نماز وحشت چگونه خوانده می شود؟

طریقه به جای آوردن نماز وحشت یا نماز شب اول قبر

نماز وحشت چگونه خوانده می شود؟

نماز وحشت که با اسامی دیگری نظیر نماز شب اول قبر، نماز هدیه و نماز شب دفن شناخته می شود به سه طریق ادا می گردد که در ادامه هر سه روش ها را بازگو خواهیم کرد. علت نامگذاری این نماز به نام نماز وحشت هم این است که فرد از دنیا رفته هنوز با عالم قبر آشنایی و انس ندارد و دچار وحشت می شود، پس مسلمانان با ادا کردن این نماز او را از وحشت دور می کنند.

زمان خواندن نماز وحشت

نماز وحشت تا از زمان دفن میت تا صبح روز بعد قابل خواندن است اما توصیه شده که بعد از نماز اعشاء به جای آورده شود. اما اگر بنابر دلایلی دفن مرده به تاخیر افتاد (مثلا بعد از مرگ در سردخانه ماند یا برای دفن به شهر دیگری انتقال داده شد) آنگاه نماز باید به زمان دفن فرد موکول گردد.

طریقه خواندن نماز وحشت

نماز وحشت

نماز وحشت را به یکی از روش های زیر می توان خواند:

  • روش اول خواندن نماز وحشت:

در رکعت اول سوره حمد و سپس آیه الکرسى خوانده می شود؛ ذکر «از لا اله الا هو تا و هو العلی العظیم» کافی است.در رکعت دوم سوره حمد و سپس ۱۰ مرتبه سوره قدر «انا انزلناه» خوانده مى شود و وقتى نماز تمام شد، چنین گفته مى شود: «اللهم صل على محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الى قبر فلان» و به جاى کلمه فلان، نام میت را مى برد.

  • روش دوم خواندن نماز وحشت:

در رکعت اول بعد از سوره حمد آیه الکرسى را تا «فِیها خالِدُونَ» بنابر احتیاط یک بار بخوانید.

  • روش سوم خواندن نماز وحشت:

پیامبر (ص) فرمود: هیچ ساعتى در نزد میت سخت تر از شب اول قبر نیست، پس بر مردگان خود رحم کنید با صدقه دادن و اگر قدرت صدقه دادن نداشتى دو رکعت نماز براى میت به این ترتیب بخوان. در رکعت اول بعد از حمد، دو مرتبه سوره توحید و در رکعت دوم بعد از حمد، ۱۰ بار سوره تکاثر بخواند و بعد از نماز چنین بگوید: اللهم صل على محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الى قبر ذلک المیت فلان ابن فلان (به جاى فلان اول نام خود میت و به جاى فلان دوم، نام پدرش را مى گوئى).

توصیه شده که نماز وحشت به دو کیفیت ذکر شده در بالا خوانده شود.

 

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود