بازگشت عموی رهبر کره شمالی به کشور بعد از ۴۰ سال؛ چه کسی قدرت را در دست می گیرد؟

بازگشت عموی رهبر کره شمالی به کشور بعد از ۴۰ سال؛ چه کسی قدرت را در دست می گیرد؟

با وجود گمانه زنی ها مبنی بر اینکه کیم یو جونگ خواهر کیم جونگ اون (رهبر کره شمالی) و نزدیک ترین محرم به او قدرت را بعد از مرگ برادرش در دست میگیرد، مشخص شده که کیم پیونگ ایل عموی رهبر کره شمالی به عنوان جانشین احتمالی او در عرصه قدرت ظاهر شده است.

این سیاستمدار ۶۵ ساله آخرین بازمانده شناخته شده از کیم ایل سونگ بنیانگذار پادشاهی هرمیت و پدربزرگ کیم جونگ اون است که حدودا ۱۵ روز پیش یادبود تولد ۱۰۳ سالگی اش بدون حضور نوه پسری (یعنی کیم جونگ اون) در کره شمالی جشن گرفته شد؛ غیبتی که به شایعات در مورد مرگ احتمالی او دامن زد.

در دهه ۱۹۷۰ میلادی کیم جونگ ایل (پدر رهبر فعلی کره شمالی) برادرش کیم پیونگ ایل را کنار زد تا بین سال های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۱ بر کرسی قدرت تکیه بزند. در تمام این سال ها کیم پیونگ ایل به عنوان دیپلمات در کشورهای مجارستان، بلغارستان، فنلاند، لهستان و جمهوری چک به تاج و تخت برادرزاده اش خدمت کرد تا اینکه چندی پیش بعد از دوره گردی ۴۰ ساله اش به کره شمالی بازگشت.

عموی رهبر کره شمالی

حالا برخی ناظران به این باور رسیده اند که او احتمالا قصد دارد به مانعی بر سر راه کیم یو جونگ (خواهر رهبر کره شمالی) برای حکومت بر این سرزمین بدل شود که این مساله نیز احتمالا به خاطر جنسیت او در جامعه مرد سالار کره شمالی است.

تائه یونگ هو که پیشتر معاون سفیر کره شمالی در انگلستان بوده و در سال ۲۰۱۶ به کره جنوبی پناهنده شد در این رابطه به بلومبرگ گفته است که مقامات ارشد کره شمالی احتمالا قدرت را به خواهر جوان کیم جونگ اون واگذار نخواهند کرد. علت هم این است که کره شمالی تحت مدیریت این زن جوان احتمالا بیش از اندازه ناپایدار خواهد شد.

برای پیشگیری از  بروز چنین شرایط نیز برخی سردمداران کره شمالی احتمالا تلاش خواهند کرد کیم پیونگ ایل عموی رهبر کره شمالی را که هم اکنون در حصر خانگی به سر می برند به مرکز قدرت باز گردانند. البته برخی هم در این میان باور دارند که کیم پیونگ ایل شانسی برای پیروزی ندارد.

کیم بایئونگ کی از اعضای کمیته اطلاعاتی پارلمان کره شمالی روز یکشنبه این هفته در یکی از شبکه های اجتماعی اعلام کرد هیچ نشانه ای دال بر اینکه کیم پیونگ ایل جانشین کیم جونگ اون می شود وجود ندارد.

او تئوری های مطرح شده در این باره را خنده دار خواند.

در سال ۲۰۱۱ که کیم جونگ اون قدرت را در دست گرفت، بسیاری از افسران و مقامات دوران پدرش از جمله شوهر عمه خود (جنگ سانگ تائک) را اعدام کرد و گفته می شود دستور قتل برادر ناتنی اش در مالزی را هم او صادر کرده است.

حالا طبق گزارشی که بلومبرگ منتشر کرده این حقیقت که عموی کیم جونگ اون زنده است و تنها  در حصر خانگی به سر می برد نشان می دهد که رهبر کره شمالی هیچگاه او را به چشم دشمن خود نگاه نمی کرده است.

کیم پیونگ ایل حالا رقیبی برای کیم یو جونگ خواهر رهبر کره شمالی است که بسیاری به خاطر سن و سال کم و جنسیتش احتمال به قدرت رسیدن او را بسیار پایین می دانند.

البته جایگاه ویژه کیم یو جونگ خواهر رهبر کره شمالی نزد برادرش را هم نباید نادیده گرفت. او در اغلب سفرهای خارجی برادرش را همراهی میکند و گاهی حتی به نیابت از او در رویدادهای جهانی حضور پیدا میکند.

 

خواندن این مطالب به شما توصیه می شود:

بدون نظر

ورود