امشب «تهران» بیدار است؛ زلزله ۵.۱ ریشتری، بی‌خطر بود

وضعیت تهران، نارنجی شد

امشب «تهران» بیدار است؛ زلزله ۵.۱ ریشتری، بی‌خطر بود

زلزله ۵.۱ ریشتری نیمه شب دیشب پایتخت، با ده ها پس لرزه ۱ تا ۳.۹ ریشتری هم همراه شد. زلزله ترسناک دیشب پایتخت و مناطق اطراف تهران، خوشبختانه خسارتی در پی نداشت و تنها ۱ کشته و چند زخمی بر جای گذاشت و خسارتی از باب تخریب منازل و امثالهم، ثبت نشده است.

فقط یک خانم ۲۱ ساله در غرب تهران بر اثر ترس و فرار هنگام زلزله با ایست قلبی تنفسی (بدون هیچگونه سابقه بیماری قلبی تنفسی) مواجه شد و متاسفانه فوت شد. در پی زمین لرزه دیشب تهران، فرمانده کل ارتش به ستادهای پایتخت، اعلام آماده باش کامل داد.

در زلزله دیشب تهران که موجب ترس و وحشت شماری از هموطنان شده بود،‌خوشبختانه مثل زلزله سال ۱۳۹۷، شاهد ازدحام بیش از حد خیابان ها و شلوغی پمپ بنزین ها و قفل شدن معابر نبودیم و به نظر می رسد که مردم از تجربه زلزله قبلی، آموخته بودند که رعایت قانون، رعایت مسائل ایمنی و پرهیز از شتاب زدگی، سه اصل مهم در برخورد با حوادث طبیعی در حوزه مدیریت بحران است.

خوشبختانه زلزله دیشب، روز ۵ شنبه رخ داد که بخشی از مردم بخاطر تعطیلات آخر هفته و تماشای سریال ها، بیدار بودند. گسل شمال تهران و گسل مشاء در محدوده جنوب لواسان و شرق روستای ایران در حدود ۲۰ تا ۲۵ کیلومتری غرب در مرکز زلزله ۵/۱ ریشتری با هم تلاقی دارند.

معاونت پژوهشی پژوهشگاه لرزه شناسی کشور هم اعلام کرد که زلزله نیمه شب دیشب تهران، هیچ ارتباطی به فعال شدن آتشفشان دماوند ندارد. مرکز زمین لرزه دیشب تهران، روستایی در اطراف دماوند بود. به این روستا و مناطق نزدیک اطراف آن نیز خسارتی وارد نشده است.

رئیس مرکز لرزه نگاری تهران هم گفته که پس از زمین لرزه ۵.۱ ریشتری تهران، ۲۰ پس لرزه ثبت شد که روند پس لرزه ها، نزولی است. بیشترین پس  لرزه تهران، ۳.۹  ریشتر بود. استان های البرز، قم، سمنان و مازندران به عنوان استان های معین و نیز هلال احمر استان تهران در آماده باش کامل قرار دارند.

مراکز تخلیه اضطراری امن تهران
گزارش گوگل از زمین لرزه ۵.۱ ریشتری تهران که مرکز آن نزدیک دماوند بود و در ترکمنستان نیز احساس شد

دکتر علی بیت اللهی استاد زلزله شناسی و متخصص ژئو فیزیک، مجددا تاکید کرد که به هیچ عنوان امکان پیش بینی زمین لرزه در ایران و هیچ نقطه ای در دنیا امکان پذیر نیست. گسل مشاء گسل فعالی است. تا به الان ۸ پس لرزه حس شده است که آخرین آن در ساعت ۲:۱۹ دقیقه با بزرگی ۳.۹ ریشتر رخ داد.

نکات ایمنی

اگر امشب یا هر وقت دیگر در تهران یا استان های کشور، قصد خوابیدن داشتید:

 • از خوابیدن زیر لوستر و تابلو آویزان پرهیز کنید.
 • کنار پنجره ها و لوارم شیشه ای نخوابید.
 • وسط خانه نخوابید.
 • کنار اجسام بزرگ نخوابید.
 • نزدیک کمد و ویترین ها نخوابید.
 • بهترین جا، کنار دیوارهای داخلی خانه است. مشرف به بیرون نباشد.
 • حتما دودکش بخاری ها را چک کنید.
 • حتما کیف کوچکی شامل مقداری خوراکی و لوازم ایمنی و بهداشتی آماده کنید تا اگر نیاز به خروج خانه شد، آن را سریع بردارید.
 • امشب یا هر زمان دیگر به دلیل لرزه خیر بودن ایران، اماده مقابله با زمین لرزه را داشته و آرامش خود را حفظ کنید.
 • به هیچ عنوان از آسانسور استفاده نکنید. استفاده از آسانسور در زمان زمین لرزه، بد ترین کار ممکن است.

تهرانی های عزیز، نشانی مراکز تخلیه اضطراری امن مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران را از اینترنت دانلود کرده و مکان آن را در نظر داشته باشند تا در صورت نیاز به این مناطق جوع کنند. صدها مرکز تخلیه اضطراری امن در شهر تهران تعبیه شده است.

تلفن جمعیت هلال احمر تهران ۸۸۸۰۳۸۷۳ است. سایت هلال احمر تهران نیز tehranrcs.ir می باشد. سوله مدیریت بحران منطقه ۳ تهران در اتوبان حقانی جنب پارک طالقانی است. داروخانه مرکزی هلال احمر نیز در خیابان طالقانی تهران قرار دارد .

فاصله گذاری اجتماعی فراموش نشود. کرونا مثل زمین لرزه، در کمین است.

در ایران، همیشه باید منتظر زلزله بود و آماده بود.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

 • احمد اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۹

  واقعا نمی‌دونم چرا مردم اینقدر می ترسن.تلفاتی که از ترسیدن می‌دیم بیشتر از خود زلزله هست.فقط در ایران تهرانی ها هستند که چنین رفتار عجیبی رو نشون میدن.کرمانشاه زلزله به مراتب بدتر اومد ولی مردم روحیه خودشون رو حفظ کردن و نترسیدن.باید به مردم تهران آموزش بدن که در مواقع زلزله چطور عمل کنند.