جزییات دستگیری آقای ممنوع التصویر: همه جنجال‌های «محمود شهریاری»

جزییات دستگیری آقای ممنوع التصویر: همه جنجال‌های «محمود شهریاری»

محمود شهریاری مجری سابق برنامه های رادیو و تلویزیون در دهه هفتاد و هشتاد شمسی شامگاه سه شنبه ۲۶ فروردین بازداشت شد. محمود شهریاری چند روز پیش با انتشار لایو اینستاگرام و پست هایی در کانال خود در شبکه های اجتماعی در زمینه مدیریت کرونا در ایران، یکی از چهره های خبر ساز فضای مجازی بود. خبرگزاری ایرنا اعلام کرد که این مجری سرشناس سابق تلویزیون، با حکم قضایی در تهران دستگیر شده است.

محمود شهریاری متولد دوم دی ماه سال ۱۳۳۷ در شهر بیجار استان کردستان، یک دختر به نام روژان دارد. از سال ۱۳۵۸ فعالیت رسانه ای دارد و او را در فهرست ممنوع التصویری ترین مجری سال های پس از انقلاب قرار می دهند.

در برنامه «دید در شب» رضا رشید پور در کانال آپارات گفته بود که هیچ وقت دلیل ممنوع التصویری او را اعلام نکردند. او با کاظم احمد زاده، سالها در شبکه تهران، مجری گر می کرد. آقای رکورد دار ممنوع التصویری در ایران، با انتشار فیلم عروسی برادرش در اوایل دهه هفتاد شمسی، در پیکان نقد مخالفانش قرار گرفت و از آن تاریخ، مدت ها ممنوع التصویر بود.

محممود شهریاری خود را اولین قربانی انتشار فیلم های خصوصی هنرمندان در دهه هفتاد شمسی اعلام کرده بود. روزگاری که بعضی از هنرمندان را به واسطه فیلم های خصوصی، برای همیشه از ایران فراری داد.

البته نوع استایل و ادبیات گفتاری آقای ممنوع التصویر در برنامه های شبانه رسانه ملی به خصوص برنامه های برون مرزی مثل جام جم، همواره او را در فهرست جنجالی ترین مجریان رسانه ملی در ۳۰ سال اخیر قرار می‌داد و به نوعی مجری رفت و برگشت بود!

ایشان در دوران دفاع مقدس، خبرنگار فعال رسانه ملی در جبهه های جنگ تحمیلی بود و برای برنامه سلام صبح بخیر، تولید برنامه می کرد.

سید محمد حسینی، فرزاد جمشیدی و سید جواد یحیوی مثل آزاده نامداری، در فهرست مجریان نامدار جنجالی ایران در ۲۰ سال اخیر قرار داشتند که هر یک در دوره ای ممنوع التصویر شدند و بعدا هم از نقش آفرینی در برنامه های درون مرزی و برون مرزی رسانه ملی کنار گذاشته شدند.

محمود شهریاری اخیرا با انتشار ویدیوهایی در فضای مجازی مدعی شده بود که روز چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹ در ایران، به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا، حکومت نظامی اعلام می شود. او مسئولان وزارت بهداشت را به انتشار اخبار کذب درباره این ویروس متهم کرد.

وی قبلا هم گفته بود که مغازه ها و مراکز خرده فروشی در کشور بزودی کاملا تعطیل شده و در بهار ۹۹ شاهد موج فزاینده بیکاری و افزایش گسترده قیمت کالا و تورم خواهیم بود.

محمود شهریاری در اوایل فروردین نیز در ویدیویی از ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه خواسته بود که برای محاکمه عاملان ورود کرونا به کشور تلاش کند. محمود شهریاری ۱۳ بهمن ۹۸ با انتشار ویدیویی در اینستاگرامش از مسئولان خواسته بود که برای جلوگیری از شیوع کرونا، راهپیمایی ۲۲ بهمن لغو شود. موضوعی که با موجی از انتقادات علیه مجری ممنوع التصویری در روزهای پایانی زمستان سرد نود و هشت همراه شد.

اگر چه پیش‌بینی های آقای مجری سرشناس همیشه معترض درباره اعلام حکومت نظامی در ایران و موج فزاینده تورم هنوز رنگ و بوی واقعی پیدا نکرده است، اما به نظر می رسد که دستگیری اخیر مجری جنجالی رسانه ملی در دو دهه اخیر، بی ارتباط با انتشار اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی نباشد که طبق قانون، جرم و مشمول پیگرد قانونی خواهد شد.

هنوز جزییات دقیقی از دستگیری و بازداشت محمود شهریاری توسط قوه قضاییه رسانه ای نشده است. اما به نظر می‌رسد که در روزهای آینده بخش هایی از برنامه های خبری رسانه ملی مثل خبر ۲۰:۳۰ به روایت آمنه سادات ذبیح پور، گزارش های خاص خود (مثل ویدیو اعترافات سحر تبر) را درباره این چهره روی آنتن ببرد و مثل همیشه، نقل محافل منتقدان رسانه ملی و حاشیه پر رنگ تر از متن برای کاربران شبکه های اجتماعی ایران در روزهای پایانی فروردین پر التهاب ۹۹ باشد.

ویدیویی که محمود شهریاری ۱۹ فروردین ۹۹ در اینستاگرامش به اشتراک گذاشت، بیش از ۳۰۰ هزار بار دیده شده است و هزاران کامنت دریافت کرد. او دولت را به عدم هماهنگی در ارکان خود برای مقابله با ویروس کرونا متهم کرده بود اما از دولت خواسته بود که به حمایت بیش تر از بیماران به خصوص هنرمندان نجیب و مظلوم کشور که معاش آن ها تحت تاثیر قرار گرفته بپردازد.

او از هشتگ: «نه به بانک ربوی» نیز برای دیده شدن بیشتر این پست اعتراضی جنجالی، استفاده کرد. محمود شهریاری در روزهای اخیر برای روزهای پسا کرونا ایران نیز پست های اعتراضی متعددی منتشر کرده که با واکنش کاربران مواجه شده است.

محمود شهریاری

تصویر پست جنجالی محمود شهریاری که او در یک ویدیو ۴۵ ثانیه ای به نقد فعالیت دولت در مقابله با کرونا در اینستاگرامش پرداخته بود.

اینستاگرام محمود شهریاری

محمود شهریاری چند سال پیش وارد اینستاگرام شد و بیش از هتفتصد پست به اشتراک گذاشت که شمار قابل توجهی از پست های اینستاگرامی آقای مجری، مربوط به اینستانوشته های اعتراضی وی درباره نقد مسائل فرهنگی، سیاسی و هنری کشور بود.

محمود شهریاری

تصویر ۶ پست اینستاگرامی محمود شهریاری که پیش از بازداشت منتشر کرده بود. آخرین پست اینستاگرامی محمود شهریاری مربوط به ۲۴ فروردین ۹۹ بود

استوری های او معمولا نقد فرهنگ عامه و تلنگری به مسائل روز سیاسی و اقتصادی کشور بود. او بیش از ۴۴۵ هزار فالوئر در اینستاگرام دارد که به نظر می رسد با انتشار خبر بازداشت و دستگیری محمود شهریاری، ظرف چند روز آینده شاهد افزایش قابل توجه کاربرانش باشیم.

محمود شهریاری ۲۳ اکانت را در اینستاگرام فالو می کرد که از آن جمله می توان به : بهنوش بختیاری، مرتضی پور علی گنجی، مهرداد میناوند، پروانه امیر افشاری، ارژنگ امیرفضلی و امیر تشکر اشاره کرد.

گفتنی است، طبق اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، تا روز ۲۷ فروردین ۹۹ حدود ۴۷۰۰ تن از هموطنان به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند.

بدون نظر

ورود