جزییات محدودیت های پولی جدید بانک مرکزی در آستانه نوروز ۱۳۹۹

جزییات محدودیت های پولی جدید بانک مرکزی در آستانه نوروز ۱۳۹۹
۳ نظر

بانک مرکزی در روزهای کرونایی اقتصاد ایران که سبب کاهش قابل توجه فعالیت اصناف در ۳۱ استان کشور و دورکار شدن شمار زیادی از فعالان کسب و کار گشته و ساعت کار ادارات و بانک ها تا ۱۳ کاهش یافته است، محدودیت های جدید پولی را ابلاغ کرد.

محدودیت های تازه بانک مرکزی، با هدف مبارزه با پولشویی بوده و سقف های جدیدی را برای نقل و انتقال پول اعلام کرد. با توجه به این که ایران برای الحاق به گروه مالی FATF تا خرداد ماه سال ۱۳۹۹ فرصت دارد و هم اکنون در لیست سیاه این سازمان قرار گرفته است، محدودیت های پولی جدید، مصداقی برای خروج از یک لیست اف ای تی اف نیست و باید ایران به صورت رسمی، عضویت یا عدم عضویت را اعلام کند.

با این حال، بانک مرکزی که در چند ماه اخیر، با رمز پویا، زمینه کاهش گسترده درآمد فروشگاه های اینترنتی را فراهم کرده و درآمد کلاهبرداران مجازی را از سوء استفاده از کارت ها و رمزهای عبور بانکداری اینترنتی کاهش داده است، با محدودیت های جدید، قصد دارد تا شفافیت را به اقتصاد غیر شفاف کشور برگرداند.

طبق ابلاغیه جدید بانک مرکزی، انتقال مبالغ بالای ۲ میلیارد ریال، مشروط به ارائه مدارک و اسناد مثبته شده و بدون آن، امکان انتقال مبالغ بالای ۲میلیارد ریال برای اشخاص حقیقی فراهم نیست. اشخاص حقوقی نیز برای نقل و انتقال بالای ۱۰ میلیارد ریال در روز، بایستی مدارک مثتبه ارائه کنند.

حساب های اجاره ای، دردسر زیادی در ایران مثل کارت بازرگانی اجاره ای درست کرده است. ۷۰ درصد جرایم اینترنتی کشور مربوط به حوزه بانکداری است. بر اساس مقررات جدید، انتقال وجه با مبلغ بالا تر از سقف مشخص، برای اشخاص حقیقی از طریق کلیه تراکش های بانکی، مشروط به درج بابت و در صورت نیاز، منوط به ارائه اسناد مثبته شده است.

این بخشنامه در راستای تکالیف بند ح تبصره ۱۶ قانون بودجه سال نود و هشت است تا شفافیت تراکنش های بانکی، افزایش یافته و با پولشویی، مقابله شود. مقابله با فرار مالیاتی، یکی از دستاوردهای این بخشنامه است که می توان از فرار مالیاتی که بخشی از اقتصاد ایران را درگیر کرده است، جلوگیری کرد.

تراکنش بانکی

هر تغییری در تراکنش های بانکی را به پلیس سایبر اطلاع دهید

اگر شما شخص حقیقی است و استفاده تجاری از حساب بانکی خود دارید و حجم تراکنش های روزانه شما بالای ۲ میلیارد ریال است، می توانید به بانک مراجعه کرده و شناسه اقتصادی دریافت کنید و از ارائه مدارک و اسناد، معاف شوید.

با این حال، کارشناسان معتقدند که این بخشنامه هم راه های گریز فراوانی دارد. راه های دوز زدن زیاد دارد. کلاهبرداران هم‌چنان با اجاره کارت ملی یا اجاره حساب بانکی، مبالغ جابجایی پول را به اعداد کوچک تر از ۲ میلیارد ریال تقسیم کنند و به راحتی آن ها را نقل وانتقال دهند.

شاید بیت کوین و رمز ارزها، در آینده، دردسر جدیدی برای دنیای پولشویی باشد. به هر حال سال ۱۳۹۹، سال مالیات است. سالی که نقطه عطفی در درآمدهای مالیاتی ور رصد فعالان مشمول مالیات خواهد بود.

اصلاح نظام تراکنش بانکی در کشور، تا حدی التهابات و سفته بازی ارز و طلا را کنترل کرده است. اما بازار سیاه، همواره نشان داده است که می تواند از گلوگاه ها و نقاط ضعف، به خوبی استفاده کند. نمونه اش را در اقتضاح بانکی تاریخی در بانک سرمایه شاهد بودیم که پرونده ای با صدها مجرم را روانه دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی کرد.

اخبار جدید تراکنش های بانکی و کارت ها را در سایت CBI.ir دریافت کنید

ریز تمام محدودیت های تراکنش های بانکی

هر شماره ملی اکنون می تواند در طول یک روز، تا سقف ۱ میلیارد ریال تراکنش بانکی داشته باشد. هر کارت بانکی نیز تا ۵۰۰ میلیون ریال تراکنش در روز دارد. براساس مقررات بانک مرکزی در حال حاضر محدودیت های مبلغی تراکنش های الکترونیک به قرار زیر است:

 ساتنا(انتقال حسابی)

تراکنش های حضوری ساتنا روزانه حداکثر یک میلیارد تومان (بیشتر از یک میلیارد مستلزم ارایه اسناد مثبته)و حداقل ۱۵میلیون تومان.

تراکنش های غیرحضوری ساتنا(اینترنتی) روزانه حداکثر ۱۰۰میلیون و حداقل ۱۵میلیون تومان.

پایا(انتقال حسابی)

تراکنش های حضوری و غیر حضوری پایا روزانه حداکثر ۵۰ میلیون تومان و کف ندارد.

شتاب(انتقال کارتی)

 • خودپرداز برداشت وجه هر کارت روزانه ۲۰۰هزار تومان که به ۵ میلیون ریال افزایش یافته است.
 • خودپرداز ، انتقال وجه بین بانکی هر کارت روزانه ۳میلیون تومان.
 • پایانه فروش، خرید هر تراکنش حداکثر ۵۰میلیون تومان و هر کد ملی روزانه ۱۰۰میلیون تومان.
 • پایانه شعب، انتقال وجه بین بانکی روزانه حداکثر ۱۵میلیون تومان به ازای هر کارت.
 • موبایل بانک، انتقال وجه بین بانکی روزانه همراه ۳میلیون و با اپلیکیشن ۱میلیون تومان به ازای هر کارت.
 • اینترنت بانک، انتقال وجه بین بانکی روزانه ۳میلیون تومان.
 • تلفن بانک، انتقال وجه بین بانکی در شتاب پشتیبانی نمی شود.
 • تمام تراکنش های غیرحضوری کارتی بالای ۱۰۰هزار تومان نیاز به رمز پویا دارند.

 درون بانکی

در تراکنش های غیرحضوری روزانه حداکثر ۱۰۰ میلیون تومان و در شعب حداکثر یک میلیارد تومان به ازای هر کد ملی (بیشتر از یک میلیارد مستلزم ارایه اسناد مثبته).

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 3.2 / 5. تعداد رای: 6

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

۳ نظر

ورود

 • haMan اسفند 15, 1398

  نظر شما نسبت به کاهش نوسان بورس به ۲ درصد چیه

  • علی زمانی اسفند 15, 1398

   کاهش دامنه نوسان از ۳ و ۵ درصد به ۲ درصد در کل بازار بورس ایران که از شنبه اجرایی میشه، در کنترل ضرب آهنگ بورس موثر است اما تاثیر چندانی در روند صعودی بازار بورس ایران به دلیل رکورد حاکم بر ارز و طلا و مسکن و خودرو، نخواهد داشت. هم چنان شاهد صف های خرید میلیونی روی سهام خوب و تزریق نقدینگی به بازار خواهیم بود. ملت، راه دیگری برای سرمایه گذاری و کسب سود های عالی با ضریب نقد شوندگی مطلوب، جز بورس، ندارند. لذا سهامداری بلند مدتی را توصیه میکنیم

   • haMan اسفند 15, 1398

    به نظر شما این کار
    وقتی سود قابل قبول در زمان کوتاه نسیب افراد میکرد
    باعث دلسری سرمایه گذار ها نمیشه ای