۱۵ سریال ترسناک دیدنی و برتر تلویزیون برای طرفداران ژانر وحشت [قسمت اول]

۱۵ سریال ترسناک دیدنی و برتر تلویزیون برای طرفداران ژانر وحشت [قسمت اول]

برای طرفداران ژانر ترسناک، نبود عناوین با کیفیت در تلویزیون کمی ناامید کننده است. چرا سریال های ترسناک تا به این اندازه کم کیفیت و عمدتاً ناموفق هستند؟ سرویس های استریمینگی مانند نتفلیکس و Shudder در سال های اخیر روحی تازه در کالبد ژانر وحشت دمیده اند، اگرچه گاهی اوقات مجبورید از میان سیلی از سریال های ترسناک بی کیفیت راه خود را باز کرده تا جواهر مورد نظرتان را بیابید. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۵ سریال ترسناک جذاب و برتر آشنا کنیم که بهترین گزینه های برای طرفداران ژانر وحشت هستند.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 15 سریال ترسناک جذاب و برتر آشنا کنیم که بهترین گزینه های برای طرفداران ژانر وحشت هستند.

۱۵- Scream

این انتخاب شاید یک انتخاب بحث برانگیز باشد اما ارزش واقعی آن در احساس خوشایند گناهی است که از تماشای آن بدست می آید. بسیاری از افراد بالای ۱۲ سال با شنیدن خبر راه اندازی مجدد سریال Scream حالشان بد می شود که از کیفیت نامناسب برخی از شخصیت های و یا بهتر بگوییم شخصیت سازی های سریال نشأت می گیرد. نسخه سریالی Scream فاقد شوخ طبعی و جذابیتی بود که نسخه سینمایی را به عنوانی شناخته شده در تاریخ سینمای وحشت تبدیل کرد و دیالوگ های آن نیز اغلب اوقات ناخوشایند هستند اما تا زمانی که نگاهی تازه و هوشمندانه به این ژانر نداشته باشید، تماشای نسخه سریالی بسیار خوشایند و لذت بخش است.

اگر چه پیدا کردن شخصیت های دوست داشتنی در این سریال بسیار دشوار است اما چندین شخصیت را پیدا خواهید کرد که می خواهید پشتیبان آن ها باشید. کلیشه های متعددی در سریال وجود دارد که البته قابل چشم پوشی هستند. یک نکته مثبت که نسخه سریالی از نسخه سینمایی به خوبی وام گرفته، غیرقابل پیش بینی بودن نفر بعدی است که کشته می شود. سناریو خوب و ارجاعات ترسناک بی پایان نیز در دهه ۹۰ میلادی به خوبی قابل درک بودند.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 15 سریال ترسناک جذاب و برتر آشنا کنیم که بهترین گزینه های برای طرفداران ژانر وحشت هستند.

۱۴- Creepshow

سرویس استریمینگ Shudder وقتی که پای بازسازی و راه اندازی مجدد یکی از دوست داشتنی ترین سریال های ترسناک اوایل دهه ۸۰ به میان می آید بی رقیب است. Creepshow فیلمی بود که سال ها انتظار یک نسخه سریالی را می کشید و بازسازی آن در قالب یک نسخه سریالی نیز چندان دشوار نبود. سبک بصری خاص و فرمت آنتالوژی اش باعث شده که این عنوان هیچ وقت خالی از ایده جدید و جذابیت نباشد. سری اول این سریال ترکیبی متفاوت است اما تلاش سازندگان برای هی چه نزدیک تر بودن به نسخه سینمایی باعث شده که Creepshow در سری اول برای مخاطب جذاب باشد.

با ورود گرگ نیکوترو و تام ساوینی به سریال، انتظار مخاطبان از آن به یکباره بالا رفت و حضور بازیگران نسخه سینمایی نیز بر این انتظار افزود. اگر چه در سال های بعد سریال ترسناک مشابهی با ساختار آنتالوژی ساخته نشد اما سریال تازه Bloodride  از سرویس نتفلیکس نشان داد که ساخت سریال های ترسناک در این قالب چندان هم ساده نیست.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 15 سریال ترسناک جذاب و برتر آشنا کنیم که بهترین گزینه های برای طرفداران ژانر وحشت هستند.

۱۳- Ash Vs. Evil Dead

همانند مورد قبلی، سریال Ash Vs. Evil Dead نیز نمونه ای دیگر از ساختن چیزی است که مخاطبان خواستار آن بودند اما بازسازی عناصری که نسخه سینمایی را جذاب ساخته بودند تلاش اصلی سازندگان نسخه های سریالی بود. در این سریال در ابتدا کس توجهی به دیگر شخصیت ها، غیر از شخصیت اَش، نمی داد اما در ادامه با شخصیت هایی دوست داشتنی و جذاب در نقش های مکمل آشنا شدیم. لوسی لالس، ری سانتیاگو و دانا دی لورنزو بازیگرانی فوق العاده در این سریال هستند که در نقش های مکمل نیز جذابیتی هم اندازه شخصیت اصلی داستان دارند.

اما همچنان صحنه در تسخیر بروس کمپبل است. نسخه های سینمایی شخصیت قابل ذکری غیر از اَش نداشتند زیرا با وجود این شخصیت، نیاز چندانی به توسعه شخصیت های مکمل دوست داشتنی وجود نداشت اما در نسخه سریالی چنین نبود. در یک سریال تلویزیونی چند فصلی، شخصیت های مکمل جذاب یک ضرورت است.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 15 سریال ترسناک جذاب و برتر آشنا کنیم که بهترین گزینه های برای طرفداران ژانر وحشت هستند.

۱۲- Marianne

سریال Marianne ساخته سرویس نتلفیکس یک سریال ترسناک متعلق به عصر جیمز وان است که وحشت مداوم و زیرلایه ای موجود در داستان های مربوط به ارواح را ندارد و وقت زیادی برای ایجاد تنش وجود ندارد اما این بدان معنا نیست که Marianne یک سریال ترسناک با سناریو ضعیف است. اگر چه سریال Marianne آنقدر که باید هوشمندانه نیست اما نمی توان سرگرم کننده بودن آن را انکار کرد و در این زمینه به خوبی یادآور فیلم های Conjuring است. اما نکته منفی این سریال شخصیت پردازی نامناسب و ضعیف آن است که باعث شده هیچ یک از شخصیت ها، حتی شخصیت اصلی، جذاب نباشد. علیرغم نقص هایش اما تماشای این سریال خالی از جذابیت نیست. اگر به یک انگیزه برای تماشای این سریال نیاز دارید باید بدانید که استفن کینگ از طرفداران آن به شمار می آید.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 15 سریال ترسناک جذاب و برتر آشنا کنیم که بهترین گزینه های برای طرفداران ژانر وحشت هستند.

۱۱- Dead Set

پیش از Black Mirror، چارلی بروکر سریال هجوآمیز چهار قسمتی Dead Set را نوشت که یک نسخه بروز شده از Dawn of the Dead برای مخاطبان ساده انگار و علاقمند به جلوه های بصری قرن بیست و یکم بود. داستان سریال لندن را در شرایطی نشان می دهد که توسط زامبی ها تسخیر شده است و تنها گروهی که در ابتدا از این ماجرا بی خبر بودند گروهی هستند که در یک برنامه ریالیتی شو در حال رقابت با یکدیگرند. در شرایطی که بیماری گسترش یافته و اعضای تیم تولید برنامه را نیز درگیر می سازد، شرکت کنندگان و دیگر اعضای باقیمانده تیم ساخت برنامه باید در مکانی که ظاهراً امن است مانده و از خود محافظت کنند. سریال Dead Set به خوبی در کنار فیلم هایی مانند ۲۸ Days Later و Train to Busan در ژانر زامبی های سریع قرار می گیرد.

سناریو سریالی بسیار خوب نوشته شده و فضای آن بسیار سرگرم کننده، قابل درک و واقع گرایانه است. اگر جنبه هجوآمیز داستان را کنار بگذارید، می توان آن را یکی از بهترین عنوان ها در ژانر زامبی دانست. زامبی های سریال ترسناک Dead Set بسیار خوب ساخته شده و چند دقیقه پایانی سریال نیز به شکل تاثیرگذار و جذابی تاریک است که توانسته اشتباهی که رومرو در Dawn of the Dead داشت را تصحیح کند. تماشای بدون وقفه این سریال در یک بعدازظهر کاملاً ممکن و سرگرم کننده است به خصوص زمانی که حوصله تان سر رفته و دنبال یک تجربه چند ساعته جذاب باشید.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 15 سریال ترسناک جذاب و برتر آشنا کنیم که بهترین گزینه های برای طرفداران ژانر وحشت هستند.

۱۰- The Returned

سریال ترسناک فرانسوی The Returned با یک رویکرد تازه و منحصربفرد به ژانر زامبی پرداخته است. زامبی های این سریال بیشتر به ارواحی گمشده شبیهند تا غول هایی تشکیل شده از گوشت و خون. آن ها کالبدهای خالی از روح که دیگران را می بلعند نیستند بلکه شخصیت هایی گیج و مبهوت هستند که با همان حالت هنگام مرگ به نزد عزیزانشان باز می گردند. از بسیاری از جهات، این حالت بسیار ترسناک تر است، به ویژه روشی که در آن هر زامبی به زندگی گذشته اش باز می گردد. چیزی که باعث شده این سریال ترسناک فرانسوی جذاب باشد معنای پنهان بازگشت شخصیت ها به زندگی و تاثیر ناخوشایند آن بر زندگی عزیزانشان است.

اپیزود اول سریال با یک دیدار دوباره تکان دهنده همراه است که شما را وادار می سازد به تماشای بی وقفه بقیه اپیزودها بپردازید. اولین کسی که به زندگی باز می گردد یک دختر کوچولوست که به یکباره از صخره ای که سال ها قبل از آن پایین افتاده بود بالا آمده و به خانه باز می گردد که با صورت یخ زده مادرش مواجه می شود. او از واکنش والدینش به شدت حیرت زده شده تا اینکه خواهر دوقلویش به خانه باز می گردد، خواهری که اکنون چند سال از او بزرگ تر است.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 15 سریال ترسناک جذاب و برتر آشنا کنیم که بهترین گزینه های برای طرفداران ژانر وحشت هستند.

۹- Penny Dreadful

سریال Penny Dreadful که با الهام از یک داستان ساده متعلق به دوران ویکتوریا ساخته شده یک سریال هیولایی باکیفیت و بدور از تظاهر است که می توان آن را سریالی خوش ساخت و متفکرانه دانست. Penny Dreadful یک تجربه گوتیک بی پروا است که به دام فرو رفتن در سریال های و فیلم های با فضای مشابه مانند The League of Extraordinary Gentlemen (2003) و Van Helsing (2004) نیفتاده است. داستان سریال در اواخر قرن نوزدهم در لندن گذشت و ویکتور فرانکشتاین، هیولاهایش و دوریان گری در کنار دو هیولای کلاسیک دیگر که بعدها هویتشان را آشکار می سازند نقش های اصلی را داشته و هر بار شخصیت های مکمل جزئی دیگری نیز معرفی می شوند.

دیگر شخصیت های ادبیات گوتیک نیز رفته رفته با پیشرفت سریال به آن اضافه می شوند که از آن میان می توان به دکتر جکیل، ون هلسینگ، دکتر سیوارد، رنفیلد و دراکولا اشاره کرد. طرفداران سریال خیلی زود به شخصیت های مرکزی آن لقب دارودسته اسکوبی دوو دادند که به خوبی نکته های جذاب سریال را برجسته می سازد. نکته مهم دیگر که موفقیت این سریال ترسناک را در پی داشت انتخاب بازیگران است. اوا گرین، جاش هارتنت و روری کینیار به طور خاص خارق العاده ظاهر شده اند هر چند هر کدام از شخصیت های مرکزی داستان بازی های قابل قبول و جذابی دارند.

۸- Are You Afraid Of The Dark?

برای بسیاری از طرفداران سریال های ترسناک که در دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ به دنیا آمدند، سریال آنتالوژی کانادایی Are You Afraid Of The Dark? یک تجربه بسیار خوشایند بود. ۵ سال پیش از آنکه سریال مشابه Goosebumps منتشر شود، گروه موسوم به Midnight Society با داستان های کنار آتش خود، همدیگر و ما را سرگرم ساخته بودند. این داستان های در کیفیت متفاوت بودند اما بهترین آن ها هنوز هم در ذهن کسانی که با این سریال بزرگ شده اند باقی مانده است. این سریال در بسیاری از اپیزودهای خود ترسی از تاریک شدن نداشته و باعث شده بود که مخاطبان حس کنند خود بخشی از جامعه راویان سریال باشند و همین موضوع باعث شد که سریال مذکور بسیار پرطرفدارتر از سریال های مشابه باشد. با این وجود، ماندگارترین و قابل توجه ترین بخش این سریال ترسناک که تاکنون نیز در ذهن مخاطبان آن باقی مانده، سکانس ترسناک ابتدایی آن است که به تنهایی می تواند کابوس آور باشد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ فیلم ترسناک جذاب و دیدنی برای کسانی که به ژانر وحشت علاقه ای ندارند [قسمت اول]

منبع: whatculture
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • بیلبو بگینز خرداد ۱۸, ۱۴۰۰

    این لیست بدون حضور “مردگان متحرک” (TWD)
    به نظرم حتی مفتم نمی ارزه.

    حضورش هم نامبر وانه #۱