلی علاقه‌مند به یافتن تفاوت بین عادات افراد پولدار و آنهایی است که فقیر هستند یا در کل پول زیادی ندارند. او به مدت ۵ سال رفتار هر دو گروه را مطالعه کرد و به نتایج جالبی دست یافت.

ما امروز در روزیاتو می‌خواهیم به شما ۱۰ موردی را بیاموزیم که اگر می‌خواهید پولدارتر شوید باید آنها را ترک کنید. نکته آخری که در پایان این مطلب می‌خوانید به شما کمک می‌کند تصمیم مهمی را بگیرید که بیشتر افراد در انجام آنها مشکل دارند.

ملاقات نکردن با افراد جدید

آدم‌های ثروتمند عاشق ملاقات کردن و آشنا شدن با افراد جدید هستند. حدود ۶۸ درصد از افراد پولدار می‌گویند دوست دارند با آدم‌های جدید آشنا شوند. اما تنها ۱۱ درصد از افراد فقیر به آشنایی با افراد جدید در زندگی‌شان علاقه دارند. بیشتر افرادی که به ثبات مالی رسیده‌اند تا جایی که می‌توانند تلاش می‌کنند از خودشان جلوه خوبی بروز دهند و آن را حفظ کنند. افراد ثروتمند آشنایی با افراد جدید و قدیم در روزهای تعطیل و روزهای مهم سال را نادیده نمی‌گیرند.

اعتقاد به سرنوشت

شما می‌توانید بر شانس یا سرنوشت در موارد نادر تکیه کنید؛ شاید آن هم تنها زمانی باشد که مجبور باشید بین لباس آبی یا قرمز یکی را انتخاب کنید. اما وقتی نوبت به رخدادها و وقایع مهم زندگی می‌رسد، افراد ثروتمند فکر می‌کنند خودشان باید مسیر زندگی‌شان را تعیین کنند. اما ۹۰ درصد از افراد فقیر تقصیرها، بدبختی‌ها و دیگر مشکلاتی راکه نمی‌توانند کنترل کنند به گردن قضا و قدر می‌اندازند. آنها برای اینکه تناسب اندام خود را حفظ کنند، به جای آموزش و تحصیل، پول خود را در باشگاه‌های ورزشی و خرید بلیت‌های لاتاری خرج می‌کنند.

تنفر از شغل

«من عاشق کاری هستم که انجام می‌دهم!» این جمله‌ را ۸۵ درصد از افرادی که از نظر مالی موفق هستند می‌گویند. افراد فقیر بیشتر بدبختی‌هایشان را در کارشان می‌بینند و فقط معایب کار خود را بزرگ می‌کنند. با چنین رویکرد و نگرشی، شما احتمالا با ما هم عقیده هستید که به سختی می‌توان درآمد را افزایش داد. اگر کاری که انجام می‌دهید را دوست ندارید، باید آن را عوض کنید نه این که مدام ناله و شکایت کنید.

عدم توجه به سلامت

افراد ثروتمند مدت زمان زیادی را به سلامت خود اختصاص می‌دهند. مثلا به پزشک مراجعه می‌کنند، سبک زندگی سالم دارند، ورزش می‌کنند (۷۶ درصد از افراد موفق ۴ روز در هفته ورزش می‌کنند)، رژیم غذایی متعادل دارند و از عادات بد دوری می‌کنند. در میان آنهایی که درآمد کمی دارند، تنها ۱۳ درصد به ارتباط بین سلامت خوب و موفقیت پی برده‌اند.

ریسک نکردن

فقط ۶ درصد از افراد فقیر هستند که برای بهبود وضعیت مالی خود ریسک می‌کنند. اما بیش از ۵۰ درصد از افراد ثروتمندی که در این آمار شرکت کردند با ریسک کردن موافق بوده‌اند. علاوه بر این، بسیاری از افراد ثروتمند به این نکته پی برده‌اند که حداقل یک بار در زندگی‌شان ریسک‌هایی کرده‌اند که با شکست‌های بزرگ روبه‌رو شده است اما آنها به جای جا زدن و منصرف شدن، سعی کرده‌اند راه خود را به سمت پیشرفت در پیش بگیرند.

تماشای برنامه‌های تلویزیونی

۷۸ درصد از آنهایی که ثروتمند نیستند برنامه‌هایی را تماشا می‌کنند که در مورد جزییات زندگی خصوصی افراد دیگر است. اما تنها ۶ درصد از افراد ثروتمند این برنامه‌ها را تماشا می‌کنند. لازم به ذکر است که افراد ثروتمند خیلی تلویزیون تماشا نمی‌کنند و اگر هم تماشا کنند حداقل یک ساعت در روز است. همین رویه برای استفاده از اینترنت هم صادق است. افراد موفق وقت خود را کمتر به وب‌گردی اختصاص می‌دهند؛ مگر این که موضوعی باشد که به حرفه و کارشان مرتبط باشد.

مطالعه کم

داستایوفسکی در جایی گفته است: کتاب نخواندن یعنی تفکر نکردن. حدود ۸۸ درصد از افراد ثروتمند با این نویسنده موافق هستند. آنها کتاب‌هایی در مورد رشد خود، عوامل حرفه‌ای و ادبیات تاریخی به مدت ۳۰ دقیقه در روز می‌خوانند. حدود ۲ درصد از مردم فقیر این مقدار وقت را در طول روز به کتاب خواندن اختصاص می‌دهند.

دیر بیدار شدن از خواب

بیش از نیمی از تاجرها و افرادی که صاحب کسب و کار هستند و در تحقیقات تام کورلی شرک کردند، حداقل ۳ ساعت قبل از شروع روز کاری خود از خواب بیدار می‌شدند؛ یعنی حدود ساعت ۵ صبح. آنها این زمان از صبح را به برنامه‌ریزی کارهای روزانه، کار کردن روی پروژه‌های شخصی (اگر برای شرکت‌های بزرگ کار می‌کنند) و ورزش اختصاص می‌دهند.

بسیاری از افراد موفق حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در روز را به انجام تمرینات ذهنی و جسمی آرام‌بخش پزداخته یا این که مدت زمانی را فقط در سکوت به فکر کردن می‌پردازند. زود بیدار شدن به این معنی نیست که کم بخوابید. ۸۹ درصد از افراد ثروتمند ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه دارند و در مدت زمان توصیه شده یعنی بین ساعت ۹ تا ۱۰ به خواب می‌روند.

ارتباط با افراد سمی

حدود ۹۶ درصد از افرادی که تمام حقوق خود را قبل از دریافت حقوق ماه بعد خرج می‌کنند کسی را می‌شناسند که عاشق شایعه درست کردن یا شکایت از زندگی‌اش است. افراد موفق با کسانی که منفی نیستند اما متضاد آنها هستند، ارتباط برقرار می‌کنند تا از آنها برای انجام کارهایی که مد نظرشان است الهام بگیرند. شما می‌توانید به راحتی بر تعداد این افراد در اطرافتان اضافه کنید؛ فقط کافیست به مراسم فرهنگی مختلف بروید، کارهای داوطلبانه انجام دهید یا بخواهید یکی از اعضای سازمان‌های بلامنفعه یا خیریه باشید. شما باید تمام وقت خود را به خودتان اختصاص دهید تا زمانی که با افراد جدیدی آشنا شوید که برای این زمان شما ارزش‌آفرینی کنند.

ولخرجی کردن

بیشتر افراد فقیر مقدار زیادی از پولی که درمی‌آورند را خرج می‌کنند. به عبارت دیگر خرجشان بیشتر از دخلشان است! احتمالا شما هم افرادی می‌شناسید را که خودرو، موبایل یا خیلی چیزهای گران را حتی شده به صورت اقساطی می‌خرند؛ در حالی که توانایی مالی بازپرداخت آن را نداشته یا حتی به آنها نیاز ندارند. افراد ثروتمند معمولا از این سیستم برای توزیع درآمد خود استفاده می‌کنند:

  • ۲۰ درصد از درآمد برای پس‌انداز کردن
  • ۲۵ درصد از درآمد برای اجاره یا رهن
  • ۱۵ درصد از درآمد برای مواد غذایی
  • ۱۰ درصد از درآمد برای سرگرمی
  • ۵ درصد از درآمد برای خدمات خودرو
  • و مابقی پول برای چیزهای غیردائمی مانند لباس، دارو و تحصیل خرج می‌شود.

 

نکته طلایی: چطور علاقه و اشتیاق خود را پیدا کنیم

بعد از این که تام کورلی عادات افراد ثروتمند را مطالعه کرد به این نتیجه رسید: آنها موفق هستند زیرا اول از همه کاری را انجام می‌دهند که واقعا دوست دارند و دیگر این که می‌توانند آن را به یک منبع درآمد تبدیل کنند. اگر هنوز هم جویای کار هستید، شاید این برنامه کاری برایتان مفید واقع شود:

  1. فهرستی از کارهایی را که از انجام دادنش لذت می‌برید تهیه کنید. کارهایی را مهارت بیشتری از شما می‌طلبند را پررنگ کنید.
  2. حالا ۱۰ کاری را که بیشتر از بقیه عاشق انجام دادانش هستید را هایلایت کنید. آنها را ارزیابی کنید و نمره ۱ تا ۱۰ به آنها بدهید. نمره ۱۰ یعنی فعالیتی که نه تنها دوستش دارید بلکه شما را خوشحال می‌کند.
  3. پس از آن، همین ۱۰ فعالیت را از نظر پتانسیل درآمد ارزیابی کنید. مثلا ارزیابی کنید که در ماه چند شال می‌توانید ببافید و حساب کنید چقدر می‌توانید از راه فروش آنها درآمد کسب کنید.
  4. در نهایت، به هر کدام از کارها یک نمره بدهید. هر کدام که بالاترین نمره را در آن به دست آوردید، بهترین هدف شما در زندگی خواهد بود.

فکر می‌کنید چه چیزهای دیگری هستند که به شما کمک می‌کنند درآمد خود را بیشتر کنید و ثروتمند شوید؟ عقیده خود را با ما و دیگر کاربران در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود