شهاب سنگ غول پیکر در راه زمین؛ آیا فردا دنیا به پایان می رسد؟

شهاب سنگ غول پیکر در راه زمین؛ آیا فردا دنیا به پایان می رسد؟

فردا چهارشنبه ۲۹ آوریل مصادف با ۱۰ اردیبهشت شهاب سنگ عظیم الجثه ای از کنار زمین عبور خواهد کرد. اما لازم نیست وحشت زده شوید. عبور این شهاب سنگ هیچ خطری برای کره زمین و ساکنانش ندارد.

شهاب سنگ ۱۹۹۸ OR2 صبح روز چهارشنبه از فاصله ی ۶/۳ میلیون کیلومتری سیاره زمین عبور خواهد کرد. گرچه این فاصله در مقیاس جهان قابل رؤیت که بیشتر از ۹۰ میلیارد سال نوری وسعت دارد، اندک محسوب می شود، اما دانشمندان تأکید دارند احتمال آنکه این جرم آسمانی در مسیر عبور خود به زمین برخورد کند، صفر است.

در حقیقت، شهاب سنگ حدوداً ۲/۴ کیلومتری ۱۹۹۸ OR2 در نزدیک ترین حالت هم حدود ۱۶ برابر فاصله ی کره زمین تا ماه با ما فاصله خواهد داشت (ماه با فاصله ای به طور میانگین ۳۸۵ هزار کیلومتری به دور زمین می چرخد).

شهاب سنگ اردیبهشت 99

تصویر راداری رصدخانه ای در پورتوریکو از شهاب سنگ ۱۹۹۸ OR2 که روز ۱۷ آوریل ۲۰۲۰ ثبت شده

پس شما با خیال آسوده می توانید به زندگی خود برسید، چون می دانیم قرار نیست هیچ شهاب سنگ عظیمی در آینده ی نه چندان دور به ما صدمه وارد کند.

پل چوداس، مدیر بخش مطالعات اجرام نزدیک به زمین آژانس فضایی ناسا روز گذشته اظهار کرد: «هیچ شهاب سنگی که احتمال برخورد آن به زمین قابل توجه بوده و اندازه ی چشمگیری داشته باشد وجود ندارد. در فهرست ما چنین شهاب سنگی نیست.»

فهرستی که چوداس از آن صحبت کرده بسیار گسترده است. دانشمندان معتقدند آن ها بیشتر از ۹۰ درصد شهاب سنگ های نزدیک به زمین را یافته و ردیابی کرده اند. البته شهاب سنگ های این فهرست دست کم یک کیلومتر وسعت دارند و آنقدری بزرگ هستند که تهدیدی جهانی برای بشر محسوب شوند.

اما این آسودگی خیال نباید باعث خودپسندی ما شود؛ این چیزی است که هم چوداس و هم لیندلی جانسون، فرمانده بخش دفاع از زمین و مدیر دفتر هماهنگی دفاع از زمین آژانس فضایی ناسا به آن معتقدند. هر چه باشد تعداد شهاب سنگ های نزدیک به زمینی که در فضا وجود دارد بسیار زیاد است، بنابراین ممکن است شهاب سنگ های بزرگ و خطرناکی در آنجا کمین کرده باشند که هنوز شناسایی نشده اند.

شهاب سنگ ها معمولاً تحت تأثیر کشش گرانشی دیگر اجرام آسمانی تغییر مسیر می دهند، مسأله ای که کار مدل سازی نحوه ی حرکت آن ها در مدت بسیار طولانی را بسیار دشوار می کند. این تغییر مسیرها در نهایت باعث می شود یک سنگ آسمانی غول پیکر در مسیر سیاره زمین قرار گیرد؛ انقراض دایناسورها می تواند گواهی بر این مسأله باشد.

لیندلی جانسون روز گذشته اظهار کرد: «برخورد شهاب سنگی آنقدر بزرگ با زمین که به سطح آن صدمه وارد کند اتفاقی به شدت نادر اما اجتناب ناپذیر است.»

به گفته ی جانسون و چادوس، همین اجتناب ناپذیری است که تلاش برای کشف و ردیابی شهاب سنگ ها را به امری به غایت مهم تبدیل می کند، چون ما به اندازه ی دایناسورها دست بسته نیستیم. اگر در آینده شهاب سنگی را در حال نزدیک شدن به زمین شناسایی کنیم و این شهاب سنگ آنقدری از زمین دور باشد که فرصت کافی داشته باشیم، می توانیم اقداماتی در مقابله با آن انجام دهیم.

مثلاً احتمالاً به حداقل ۵ تا ۱۰ سال وقت از زمان شناسایی شهاب سنگ نیاز است تا بشر بتواند دست به یک عملیات انحراف شهاب سنگ با استفاده از تکنیک ضربه گیر جنبشی بزند. در این روش با استفاده از یک فضاپیما تلاش می کنند سنگ آسمانی مخاطره آمیز را از مسیر خود منحرف کنند.

اگر فرصت بیشتری هم داشته باشیم، شاید بتوانیم از روش غیر تهاجمی «تراکتور گرانشی» استفاده کنیم. در این روش با استفاده از یک کاوشگر که در کنار شهاب سنگ به پرواز درمی آید جرم آسمانی را به تدریج از مسیر زمین دور می کنند. اگر هم زمان بسیار کمی برایمان باقی مانده باشد، شاید مجبور شویم واقعاً از گزینه ی شلیک کلاهک هسته ای استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید:

حقایقی جالب درباره شهاب سنگ ها، مهمانان سرزده کره زمین

بارش شهابی؛ هر آنچه باید درباره این پدیده نجومی بدانید

۱۵ حقیقت عجیب و خواندنی درباره فضا و دنیای اسرارآمیز آن

در فضا دقیقاً چه اتفاقی برای بدن انسان رخ می دهد؟

اگر انسان ها در فضا به دنیا می آمدند چه شکلی می شدند؟

۸ کاری که فضانوردان نمی توانند در فضا انجام دهند

سفر به فضا، آینده صنعت گردشگری جهان؛ از گردشگری فضایی بیشتر بدانیم

از کیسه تا پوشک؛ روش های دستشویی کردن فضانوردان در ماموریت های آپولو در ماه

چرا بعد از فضانوردان پروژه فضایی «آپولو ۱۱» هیچ انسانی نتوانسته روی ماه قدم بگذارد؟

حیواناتی که فضانورد شدند؛ از سگ و گربه تا مگس میوه و عروس دریایی

فضانوردان برای سفر به فضا چه آموزش هایی می بینند؟

چرا فضانوردان اتحاد جماهیر شوروی هیچگاه موفق به فرود روی ماه نشدند؟

حقایقی شگفت انگیز درباره کره ماه که شاید نمی‎دانید

منبع: space
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۷ نظر

ورود

 • مهدی اردیبهشت ۹, ۱۳۹۹

  میشه این شهاب سنگ رو توی اسمان مشاهده کرد ؟

 • حامد اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۹

  بسم الله الرحمن الرحیم
  من متن تهیه شمارا خواندم وکاملا از کم اهمیت نشان دادن خطر نومید شدم . شاید درروی زمین نگرانترین آدم برکره زمین درباره برخورد شهاب سنگ من باشم بسیارنگران بسیارناراحت ازاینکه متوجه شدم بشر تاچه حد در باره شهابسنگها حتی همین شهابسنگ بزرگ چهارکیلومتری ناتوان وبی خیال است . شاید درجایی از این زمین کسانی باشند که شهاب سنگ را رصد واحتمالا بیشترازما ازآن میدانند اما من بادیدن رویایی عجیب نگرانترین آدم روی زمین هستم چراکه اگردانشمندانی آنرارصدمیکنند که آیا درخطریم یانه من مطمئن هستم لااقل یک شهاب سنگ کوچک یابخشی جداشده ازاین شهابسنگ دراطراف خرم آباد برخورد خواهدکرد . کسانی میگویند رویا معتبرنیست اما رویایم را مینویسم تا ببینم نظر شماعوض میشود یابه آن فکر میکنید . نمیدانستم اصلا چنین شهاب سنگی درراه است . شبی دررویا دیدم که درروستایی بنام گراب دراطراف گرآب بودم که اقوام زیادی آنجادارم ودرخانه خاله ام هستم که باجناقم وارد اتاق شد وگفت : دونفر دم درکارت دارن ؟ من گفتم نکند نیروی انتظامی است که بخاطر چند گونی گندم که خریده بودم آمده اند !
  اول نرفتم تالحظاتی گذشت باخودم گفتم نکند کسایی دیگرند رفتم درحیاط دو فرشته دم درحیاط بودند که صورتشان پرنور بود وچهره آنهاازشدت نور دیده نمیشد . البته درکامل باز نبود ومن فقط چهره اولی رادیدم که روبرویم بود وشانه وسمت راست دومی راهم دیدم که به قرینه میگویم اوهم نورانی بود چون فرشته بودند امادرکوچک بود وآن دوکه به شکل مرد بودند کمی ازیک انسان بزرگتربودند . تاآنها رادیدم فهمیدم که آنها همان دو ملکی هستند که مهمان لوط ع شدند و پیام عذاب قومش راآورده بودند . احساس کردم آنها هم متوجه شدند که من فهمیده ام آنها همان دو فرشته هستند وچون مطمئن شدند پیام آنها را فهمیدم دیگرلازم ندیدند حرفی بزنند ودرحالیکه آنهاداشتندمیرفتند خوابم هم پایان یافت ! رفتم دنبال عذاب قوم لوط ع که متوجه شدم خداوند آنهاراباسنگ نشان شده ای عذاب کرده است . راستش میترسم چراکه قبل وبعد ازآن پیامی میبینم که سیلی که ازروی کوهها هم عبور میکند خرم آباد را میبرد وهربار بنحوی این خواب را چه حین سیل چه قبل وبعدآنرامیبینم وحتی دریکی ازآنها سروشی بهم گفت فلانی ..اسمم رابرد .. بخداقسم بزرگترازآن است که فکرمیکنی !؟ بالا رانگاه کردم دیدم سیلی باآب زلال ازروی کوهای بالادست ما که ایستاده بودیم عبورمیکرد ! میدانید اگر شهابسنگی به زمین برخوردکند بازلزله ای که ایجاد میکند باعث سونامی بزرگی میشود ومن دراینمدت هم از شدت وهم ازتکرار خواب طوفان وسیل نگرانم میبینم خودم بعدازهردو هستم اما نگران مردم وفامیل ودویتیمی هستم که پسران فامیلی درگرآب هستند وکسان دیگری هستم حتی برای اعضای خانواده ام اما نمیدانم این سیل باشهاب سنگ مرتبط است یانه اما مدام تکرار میشده حتی دیشب ومن حتی گردوغباربعد ازشهابسنگ رادیدم وکسی درخواب گفت : اینها ( ماسکهای پارچه ای ) کفایت نخواهندکرد ! کلا باور دارم خداوند متعال هرچه اراده کند همان میشود اما نمیدانم چکارکنم دیگران باورنمیکنند امابرای من وقوعش حتمی است حالا این شهابسنگ باشد یادیگری اماشک ندارم هم سیل وطوفان وهم شهابسنگ حتمی هستند . امیدوارم بودم بشر پیشرفتش بیشترباشد اماهرچه قدرت دارد یاندارد اراده خداوند بوده است و اگرآنرابزنند قطعا قطعاتی ازآن برزمین خواهند زد عجیبتراین است حداقل سه تاچهاربار یادیدم باران اسیدی میبارد یاباریده ودرجدول نزدیک خانه ما درجریان است . هرقطره ازآن بربرگ درختی میخوردمیسوزاند وسه قطره ازآن یک برگ راسوراخ ودرهم می پیچید . این رویاها مثل یک فیلم مستند واضح ومثل زندگی درجریان همه چیزش مثل واقعیت بیرونی است وبیشترشبیه شهود ودیدن یک صحنه است مثل همین لحظه که میبینم مینویسم وبه تلویزیون نگاه میکنم ! امامدتی است نمیبینم فقط دیشب یکباروچندروز قبل کم شده وانگارقطع شده اند اماالان که میخواهم بخوابم نگرانم بازهم چیزی راببینم که اصلا به آن فکرنکرده ام وراستش بیشترمیترسم وهربار بادفعه قبل فرق دارند اماموضوع بیشترسیل وعواقبش و البته فقط یکبارهمان دوفرشته رادیدم . امیدوارم خدابه همه مارحم کند واصلا واقعیت نداشته باشند . اماازبیخیالی دانشمندان ناامیدشدم امیدوار بودم هشداری میدادند چون زلزله آن میتواندخسارت جانی کمتری داشته باشد فعلاکه حتی خانواده ام هم باورنمیکنند فقط جندنفرباورمیکنند منهم به آنهاقول میدهم که آنهازنده میمانندجراکه ندیدم کسی بمیرد یامن ندیدم !!
  لطفالااقل هشداری بدهید

  • امیدم اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۹

   برخورد نکردن سیارک‌ها موجبات برخورد تفکرات رو به همراه داشته که به همون میزان می‌تونه تحول پذیر باشه ، به نوبهٔ خودم تشکر میکنم از همه‌ی عزیزانی که افکار و عقایدشون رو به صورت پاک و خالص به اشتراک میزارند و این زیباست .

 • Negin اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۹

  ینی ما خیال مون راحت باشه؟چوون از دوماه قبل هی اینا دارن شوکه وارد می کنن من بدبخت شب ها خوابم نمی برد

 • آیناز اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۹

  ماها انقد جونمون سخت شده هیچیمون نمیشه????…ولی دور از شوخی خیلی حس بدیه اینکه دقیقا وقتی کلی هدف و آرزو داری که برای رسیدن بهشون لحظه شماری میکنی یهو یه سنگ بیاد بخوره همشو نابود کنه:/…ولی چقد زیباست که امروز ۱۰ اردیبهشته و زنده ایم:’)
  ممنون بابت سایت خوبتون^_^

 • ترانه اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۹

  هوووورا زنده ایم هووو???

 • علی اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۹

  حیف شد واقعا
  فرصت طلایی انقراض از دس رفت