طرز تهیه نان بربری در خانه ؛ یک دستور ساده برای پخت نان در روزهای شیوع ویروس کرونا

طرز تهیه نان بربری در خانه ؛ یک دستور ساده برای پخت نان در روزهای شیوع ویروس کرونا

از زمان شیوع کرونا در کشور نگرانی های زیادی در مورد سلامت نان های سنتی که اصلی ترین عضو سفره ی خانواده های ایرانی است به وجود آمده، چرا که یکی از راه های بسیار مهم انتقال ویروس کرونا به داخل خانه ها، همین نان های سنتی محسوب می شود. بدیهی است که نان برخلاف بسیاری از اقلام قابل شستشو و ضدعفونی نیست، به همین دلیل بسیاری از هموطنان به پخت نان در خانه روی آورده اند تا از سلامت نان مصرفی خود آسوده خاطر باشند. ما هم قصد داریم طرز تهیه نان بربری در خانه را به شما آموزش دهیم. این دستور بسیار ساده بوده، به مواد و وسایل خاصی نیاز ندارد و در نهایت یک نان بربری خوشمزه و البته کاملاً سالم نصیب تان خواهد کرد.

طرز تهیه نان بربری در خانه

مواد لازم برای تهیه ۲ عدد نان بربری

  • آرد نانوایی: ۵ لیوان فرانسوی دسته‌دار
  • آب ولرم: ۱ و ¼ پیمانه
  • خمیر مایه: ۱ قاشق غذاخوری (برای خمیر مایه به ¼ لیوان فرانسوی دسته‌دار آب ولرم هم نیاز داریم)
  • روغن مایع: ۱ قاشق غذاخوری
  • نمک: ۱ قاشق چایخوری
  • مواد لازم برای رومال یا مایه روی نان بربری
  • آرد: ۱ و ½ قاشق غذاخوری
  • آب: ۷ قاشق غذاخوری

طرز تهیه

ابتدا مایه رومال نان بربری را تهیه کنید. بهترین رومال برای نان بربری این است که یک و نیم قاشق غذاخوری آرد نان بربری (از نانوایی بربری تهیه کنید) را با ۷ قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید و روی شعله ملایم گاز خوب هم بزنید تا مایه غلیظ شود، سپس آن را کنار بگذارید تا خمیر نان را آماده کنید.

برای درست کردن نان بربری سنتی خمیر مایه، شکر، ¼ لیوان فرانسوی دسته‌دار آب را در یک لیوان با هم مخلوط کنید. روی لیوان را با یک نعلبکی یا بشقاب بپوشانید و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا عمل بیاید. خمیر مایه باید حجیم شود و کف کند.

در یک کاسه بزرگ آرد، نمک و خمیر مایه عمل آمده را بریزید و به آن کم کم آب اضافه کنید این کار را ادامه بدهید تا خمیر شکل بگیرد. خمیر را با دست ۱۰ دقیقه ورز بدهید. خمیر نان بربری چسبنده است به همین خاطر لازم نیست برای اینکه چسبندگی آن را بگیرید آرد اضافه کنید چون در این صورت نان شما سفت می‌شود. با ورز دادن خمیر تا حدود زیادی چسبندگی آن گرفته می‌شود. حالا روغن را اضافه کنید و کمی دیگر ورز بدهید تا روغن کاملا جذب خمیر بشود.

استراحت به خمیر

خمیر را در همان کاسه نگه دارید و روی آن را با سلفون بپوشانید. خمیر باید ۱ ساعت استراحت کند تا خوب برسد و یک نان ترد و نرم به شما بدهد. بعد از یک ساعت دوباره مقداری خمیر را ورز بدهید تا پف خمیر را بگیرید. خمیر را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. کف سینی فر کاغذ روغنی بگذارید و کمی آن را چرب کنید. خمیر را با دست یا وردنه باز کنید. اگر نان بربری را گرد دوست دارید خمیر را گرد باز کنید. در مجموع ضخامت خمیر نان بربری باید ۱ سانتی‌متر باشد. دوباره به مدت ۲۰ دقیقه به خمیر در این حالت استراحت بدهید.

در این فاصله فر را روشن کنید و در دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید تا فر داغ شود. سپس با دست روی خمیر شیارهای سطحی ایجاد کنید و رومال را با برس روی خمیر بمالید. در صورت تمایل روی رومال کنجد بریزید. سینی فر را در طبقه وسط بگذارید. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه برای پخت نان بربری زمان لازم است. در ۱ دقیقه پایانی گریل فر را هم روشن کنید تا روی نان طلایی شود. برای اینکه نان خشک نشود در طول پخت نان یک کاسه آب در فر بگذارید تا بافت نان نرم شود. نان را بلافاصله بعد از درآوردن از فر در یک پارچه تمیز بپیچید تا خشک نشود.

منبع: افق کوروش
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود