۱۰ حیوان شگفت‌انگیزی که ماه‌ها یا حتی سال‌ها بدون غذا زنده می‌مانند!

۱۰ حیوان شگفت‌انگیزی که ماه‌ها یا حتی سال‌ها بدون غذا زنده می‌مانند!

نوع بشر به ندرت می‌تواند بدون آب و غذا بیشتر از چند روز زنده بماند. غذا خوردن جزیی از وجود ماست و این در ذات انسان است که هر روز غذا بخورد. اما آیا می‌دانستید برخی حیوانات هستند که می‌توانند بدون نیاز به غذا خوردن یا نوشیدن آب به زندگی خود ادامه دهند؟ بله، درست است! برخی حیوانات می‌توانند ماه‌ها یا حتی سال‌ها بدون غذا زنده بمانند. خیلی جالب است. نه؟

در ادامه این مطلب، با ۱۰ حیوان منحصر به فرد و شگفت‌انگیزی آشنا خواهید شد که می‌توانند بدون آب و غذا تا مدت‌ها زنده بمانند.

۱- سمندر سفید (اُلم)

این جانور مهره‌دار گوشتخوار بیشتر در آب‌های بالکان و ایتالیا یافت می‌شود و پادشاه حیواناتی است که بدون آب و غذا زنده می‌مانند زیرا می‌تواند تا ۱۰ سال بدون خوردن هیچ غذایی زنده بماند و فقط از لیپید‌ها یا چربی ذخیره در بدن و گلیکوژن کبد استفاده کند.

۲- شتر

اگر خیلی کنجکاوید که بدانید قوز پشت شتر برای چیست، خب، بهتر است بدانید اینها چربی‌های ذخیره شده شتر هستند. این چربی‌ها به شتر کمک می‌کند هنگام سفر در سرزمین‌های بیابانی بدون غذا تا ۴۰ روز زنده بماند.

۳- کوسه

کوسه‌ها موجودات بسیار شگفت‌آوری هستند و می‌تواند ۸ تا ۱۰ هفته بدون غذا زنده بمانند. مهارت‌های شکار آنها در طی دوران بی‌غذایی شدیدتر می‌شود.

۴- مار

متابولیسم یا سوخت و ساز بدن مار در زمستان و فصول سرد ۷۰ درصد کاهش پیدا می‌کند و توانایی زنده ماندن بدون غذا را حتی تا یک سال برای آنها میسر می‌کند.

۵- عنکبوت

عنکبوت‌ها معمولا از غذاهایی که در مکان‌هایی مخفی ذخیره کرده‌اند استفاده می‌کنند. اما وقتی هیچ غذایی برای به دام انداختن یا خوردن نداشته باشند می‌توانند ۳ تا ۴ ماه و گاهی حتی تا یک سال بدون غذا زنده بمانند.

۶- پنگوئن

متابولیسم پنگوئن‌ها نیز در فصول سرد کاهش پیدا می‌کند. این واکنش باعث می‌شود آنها بدون آب و غذا حدود ۲ تا ۴ ماه به زندگی ادامه دهند. پنگوئن‌های نر مسئول گرم و راحت نگه داشتن بچه پنگوئن‌ها هستند و پنگوئن‌های ماده مجبورند با دمای زیر صفر درجه هوا مبارزه کنند تا بتوانند ماهی صید کنند.

۷- قورباغه

قورباغه‌ها می‌توانند هفته‌ها و حتی تا ۱۶ ماه بدون خوردن غذا در محیط زنده بمانند.

۸- کروکودیل

کروکودیل یا تمساح با استراتژی حرکات آهسته یا کاملا بی حرکت یا ثابت خود انرژی‌اش را حفظ می‌کند. این استراتژی به آنها کمک می‌کند ماه‌ها بدون آب و غذا زنده بمانند.

۹- لاک پشت‌های گالاپاگوس

بزرگترین لاک پشت دنیا می‌توانند بدون خوردن هیچ غذا یا آبی ۲ تا ۳ سال زنده بمانند. خیلی جالب است!

۱۰- خرس

خرس‌ها در فصول سرد و زمستان بیشتر می‌خوابند. این کم شدن فعالیت بدنی، متابولیسم خرس‌ها را نیز کند کرده و انرژی آنها حفظ می‌کند. به همین دلیل، می‌تواند به آنها کمک کند بدون آب و غذا تا ۱۰۰ روز زنده بمانند.

منبع: 10mosttoday
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود