جزییات «تعطیلی کامل ایران» با طرح ۳ فوریتی مجلس

جزییات «تعطیلی کامل ایران» با طرح ۳ فوریتی مجلس

طرح ۳ فوریتی کرونا نیز ساعاتی پیش رونمایی شد تا نشان دهد کشور در وضعیت بحرانی تر از آن چه تصور می شود قرار دارد. افزایش شمار مبتلایان به کرونا و از آن سو، افزایش روزانه شمار فوتی های کووید ۱۹ در کشور نشان می دهد که ایران تا پایان تراژدی کرونا، فاصله زیادی در پیش داشته و باید آماده ۱۰ هزار کشته تا پایان بهار ۹۹ باشیم.

تقریبا هر ۱۰ دقیقه، ۱ نفر در کشور به علت ابتلا به کرونا جان خود را از دست می دهد و این اوضاع عجیبی را در کشور حاکم کرده است که در تاریخ یک قرن اخیر، بی سابقه به نظر می رسد.

ستاد ملی مبارزه با کرونا، از همه شهروندان خواسته است به قواعد قرنطینه خانگی و فاصله گذاری اجتماعی تا اطلاع ثانوی، احترام بگذارند، اما با این حال، سومین شنبه سال ۹۹، شاهد شلوغی عجیب اتوبان ها و مترو بودیم که نشان از افزایش قطعی شمار فوتی ها و مبتلایان در هفته های آینده می دهد.

مجلس شورای اسلامی که این روزها، هفته های پایانی خود را طی می کند و رئیس مجلسش نیز به کرونا مبتلا شده است، قصد دارد حضور پر رنگی در عرصه کرونا در کشور در سال جهش تولید داشته باشد. رئیس فراکسیون حقوق شهروند مجلس اعلام کرد که طرح ۳ فوریتی تعطیلی و قرنطینه کامل ایران، تقدیم هیات رئیس مجلس شورای اسلامی شده است.

این طرح باید در جلسات مجلس بررسی و در صورت تصویب قید ۳ فوریت آن، در دستور کار صحن علنی قرار بگیرد. در صورت تصویب، به شورای نگهبان ارسال می شود. اگر شورای نگهبان مفاد آن را مغایر شرع و قانون اساسی تشخیص ندهد، به قانون تبدیل می شود و لازم الاجرا خواهد بود. مفاد طرح ۳ فوریتی تعطیلی کامل کشور در صورت تصویب نهایی، به شرح زیر است.

جزییات طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور به شرح زیر است:

تبصره ۱: دولت موظف است ظرف ۲۴ ساعت پس از تصویب این قانون، ضوابط شرایط کرونایی را تدوین و جهت اجرا به دستگاهها و شهروندان ابلاغ کند.

تبصره ۲: دستگاهای اجرایی مکلف هستند از زمان تصویب این قانون تا پایان زمان اجرا موارد زیر را انجام دهند.

تامین مایحتاج دهکهای پایینی جامعه و واریز حقوق کامل دو ماهه برای تمامی انها به صورت پیش تراکنش

واریز کمک معیشتی دو ماه پیش رو برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که استثنائا در این دو ماه بایستی این مبلغ دو برابر شرایط عادی باشد.

برنامه مدیریت تردد خودروها درون و بین شهرها و نحوه اجرا و ابلاغ جرایم تخلفی از سوی راهنمایی و رانندگی و وزارت کشور.

پرداخت کامل حقوق کارکنان دولت با هر نوع قرارداد (رسمی، پیمانی ، قراردادی، شرکتی) در زمان تعطیلی

استفاده رایگان از خدمات اینترنتی برای کلیه کاربران اعم از خانگی و همراه

قبوض اب، برق، تلفن و گاز تا مصرف حد استاندارد رایگان و بالاتر از ان بصورت عادی محاسبه و پس از پایان قرنطینه پرداخت می شود.

برنامه ریزی جهت برگزاری کلیه ازمون های سراسری و ازمون های مدارس در تابستان

تبصره:۳ نحوه تامین منابع مالی تعطیلی یک ماه کشور

عدم فروش بنزین سهمیه ای و ارایه ان بصورت ازاد با نرخ واحد ۳۰۰۰ تومان. با توجه به عدم تردد در این مدت و لزوم تخصیص یارانه به مصارف خانگی نظیر آب و برق و اینترنت، بنزین یارانه ای در مدت تعطیلی قطع و بودجه آن مصرف رفاه خانوارها و موارد مذکور در بالا خواهد شد.

برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی با اذن رهبری و همچنین تمامی مبلغ واریزی از صندوق پول جهانی

تبصره ۴: امروز روز همبستگی تمامی جریانهای سیاسی، قوای سه گانه، سازمانها، ارگانها و نیروهای نظامی و انتظامی است تا برای نجات جان ملت تلاش همگانی کرده و ان را در معرض دید و قضاوت ملت قرار دهند بر همین مبنا تمامی ارگانهای اعم از ستاد کل نیروهای مسلح، نظامی و انتظامی، سپاه، ارتش، بسیج و حتی ارگانهای عمومی و نیمه عمومی از ستاد اجرایی فرمان، آستان قدس، شستا و تمامی مجموعه های زیر نظر وزارت رفاه و … موظف هستند تا پایان دوره یک ماهه برای مقابله با کرونا همکاری صد در صد با ستاد مقابله در دولت را داشته باشند و هماهنگ عمل کنند و تمامی نیروهای انسانی متخصص، ابزار و امکانات لجستیکی از امبولانس تا هر چیز دیگری و امکانات مالی ممکن را در اختیار ستاد مقابله قرار دهند.

تبصره ۵: صدا و سیما‌ موظف است یکی از شبکه های خود را بصورت ۲۴ ساعته در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد تا این وزارتخانه در تمامی ساعات شبانه روز به اموزش و گزارش و پاسخگویی شهروندان بپردازد.

طرح ۳ فوریتی کرونا

اگر به دلیل کرونا، کار خود را از دست داده اید، در سامانه ویژه بیمه بیکاری تامین اجتماعی ثبت نام کنید

طرح ۳ فوریتی کرونا

وضعیت سلامت خود را در سامانه ملی کرونا وزارت بهداشت اطلاع دهید

طرح ۳ فوریتی کرونا

برای حمایت از بیماران مبتلا به کرونا، اوراق نیکوکاری عرضه شده در نماد کرونا ۱ در بازار فرابورس ایران را خریداری کنید و هدیه دهید

لازم به ذکر است گزارشهای ستاد مقابله و هیات نظارت بر عملکرد ستاد و بسته های اموزشی وزارت بهداشت برای شهروندان باید از همین شبکه پخش شود و تمام هزینه های این شبکه از محل اعتبارات صدا و سیما باید تامین شود.

تبصره ۶: به منظور سرعت در تصمیمات و جامع بودن امور در ستاد مقابله با کرونا بایستی افراد زیر نیز در ستاد مذکور حضور با حق رای داشته باشند.

  • نایب رییس اول مجلس
  • رییس کمیسیون بهداشت و درمان
  • دادستان کل کشور
  • رییس سازمان بازرسی کل کشور

تبصره ۷: دولت موظف است برای تمام دوره کار کادر درمان و پرستاری و اداری و بیمارستانی درگیر با کرونا از اول اسفند تا پایان بحران، علاوه بر حقوق ماهیانه حق ماموریت لحاظ و پرداخت کند.

تبصره ۸: شهروندان هیچگونه حق تردد درون و بیرون شهرها نداشته و در تمام مدت سی روز باید در منزل بمانند به غیر از موارد کاملا ضروری برای درمان که این نوع ترددها بایستی با هماهنگی وزارت بهداشت و از طریق شماره تماس هایی که اعلام خواهند کرد باید صورت پذیرد.

تبصره ۹: رییس جمهور به عنوان رییس ستاد مقابله موظف است بعد از پایان ماموریت ستاد، گزارش کامل از عملکرد را در صحن علنی ارایه کند.

تبصره ۱۰: تمام موارد مذکور در مواد و تبصره های بالا از قوانین کرونایی تا موضوع یارانه بنزین و شورای عالی مد نظر فقط تا پایان دوران تعطیلی کشور قابل اجراست و با پایان یافتن شرایط تعطیلی، همه چیز به قبل از آن باید باز گردد.

تبصره ۱۱: درباره تعطیلی کامل کشور، جلسات هیات دولت، جلسات علنی مجلس شورای اسلامی و ستاد مرکزی قوه قضاییه رییس قوه و معاونان آن استثنا بوده و به هیچ وجه نباید تعطیل شود.

تبصره ۱۲: معاونت حقوقی ریاست جمهوری و قوه قضاییه موظفند همزمان تمامی موراد قضایی برخورد با متخلفان از این قانون را در سطوح مختلف تهیه و بر اساس آن نسبت به متخلفان اعم از شهروندان، نیروهای دولتی، اجرایی، قضایی، نظامی و انتظامی را تهیه و برای برخورد در اختیار دستگاه قضایی قرار دهند.

در صورت تصویب این طرح در مجلس و تایید آن در شورای نگهبان، شرایط کشور از نیمه دوم بهار ۹۹ کاملا دگرگون خواهد شد و وضعیت خاصی در کشور حاکم خواهد شد. به نظر می رسد اینقدری که کرونا، مردم را جدی گرفته است، مردم و بعضی از مسئولان، کرونا قاتل را جدی نگرفته اند. سایت ملی کرونا در این نشانی در دسترس است.

یک نظر

ورود