راهنمای جامع آموزش خلبانی در دانشگاه هوانوردی ترکیه

راهنمای جامع آموزش خلبانی در دانشگاه هوانوردی ترکیه
بدون نظر

آموزش خلبانی در ترکیه در دانشگاه هوانوردی این کشور، یکی از بهترین و پیشرفته ترین مقصدهای تحصیلی اموزش خلبانی و علوم هوا فضا در کشورهای همسایه ایران است که دانشجویان ایرانی علاقمند به علم پرواز، در آن مشغول به تحصیل شده اند.

با داشتن آیلتس ۶ از ۹ یا تافل ۶۰ از ۱۲۰ و گواهی پزشکی، می‌توان دوره ۴ ساله  انگلیسی زبان آموزش خلبانی هواپیمای تجاری را بر اساس استاندارد های جهانی و ۲۳۰ ساعت پرواز،  طی کرد. این گفتار، جدید ترین اطلاعات لازم درباره آموزش خلبانی و علوم مهندسی پرواز را در دانشگاه هوانوردی ترکیه ، در اختیار شما قرار می دهد.

با ما همراه باشید.

درباره دانشگاه خلبانی ترکیه

دانشگاه خلبانی ترکیه،  یکی از مقصدهای  تحصیلی دانشجویان ایرانی برای تحصیل در رشته های هوافضا محسوب می شود که در یک دهه اخیر، بستر جذب شمار قابل توجهی از دانشجویان علاقمند به رشته خلبانی و مهندسی پرواز را فراهم کرده است. دانشگاه انجمن حمل و نقل هوایی ترکیه ( TURKISH AERONAUTICAL ASSOCIATION)) توسط بنیاد هوانوردی ترکیه تاسیس شد و از سال ۱۹۵۲ میلادی تا کنون، به آموزش علاقمندان به صنعت هوانوردی در ترکیه، اروپا و آسیا مشغول بوده است.

هوانوردی ترکیه

سایت انجمن هوانوردی ترکیه

این دانشگاه (Türk Hava Kurumu Üniversitesi) اولین دانشگاه ترکیه است که دارای ۴ ساختمان در سه شهر این کشور می باشد و آموزش های تئوری و علمی پرواز را در اختیار مشتاقان این صنعت هیجان انگیز قرار می دهد. اسکادران پروازی این دانشگاه شامل ۷۷ هواپیمای آموزشی است که با بالاترین سطح استانداردهای بین المللی و هوانوردی، مشغول به کار بوده و تنها مرکز آموزش تخصصی هوانوردی غیر نظامی این کشور محسوب می شود.

این دانشگاه، ۲ باند پروازی و فرودگاه داشته که  ETIMESGUT در آنکارا و دیگری در SELCUK شهر ازمیر است و از شش لابراتور پیشرفته و شبیه ساز پرواز برخوردار می باشد. این دانشگاه با کالج VAUGHN که یکی از برترین کالج های آموزش هوانوردی در جهان است، برنامه تبادل دانشجو و استاد داشته و فعالیت های تحقیقای متعددی توسط این دو دانشگاه در یک دهه اخیر انجام پذیرفته که برای توان افزایی دانشجویان،‌بستر خوبی را تدارک دیده اند.

دانشجویان بین المللی متقاضیانی آموزش خلبانی در ترکیه می تواند با تکمیل فرم آنلاین درخواست پذیرش، تقاضاهای خود را همه ساله تا ۲۹ آگوست ثبت کنند. در رشته های کارشناسی، حداقل  ۳۰  درصد محتوای آموزش، به زبان انگلیسی است. البته دوره خلبانی، کاملا به زبان انگلیسی  برگزار می شود.

دانشکده های دانشگاه هوانوردی ترکیه

دانشکده هوانوردی این دانشگاه به  منظور آموزش خلبانی در ترکیه به عنوان یکی از بهترین مقصدهای آموزش علوم و فنون هوانوردی در کشورهای اطراف ایران، ۴ دانشکده دارد که در آن بیش از ۱۰ رشته مختلف تدریس می شود که به شرح  زیر می باشد:

دانشکده حمل و نقل هوایی

دانشکده حمل و نقل هوایی دانشگاه هوانوردی ترکیه (AIRTRANSPORTATION) از جمله دانشکده های ۴ گانه دانشگاه بود که در آن، اموزش پرواز (FLIGHT TRAINGING) ارائه می شود. اگر قصد خلبان شدن باهواپیمای های تجاری دارید، این دانشکده، مناسب شما خواهد بود. این دانشکده برای دانش آموختگان خود که قصد کسب مدرک PLC FLIGHT دارند، ظرفیت های تحصیلی در ایالات متحده آمریکا فراهم کرده است.

در این دانشکده، شما می توانید مدرک کارشناسی علوم آموزش پرواز و مدیریت هواپیمای تجاری را کسب کنید که دوره های ۴ ساله بوده و نیاز به سطح زبان انگلیسی در سطح آیلتس ۶ دارد. دانش آموختگان این دوره، به عنوان خلبان، مجوز پرواز با هواپیمای تجاری می گیرند. این برنامه ها، زیر نظر اداره کل هواپیمایی کشوری ترکیه ارائه شده و نیاز به ۲۷۰ ساعت  پرواز در یک هواپیمای تجاری است. در این دانشکده،  بیش از ۲۴۰ ساعت پرواز را در کنار  اساتید پرواز، طی خواهید کرد.

توجه داشته باشید که کلیه دوره هایی که برای خلبان شدن در دانشگاه هوانوردی ترکیه بایستی با موفقیت گذرانده شود، طبق استانداردهای آژانس ایمنی پرواز اروپا (EASA)، سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ICAO) و فدراسیون بین المللی هوانوردی است.

دانش آموختگان این دانشکده، امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در ترکیه و سایر دانشگاه های هوانوردی جهان را خواهند داشت و قادر به کار در شرکت های حمل و نقل هوایی ترکیه و اروپا نیز خواهند بود.

رشته آموزش پرواز (FLIGHT TRAINGIN) در دپارتمان آموزش پرواز دانشکده حمل و نقل هوایی آنکارا برگزار می شود و دروس در کمپ ETIMESGUT TUKKUSU CAMPUS ارائه می شود. برای حضور در این کلاس ها، باید گواهی پزشکی (MEDICAL REPORT) مبنی بر سلامت جسمی و روحی که مطابق با استانداردهای SHGM (GENERAL DIRECTORIATE  CIVIL  AVIATION) باشد، ارائه کنید و تایید کند که هیچ مانعی برای پرواز به عنوان خلبان مسئول، در هواپیمای تک خلبان ندارید.

برای دریافت مدرک پزشکی بالا، به مراکز مورد تایید دانشگاه هوانوردی ترکیه که در زیر ارائه شده است مراجعه کنید.

مراکز زیر در قالب عکس با بک گراند لوگو موسسه ارائه شود

 • Alman Hospital– Taksim – ISTANBUL
 • Akdeniz University Hospital – ANTALYA
 • Başkent University Hospital  – ANKARA
 • Doğan Hospital – Küçükçekmece – ISTANBUL
 • Eskişehir Military Hospital – ESKİŞEHİR
 • Etimesgut Military Hospital Office of Chief Physician – ANKARA
 • Güzelyalı Asker Hospital Office of Chief Physician – IZMİR
 • Memorial Hospital – ISTANBUL
 • Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital – SAMSUN
 • K.V Amerikan Hospital – ISTANBUL
 • Private Gaziosmanpaşa Hospital– ISTANBUL
 • TAPDİ Buca Medical Center – IZMİR
 • Private Hisar Intercontinental Hospital – ISTANBUL

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته خلبانی دانشگاه هوانوردی ترکیه

 • مدارک آیلتس با نمره جنرال ۶ یا FCE با نمره B2 یا TOEFL با نمره ۶۱ یا UTAA با نمره ۶۰
 • ۲ قطعه عکس
 • گذراندن آزمون UTAA به نمره ۶۰
 • رونوشت گذرنامه با حداقل ۱ سال اعتبار
 • ترجمه رسمی مدارک دوره متوسط که به تاییدسفارت ترکیه در تهران رسیده باشد.

هزینه های تحصیل در دانشگاه هوانوردی ترکیه

 • برنامه آموزش پرواز: سالانه ۲۰ هزار دلار آمریکا
 • برنامه های مهندسی: ۱۲هزار دلار آمریکا در سال
 • برنامه های مدیریتی: سالانه ۱۲۵۰۰ دلار آمریکا

دانشکده مدیریت تجاری

از دیگر دانشکده های چهار گانه دانشگاه هوانوردی ترکیه، دانشکده مدیریت تجاری (BUSINESS ADMINISTRATION) است که دوره های سه گانه زیر در آن تدریس می شود:

 • رشته مدیریت هوانوردی (AVIATION MANAGEMENT)
 • رشته مدیریت حمل و نقل (LOGISTIC MANAGEMENT)
 • رشته مدیریت (MANAGEMENT)

ناگفته پیداست که تمرکز اصلی این رشته ها، آموزش مقولات مدیریت و حمل و نقل و مدیریت زنجیره تامین با رویکرد صنعت هوانوردی بوده و اگر شما خواهان فعالیت در صنعت هوانوردی و حمل و نقل هوایی هستید، این دانشکده، با حضور اساتید و کارشناسان خبر و نخبه ترک و اروپا، فرصت های آموزشی و کارآموزی خوبی را در اختیار شما قرار می دهد. توجه داشته باشید که ترکیه، یکی از بزرگ ترین ظرفیت های حمل و نقل هوایی و یکی از برترین فرودگاه های جهان را در اختیار دارد و در فهرست مقصدهای اصلی گردشگری  جهان قرار دارد.

دانشکده هوانوردی و فضانوردی

دانشکده هوانوردی و فضا نوردی (AERONAUTICS AND ASTRONAUTICS) دانشگاه هوانوردی ترکیه، ۲ رشته مهم مهندسی علوم هوافضا (ASTRONAUTICAL ENGINEERING) و مهندسی علوم هوانوردی (AERONAUTICAL  ENGINEERING)  را در اختیار علاقمندان به تحصیل آکادمیک و سطح  بالای این علوم، قرار می دهد.

در واقع دانشگاه هوانوردی ترکیه، علاوه بر آن که محفلی برای خلبان شدن و حضور در صنعت هوانوردی ترکیه و جهان است، شما را با دنیای هوا فضا و کاربردهای این صنعت در علوم و فنون میان رشته ای دیگر مثل طراحی و ساخت ماهواره ها، آشنا می کند.

دانشکده مهندسی

دانشکده مهندسی دانشگاه هوانوردی ترکیه، رشته های متنوعی دارد که الزما ارتباط مستقیمی با صنعت هوانوردی ندارد. اگر قصد دارید در میان اساتید پرواز و دانشجویان خلیانی و مشتاقان فعالیت در صنعت هوانوردی ترکیه، در رشته های مهندسی تحصیل کنید، این دانشکده، پذیرای شما در ۵ رشته زیر است:

 • رشته مهندسی برق والکترونیک (ELECTRICAL & ELECTRONICS ENGINEERING)
 • رشته مهندسی سیستم (SYSTEM ENGINEERING)
 • رشته مهندسی رایانه (COMPUTER ENGINEERING(
 • رشته مهندسی مکانیک (MECHANICAL ENGINEERING)
 • رشه مهندسی مکاترونیک (MECHATRONICS ENGINEERING)

مراکز تحقیقاتی دانشگاه هوانوردی ترکیه

دانشگاه هوانوردی ترکیه، دو مرکز تحقیقاتی به نام TTO و KOKPIT دارد که اولویت های تحقیقاتی و فرصت های کاری و آموزشی هر یک را با مراجعه به لینک های مربوطه بدست آورید.

دانشگاه هوانوردی ترکیه

تصویر پست اینستاگرام دانشگاه هوانوردی ترکیه

قابل توجه علاقمندان به رشته خلبانی در ترکیه

اگر قصد تحصیل در رشته خلبانی و مهندسی پرواز در دانشگاه هوانوردی ترکیه دارید، موارد زیر را علاوه بر موضوعات فوق در نظر داشته باشید:

 • به منظور اموزش خلبانی در ترکیه حتما اینستاگرام دانشگاه هوانوردی این کشور در این نشانی دنبال کرده و ادمین صفحه، پاسخگوی سوالات متقاضیان تحصیل در این دانشگاه می باشد.
 • برای مشاهده دانشگاه و تجارب دانشجویان، از کانال اختصاصی دانشگاه در یوتیوب استفاده کنید.
 • کمپ های دانشجویی این دانشگاه در این لینک ارائه شده که شما را با خوابگاه و امکاناتش آشنا می کند. همان طور که در ابتدای این گفتار اشاره شد، این دانشگاه دارای ۳ کمپ در شهرهای: آنکارا و ازمیر است که ETMESGUT, AKKOPRU و SELCUK CAMPUS نام  دارد.
 • کلیه رشته هایی که در گفتار اموزش خلبانی در ترکیه و مهندسی پرواز ارائه شد، ‌در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تدریس می شود.
 • تنها در رشته مدیریت، می توان در مقطع دکترا در این دانشگاه تحصیل کرد. پذیرش، نیازی به GRE ندارد.
 • با داشتن آیلتس شش آکادمیک می توانید در رشته های مختلف این دانشگاه، پذیرش بگیرید.
 • کلیه رشته های دانشگاه هوانوردی ترکیه، مورد تایید فهرست ارزشیابی تحصیلی اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است.

جزییات کامل شرایط پذیرش دانشجویان علاقمند به تحصیل در رشته خلبانی دانشگاه هوانوردی ترکیه را در این PDF مشاهده کنید.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 0 / 5. تعداد رای: 0

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

بدون نظر

ورود