بعضی از هنرمندانی که در سال ۹۸ رفتند

بعضی از هنرمندانی که در سال ۹۸ رفتند

هنرمندانی که در سال ۹۸ فوت کردند یکی پس از دیگری، خاطره ساز بودند. خیلی ها در سال پر فراز و نشیب و تلخ و دردناک نود و هشت از میان ما رفتند، بسیار بودند. سال نود و هشت، دردناک ترین آبان و دی ماه پس از انقلاب بود. در این سال، ایران، از چهره های هنرمندی خالی شد که فقدانشان، همیشگی است.

رفتن جمشید مشایخی، استاد بازیگران ایران که بار دیگر، داغ بچه سنگلج و آقای بازیگر (استاد عزت الله انتظامی) را تازه کرد، از چهره های مطرح در میان هنرمندانی که در سال ۹۸ فوت کردند ، محسوب می شود.

داریوش اسد زاده، هنرپیشه پیشکوست سینما و تلویزیون هم به جمشید خان پیوست. ملکه رنجبر هم همین طور. بانوی خاطره انگیز سینما و تلویزیون و تئاتر، شهلا ریاحی نیز بر این داغ ها اضافه کرد.

در این گفتار، مروری داریم بر شماری از فقدان های هنری در سال نود و هشت و آرزوی سلامتی و بهروزی داریم برای هنرمندان عزیز و همه ملت ایران در سال ۹۹ که به قول حافظ خلوت نشین:

بنشین بر لب جوی و گذر عمر ببین. . . . کاین اشارت به جهان گذرا ما را بس

شهلا ریاحی

یکی از هنرمندانی که در سال ۹۸ فوت کردند، بانوی نامدار عرصه هنر ایران ، شهلا ریاحی بود.، نخستین کارگردان زن ایران است. متولد سال ۱۳۰۵ که در سن ۹۳ سالگی دار فانی را وداع گفت. او با ساخت فیلم مرجان، وارد عرصه کارگردانی شد و نخستین کارگردان زن ایران است.

او را در بسیاری از فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیون به یاد داریم. او در عصر لایک و کامنت ها و شاخ ها، کم تر دیده شد و باید از او و دیگر «شهلا» های سینمای ایران، بسیار آموخت.

درگذشتگان هنری سال ۹۸

نقش آفرینی های شهلا ریاحی در سینما و تلویزیون ایران

پوری بنایی، هنرپیشه مطرح پیش از انقلاب در مراسم درگذشت استاد شهلا ریاحی، سخنرانی کرد.

جمشید مشایخی

از دیگر هنرمندانی که در سال ۹۸ فوت کردند و ضایعه بزرگ هنری سال ۹۸ محسوب می شود، رفتن جمشید خان بود. به قول پرویز پرستویی، یکی از پنج تن سینمای ایران بود. استاد مشایخی، یکی از چهره های نامدار هنر ایران پس از انقلاب است. او را همگان به عنوان کمال الملک سینمای ایران می شناسند.

بازی تحسین برانگیزش در هزاردستان و کمال الملک و بسیاری از مجموعه های تلویزیونی و همچنین فیلم های سینمایی قبل و پس از انقلاب، جمشید خان را همچون پسرش، یکی از چهره های با افتخار هنر معاصر ایران کرد.

هنرمندانی که در سال ۹۸ فوت کردند

استاد مرحوم جمشید مشایخی در سکانسی از فیلم خاطره انگیز کمال الملک ساخته مرحوم علی حاتمی

هنرمندانی که در سال ۹۸ فوت کردند

صحنه ای از سکانس فیلم نوستالژیک قیصر با بازی استاد مرحوم جمشید مشایخی و ناصر ملک مطیعی

هنرمندی مردمی، خوش ذوق و مثل استاد علی نصیریان، هنر شناس. از گاو تا قیصر، از سوته دلان تا شازده احتجاب، از طلسم تا روز واقعه و یک بوس کوچولو، جمشید خان مشایخی را یک چهره تاثیرگذار در هنر معاصر ایران کرد. نقش آفرینی در سلطان صاحب قران و پهلوانان نمی میرند، ما را با واقعیت وجود جمشید خان مشایخی، آشنا می کند.

اگر درباره جمشید خان مشایخی بگوییم که : رنج بسیار بباید، پدر پیر فلک را تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید، حرف ناصوابی نگفته ایم.

داریوش اسد زاده

داریوش خان اسد زاده، از هنرمندانی که در سال ۹۸ فوت کردند به شمار می رود. چهره معروف هنری درگذشته در سال عجیب و غریب نود و هشت است. در سن ۹۶ سالگی درگدشت. هنرپیشه پیشکوست سینما، تلویزیون و تئاتر که او را در دونیمه سیب، همسر، قلاده های طلا، بوی کافور و عطر یاس کیارستمی دیدیم.

پرویز بهرام: استاد دوبله ایران

در سال تحریم و حماسه بنزین ، یکی دیگر از هنرمندانی که در سال ۹۸ فوت کردند، صدای ماندگار و خاطره انگیز دوبله ایران، استاد پرویز بهرام، رخ در نقاب خاک کشید. صدایی ماندگار، خوش لحن و نوستالژیک که یادآور ژان وال ژان، لورنس اولیویه و کارآگاه کاستر و راز بقا بود. مستند جاده ابریشم، فقط با صدای پرویز بهرام،‌ دوست داشتنی و زیبا بود. یادش بخیر. ناصر احمدی هم از دیگر دوبلرهای مطرح سال ۹۸ بود که درگذشت.

حسین آهی هم خداحافظی کرد

شاعر دوست داشتنی و گویند با سواد و خوش ذوق رادیو، در سن ۶۶ سالگی در مرداد نود و هشت درگذشت. او را با تماشاگه راز رادیو فرهنگ می شناسیم. با کاروان شعر موسیقی در تلویزیون، شناخته تر شد و در بخش شبانگاهی رادیو پیام، همراه میلیون ها ایرانی شب زنده عاشق رادیو و فرهنگ بود. یادش گرامی.

حسین دهلوی

استاد دهلوی، دیگر داغ هنری سال نود و هشت بود. مهر ماه ۹۸ در سن ۹۲ سالگی درگذشت تا موسیقی ایران، یکی از نامدارانش را از دست بدهد.

پاپ ایران بدون بهنام بهنام صفوی

خاطره درگذشت مرحوم مرتضی پاشایی و ناصر عبداللهی را زنده کرد. پسر مطرح موسیقی پاپ سال های اخیر پس از مدتی نبرد با سرطان، در سن سی و شش سالگی درگذشت. با قطعه تمنا در سال ۱۳۸۵، آتشی به پا کرد و یک دهه مسیر رشد را طی کرد. آلبوم عشق من باش، آرامش و فوق العاده درکنار آلبوم معجزه، از کارهای مطرح این خواننده فقید عرصه پاپ ایران است.

استاد ابوالحسن خوشرو، استاد معروف موسیقی مقامی مازندران نیز از دیگر فعالان موسیقی کشور مثل بهنام صفوی بود که موسیقی ایران را در سال ۹۸، تنها گذاشت.

سعید نورالهی

در سال رونق تولید، یکی از هنرمندانی که در سال ۹۸ فوت کردند، باید از سعید نورالهی هم نام ببریم. هنرپیشه پیشکسوت سینما و تلویزیون که بر اثر سکته مغزی در سن ۶۸ سالگی درگذشت.

سعید نورالهی در قطعه ۳۲۴ بهشت زهرا آرام گرفت و ما را با خاطره نقش آفرینی هایش در مارمولک، لیلی با من است و سریال خانه به دوش، تنها گذاشت. آخرین کارهای سینمایی او، نطفه سوم در سال ۱۳۸۷ و ازدواج صورتی در سال ۱۳۸۳ بود.

از هنرمندانی که در سال ۹۸ فوت کردند میتوان بسیار آموخت. یادشان گرامی باد. ژاله اصفهانی، ارزش خوب زندگی کردن را خیلی ساده وصف کرده است:

زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست . . . . هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود
صحنه پیوسته به جاست.
«خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد»

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود