دادگاه جدید محمد علی نجفی و ادعای پرداخت غرامت سنگین به خانواده میترا استاد

دادگاه جدید محمد علی نجفی و ادعای پرداخت غرامت سنگین به خانواده میترا استاد

نخستین جلسه رسیدگی دوباره (و برای سومین بار) به پرونده قتل میترا استاد توسط محمد علی نجفی شهردار سابق تهران، امروز یکشنبه در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد. در این جلسه، نمایندگی دادستان ادعای نجفی و وکلای او مبنی بر غیرعمد بودن قتل و کمانه کردن گلوله در حمام را رد کرده و ادعا کرد که وی عمداً همسرش را به قتل رسانده است. او در ادامه این اقدام را از جنبه ای دیگر مورد توجه قرار داده و افزود که سلاح استفاده شده در این جنایت در دست محمد علی نجفی امانت بوده و قرار بوده که به خاطر محافظت از خود و خانواده اش از این سلاح استفاده کند اما ایشان از سلاح مذکور برای قتل همسرش استفاده کرده است.

محمد علی نجفی

لازم به ذکر است که به ادعای دادستان پرونده، مجوز حمل این سلاح در تاریخ ۲۷ آذر ۹۴ به پایان رسیده و از آن به بعد تملک این سلاح از جانب آقای نجفی غیرقانونی بوده است. دادستان همچنین تاکید داشت که آزمایشات انجام گرفته نشان داده که شهردار سابق تهران هنگام به قتل رساندن میترا استاد در شرایط هوشیاری کامل قرار داشته و هیچگونه ماده مخدر ، روانگردان یا الکلی مصرف نکرده بود و با نقشه قبلی و برداشتن بالش به حمام رفته و به سمت همسر خود شلیک کرده است. در ادامه وی واکنش محمد علی نجفی پس از انجام این قتل و در دوران رسیدگی به اتهامش را تقبیح کرده و او را به خندیدن جلوی دوربین و داشتن ژست طلبکارانه و مقصر جلوه دادن مقتوله متهم کرد.

با ۱۰ میلیارد تومان رضایت گرفتم

در ادامه سخنانش وی مدعی شد که شهردار سابق تهران در قبال وجه المصالحه ای گزاف (ظاهراً ۱۰ میلیارد تومان) توانسته رضایت اولیای دم مقتوله را جلب کند، غرامتی چنان سنگین که به گفته وی می توان بسیاری از زندانیان محکوم به قصاص در زندان رجایی شهر و در آستانه اعدام را با پرداخت آن به اولیای دم آزاد کرد.

بین خودکشی و معرفی خودم مردد بودم

همچنین در ادامه این سخنان به ابعاد خارجی این قتل اشاره شده و دادستان ادعا کرد که این موضوع باعث شده رسانه های غربی از این ماجرا به منظور تضعیف نظام مدیریتی کشور استفاده نمایند. با این وجود وی در انتهای سخنان خود اعلام کرد ممکن است مبلغی که از وجه المصالحه از آن نام برده می شود در واقع مهریه مرحومه میترا استاد باشد. این گفته ها در حالی است که خانواده میترا استاد و به ویژه برادر او بارها عنوان کرده بود که بدون دریافت وجهی به عنوان غرامت، دیه یا هر عنوان دیگری رضایت خود را از بخشوده شدن آقای نجفی اعلام کرده اند.

محمد علی نجفی

در ادامه، وکیل مدافع آقای نجفی اعلام کرد که موکلش آخرین دفاعیات خود را ارائه داده و اکنون سه روز فرصت دارد تا لایحه دفاعی خود را به دادگاه تحویل دهد تا در مورد این پرونده رأی صادر شود. در مورد قبلی رسیدگی به پرونده نجفی، دیوان عالی کشور رأی دادگاه را نقض کرده و دستور به رسیدگی دوباره به پرونده وی در یک شعبه هم عرض را داده بود. او در دادگاه بدوی به جرم قتل عمد به قصاص و حبس محکوم شده بود که خانواده مقتوله از حکم قصاص گذشتند. در دادگاه دوم نیز به خاطر قتل به شش سال و شش ماه حبس تعزیری و یک سال و سه ماه حبس تعزیری به دلیل نگهداری غیرمجاز از سلاح محکوم شده بود که همانطور که گفته شد، هر دو بار رأی دادگاه توسط دیوان عالی کشور نقض شده و دستور رسیدگی مجدد به این پرونده صادر شد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود