تراژدی ۲۳ فروردین و استقبال از ۱۰/۰۰۰ کشته کرونا تا خرداد ۹۹

تراژدی ۲۳ فروردین و استقبال از ۱۰/۰۰۰ کشته کرونا تا خرداد ۹۹

آمار کرونا در ایران ، ساعت به ساعت در حال افزایش است. سردرگمی، فقط منحصر به ایران نیست و اوضاع بلبشویی را از سوئد تا آمریکا، از هند تا آفریقا شاهد هستیم که از جنگ جهانی دوم تا به امروز، بی سابقه بوده است.

۲۳ فروردین ۹۹ برای سال جهش تولید، یک روز مهم است. از روز شنبه ۲۳ فروردین ماه، نسخه کاغذی رسانه ها شامل روزنامه، هفته نامه و ماهنامه، اجازه انتشار عمومی پیدا کرده و قابل خرید از طریق کیوسک های مطبوعاتی سراسر کشور است. از ۲۳ فروردین ۹۹، کلیه اصناف کم ریسک و کم خطر طبق مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا، مجاز به فعالیت هستند.

هر گونه تردد بین شهری همچنان ممنوع و فعالیت مدارس و دانشگاه ها، تا اطلاع ثانوی ممنوع است. احتمال این وضعیت تا پایان خرداد۹۹ برای مراکز دانشگاهی و آموزشی سراسر کشور برقرار باشد و دولت مجبور به اعلام پایان سال تحصیلی ۹۸-۹۹ زودتر از موعد مقرر شود. کنکور سراسری، ارشد و دکتری نیز که قرار بود در ماه های آینده برگزار شود، تا اطلاع ثانوی لغو است.

فهرست مشاغل و زمان فعالیت رسته ها توسط دانشگاه علوم پزشکی و اتاق اصناف هر استان با تشکیل کارگروهی تهیه و به اطلاع عموم هم خواهد رسید. فعالیت کسب و کارهای پرریسک، فعلا تا ۳۱ فروردین ۹۹ ممنوع است. احتمال می رود با آغاز ماه مبارک رمضان از هفته اول اردیبهشت ماه، با آغاز فعالیت این اصناف نیز به دلیل کاهش تردد شهری شهروندان، موافقت شود که خود می تواند در شروع موج دوم ابتلای شهروندان به کووید ۱۹ موثر باشد.

احتمال اینکه در سال ۹۹، شاهد برگزاری آزمون سراسری در کشور باشیم، حداقل در نیمه اول سال ۹۹، بعید به نظر می رسد. شمار کشته های کرونا در ایران از بهمن ۹۸ تا دیروز به حدود ۴۰۰۰ کشته رسید تا ایران یکی از رکورد داران فوتی های بیماری کووید ۱۹ در آسیا و جهان باشد.

در ایران، تقریبا هر ساعت ۱ نفر جان خودرا از دست می دهد. در سوئد، این وضعیت به ساعتی ۲ نفر رسیده است. با آغاز به کار اصناف کم ریسک از ۲۳ فروردین در ۳۱ استان کشور، مراجعات مردم هم قطعا افزایش می یابد. تا ماه آینده حدود یک دهم درصد ایرانیان به کرونا مبتلا شده اند و این آمار نگران کننده ای است. تا کنون ۲۰ راننده شرکت واحد در تهران به کرونا مبتلا شده اند.

از ۱۶ فروردین ۹۹ که تقریبا آغاز به کار رسمی فعالیت های دولتی و غیر دولتی در سال جدید بود، شاهد تردد گسترده مردم در معابر و اتوبان ها و استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی هستیم.

رانندگان تاکسی جهت پیشگیری از شیوع کرونا و اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی فقط می‌توانند حداکثر دو مسافر در صندلی عقب سوار کنند.

به دلیل این که دولت، قادر به پوشش هزینه های اکثر خانوارهای کشور برای تامین مخارج نیست و اجبار به قرنطینه خانگی با شکم گرسنه، میسر نمی باشد، لذا باید انتظار افزایش شیوع بیماری کرونا در روزهای آینده داشت. وزیر بهداشت هم دیروز گفت که هنوز به مرحله مدیریت بیماری کرونا نرسیده ایم. ادارات از روز شنبه با دو سوم نفرات، شروع به کار می کند.

آمار کرونا در ایران
تصویر ایندکس سایت salamat.gov.ir
آمار کرونا در ایران
تصویر سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری کارگران بیکار شده

این یعنی افزایش مراجعات مردمی و احتمالا بازگشت به روزهای اسفند ماه ۹۸. اگر دولت، اقدام جدی و ضربتی برای مقابله با کرونا و پوشش تامین نیازهای خانوار نکند، مشاهده آمار ۱۰ هزار کشته در ایران تا پایان بهار ۹۹، شگفت انگیز نخواهد بود.

روند صعودی ابتلا و فوتی های کرونا در ایران نشان می دهد که پیر و جوان، زن و مرد، همه و هم در معرض خطر هستند و کرونا، همه را جدی گرفته است. رد ۳ فوریت طرح تعطیلی یک ماهه کشور در مجلس، نشان می دهد که نمایندگان ملت هم خیلی کرونا را جدی نگرفته اند.

البته تا حدی حق دارند. تعطیل شدن ۳۰ روزه یک کشور، میلیاردها دلار خسارت اقتصادی دارد. اما چالش پول یا سلامت، هم‌چنان سوال اول جامعه جهانی است. دولت تا ۳ ماه پرادخت بیمه بیکاری کارگران را بدون بررسی مدارک قبول کرده است. اما آیا قادر به پرداخت بیمه بیکاری ماهانه ۱.۵ میلیون تومانی به صدها هزار کارگر بیکار شده تا ماه های آینده هست؟

تصاویری که در شبکه های اجتماعی از روزگار شلوغ متر و اتوبوس BRT در تهران منتشر شده ، عکس های تاسف بار و دلهره آوری است. این یعنی هنوز فاصله زیادی با کنترل بیماری کرونا داریم و هنوز به پیک نرسیده ایم و نباید شاهد نزولی شدن شمار مبتلایان و فوتی ها باشیم.

بزن بر طبل بی عاری که یاران خفته در خوابند و طی شد عمر بیداری .. . .

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود