جزییات حداقل دستمزد کارگران، پایه سنوات و بن کارگری ۹۹ اعلام شد

جزییات حداقل دستمزد کارگران، پایه سنوات و بن کارگری ۹۹ اعلام شد

حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ در ساعت ۲۲ روز ۱۹ فروردین ۹۹ اعلام شد. حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ با ۲۱ درصد افزایش به نسبت سال ۹۸، ۱ میلیون و ۸۳۵ هزار  و ۵۰۰ تومان مقرر شد. حداقل حقوق بازنشستگان در سال ۹۹، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام شده بود. با توجه به تورم ۳۰ تا ۴۰ درصدی سالانه اقتصاد ایران در سال های اخیر، حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ ، حداقل ۲۰ درصد کم تر از خط تورم به نظر می رسد که روزگار سختی را برای کارگران در آخرین سال قرن سیزدهم هجری شمسی رقم می زند.

در آخرین جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ که به هفته سوم فروردین ماه کشیده شد، نمایندگان کارفرمایی و کارگری، به توافقی برای تعیین حداقل حقوق کارگران در سال ۹۹ دست نیافتند و به همین خاطر، حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ به زیر ۲ میلیون تومان بسته شد تا پرونده یکی از جنجالی ترین مسائل اقتصادی سال ۹۸ کشور، در فروردین ۹۹ بسته شود.

این برای چندمین بار در سال های اخیر است که حداقل دستمزد کارگران ، کم تر از نرخ صعودی تورم اعلام می شود. جدول حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ نشان می دهد که سایر بخش های دستمزد و حقوق نیز با ۲۱ درصد افزایش همراه می شود.

با تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ که از روز ۲۳ فروردین ۹۹ معیار پرداخت حق بیمه در سال جهش تولید می شود، شاهد افزایش حداقل بیست درصدی کف حداقل بیمه اجباری، خویش فرما و اختیاری در سال جدید خواهیم بود.

تعین حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ خبر خوبی برای بیمه پردازان اختیاری تامین اجتماعی است. اما خبر بسیار بدی برای کارگران حداقل بگیر است که باید زندگی خود را با وجود رکود تورمی اقتصادی ایران در سال کرونایی ۹۹، با زیر ۲ میلیون تومان اداره کنند. هر دریافتی در سال ۹۹ زیر ۳۰ میلیون ریال در ماه، معاف از مالیات است.

حق بیمه ۹۹ و بیمه بیکاری ۹۹

در سال ۹۸ با حداقل دستمزد کارگران که ۱ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان بود، حداقل حق بیمه کارگران اجباری به ۵۴۰ هزار تومان رسید. امسال با حداقل دستمزد کارگران که بیش از ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است، حداقل حق بیمه کارگران به بیش از ۶۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت که برای بیمه شده اجباری، ۲۰ درصد این رقم سهم کارفرما است. با اعلام حداقل دستمزد کارگران درسال ۹۹ ، حداقل بیمه بیکاری ماهانه که مشمولان بیمه بیکاری در سال کرونایی ۹۹ دریافت می کنند نیز به ۱ میلیون و ۸۳۰ هزار تومان رسید.

حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹

سایت سازمان هدفمندی یارانه ها برای اطلاع از زمان واریز یارانه ها در سال ۹۹ در نظر داشته باشید

حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹

تصویر ایندکس سایت سامانه رسیدگی به درخواست کمک حمایت معیشتی کارگران در سال ۹۹ که متعلق به وزارت رفاه است

حداقل حقوق کارگران در سال ۹۹

اگر کارفرمایی در سال ۹۹ برای شما بیمه پرداخت نکرد،با مراجعه به شعب تامین اجتماعی در استان محل اشتغال، فرم ادعای سابقه پر کرده و از کارفرما شکایت کنید

حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹

اگر مقیم خارج از کشور هستید، برای تداوم روند بیمه پردازی خود در سال ۹۹ با توجه به تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ به سایت tamin.ir مراجعه کنید.

سنوات و بن کارگری سال ۹۹

مبلغ بن خواربار کارگران در سال ۹۹ از ۱۹۰ هزار تومان سال ۹۸ تغییر یافت و مبلغ بن خواربار کارگران در سال ۹۹ به ۴۰۰ هزار تومان رسید. حداقل مزد روزانه کارگران در سال ۹۸ حدود ۵۰ هزار تومان بود که حداقل مزد روزانه کارگران در سال ۹۹ به ۶۱ هزار و ۱۸۰ تومان افزایش یافت.

کمک هزینه مسکن کارگران در سال ۹۹ حدود ۱۰۰ هزار تومان است که نسبت به سال ۹۸ تغیری نکرده است. سایر سطوح دستمزدی، معادل ۱۵ درصد یعنی ۹۱ هزار تومان افزایش می یابد. پایه سنوات کارگران قرارداد موقت و دائم مشمول قانون کار در سال ۹۹ به ۱۷۵ هزار تومان رسید.

کل دریافتی کارگران حداقل بگیر و مجرد در سال ۹۹ با در نظر گرفتن حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ ، حق مسکن کارگران در سال ۹۹ ، بن خواربار کارگران در سال ۹۹ و سایر مزایای جنبی ، به ۲.۵ میلیون تومان رسید. مجموع دریافتی کارگران متاهل با اضافه شدن حق اولاد ۹۹ به ۳۰ میلیون ریال در ماه رسید.

جدول حداقل حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۳۹۹

 • حقوق پایه روزانه سال ۹۹ : ۶۱۱ هزار و ۸۰۹ ریال
 • حقوق ماهانه روزانه سال ۹۹: ۱۸ میلیون و ۳۵۴ هزار و ۲۷۰ ریال
 • حقوق ماهانه روزانه سال ۹۹ : ۱۸ میلیون و ۹۶۶ هزار و ۷۹ ریال
 • حق مسکن کارگران در سال ۹۹ : ۲ میلیون ریال
 • کمک هزینه مصرفی خانوادر در سال ۹۹ : ۴ میلیون ریال
 • دریافتی ۳۱ روز بدون فرزند سال ۹۹: ۲۴ میلیون و ۹۶۶ هزار . ۷۹ ریال
 • دریافتی ۳۰ روز بدون فرزند سال  ۹۹ : ۲۴ میلیون و ۳۵۴ هزار و ۲۷۰ ریال
 • حق اولاد یک فرزند سال ۹۹ : ۱ میلیون و ۸۳۵ هزار و ۴۲۷ ریال
 • حق اولاد دو فرزند سال ۹۹: ۳ میلیون و ۶۷۰ هزار و ۸۵۴ ریال
 • دریافتی ۳۱ روز یک فرزند در سال ۹۹: ۲۶ میلیون و ۸۰۱هزار و ۵۰۶ ریال
 • دریافتی ۳۰ روزه یک فرزند در سال۹۹: ۲۶ میلیون و ۱۸۹ هزار و ۶۹۷ ریال
 • دریافتی ۳۱ روز ۲ فرزند: ۲۸ میلیون و ۶۳۶ هزار و ۹۳۳ ریال

افزایش حق مسکن نیازمند مصوبه هیات دولت است. سایر سطوح افزایش ۱۵ درصدی به علاوه روزانه ۳۰ هزار و ۳۳۸ ریال

با توجه به این که شمار زیادی از کارگران در کشور، حداقل حقوق یعنی ۱.۸ میلیون تومان در ماه را دریافت می کنند و به آن ها بن های کارگری و مسکن و خوارو بار تعلق نمی گیرد و بعضا بیمه شده تامین اجتماعی نبوده و قرارداد سفید امضا دارند، همچنان مشکلات قشر آسیب پذیر که قسمتی از فعالان اقتصادی و تولیدی سال ۹۹ را تشکیل می دهند، به قوت خود باقی است.

فشار اقتصادی کرونا بر دولت تدبیر و امید نیز راه چاره خاصی را برای حمایت از این قشر ضعیف، فراهم نمی کند. به نظر می رسد، سالی که نکوست، از بهارش پیداست . . .

۳ نظر

ورود

 • امیر احمدی فروردین ۲۱, ۱۳۹۹

  من ۱۰ تا کارگر دارم . درآمد ماهانه هم پس از کسر هزینه ها ۵ میلیون هست . حالا باید به ازای هر کارگر ۶۰۰ هزارتومن بیشتر بدم. یعنی ۱ میلیون هم از جیب! به نظر شما چکار باید بکنم؟ چون ظاهرا حاضرین در جلسه تعیین دستمزد به این موضوع که مطمئنا اکثر کارفرماها درگیرش هستن فکر نمیکنن!

  • علی زمانی فروردین ۲۱, ۱۳۹۹

   این رقم نه برای کارگر صرف دارد نه در اوضاع تورمی و رکود برای کارفرما. به نظر می رسد کل اقتصاد ایران باید باز تعریف شود. اینطوری فقط بر تعداد فقرا هر سال افزوده می شود.

 • سعید ارجمندی فروردین ۲۲, ۱۳۹۹

  مسئولین انقدر از منابع این مملکت نوش جان کردن که الان هیچ کس نمیتونه این اوضاع رو درست کنه… همه چی رو از حد گذروندن و دم از مسلمونی میزنند و خیلی هم پرو هستن