خط فقر اردیبهشت ۹۹ به ۹ میلیون تومان رسید؛ چند میلیون نفر در فقر مطلق هستند؟

خط فقر اردیبهشت ۹۹ به ۹ میلیون تومان رسید؛ چند میلیون نفر در فقر مطلق هستند؟

در شرایطی که رکود اقتصادی ناشی از خروج ایالات متحده از توافق برجام و بازگشت تحریم های این کشور علیه ایران در بیش از یک سال اخیر باعث رکودی شدید در اقتصاد کشور، کاهش صادرات نفت و تورم شدید شده بود، ویروس کرونا تیر خلاصی بر پیکر خانوارهای ایرانی بود که به سختی می خواستند خود را با شرایط موجود وفق دهند. این یعنی باز هم سقوط بخش های بیشتری از جامعه به زیر خط فقر، خط فقری که اردیبهشت پارسال ۸ میلیون تومان برای یک خانوار ۴ نفره اعلام شده بود و امسال در ماه اردیبهشت ۹ میلیون تومان محاسبه شده است.

خط فقر 99

با چنین خط معیاری باید گفت که شوربختانه دستکم نیمی از جمعیت کشور زیر خط فقر و در فقر مطلق قرار خواهند گرفت، آن هم در شرایطی که بحران کرونا باز هم دستکم صدها هزار نفر را بیکار (دائمی یا موقتی) کرده و بسیاری از کسب و کارها را به تعطیلی کشانده است. این در شرایطی است که پایه دستمزد کارگردان در سال ۹۹ با کش و قوس های فراوان در نهایت روی عدد ۱.۸ میلیون تومان بسته شد در حالی که بسیاری از کارگران حتی از این حداقلی نیز محروم بوده و قرارداد کاری نداشته یا به دلیل شرایط بد اقتصادی ناچار به پذیرش شرایط غیرقانونی کارفرمایان هستند.

خط فقر 99

اما حتی اگر همه کارگران را شامل این حداقل حقوق ماهیانه مصوب نیز بدانیم به راستی چگونه خانواده ای می تواند با حدود ۲ میلیون تومان در ماه امرار معاش کند، در روزگاری که قیمت یک پراید به سوی ۱۰۰ میلیونی شدن پیش می رود و تورم غیررسمی اما ملموس انسان را به وحشت می اندازد؟ بهر ترتیب آمارهای رسمی دولت در زمینه تورم و فقر نیز اگر چه بسیاری آن ها را به چالش می کشند اما همچنان قابل توجه هستند و گمان نمی رود رونق بورس یا پاک کردن ۴ صفر از واحد پول ملی بتواند گرهی از گره های کور کارگرانی که فریادشان به جایی نمی رسد باز کند.

خط فقر 99

دولت نیز ظاهراً برای برون رفت از این بحران اقتصادی که با شیوع کرونا بدتر نیز شد و در شرایطی که با کسری بودجه شدیدی روبروست، چاره را در حمایت از کارفرمایان برای افزایش تولید در سال جهش تولید دیده و دیگر مانند گذشته آن حمایت نصف و نیمه از کارگران را نیز کنار گذاشته است. خط فقر اردیبهشت ۹ میلیون تومان برای یک خانواده ۴ نفره اعلام شده اما چه بسیار کسانی که حتی یک نهم این عدد نیز در طول ماه درآمد ندارند، موضوعی که در دوران خانه نشینی کرونایی، خشونت خانوادگی را افزایش داده و مشکلات بیشتری را علاوه بر جنبه مالی خود سبب شده است.

بیشتر بخوانید: سقوط زندگی انسانی؛ چه کشورهایی بیشترین جمعیت زیر خط فقر را دارند؟

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲۲ نظر

ورود

 • سجاد اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۹

  خودم هم فوق لیسانس ، خدمت کرده در لب مرز ، الان بیکار …. هر روز که از خواب بیدار میشم آرزو میکنم ای کاش بیدار نمیشدم به خدا . 🙁
  این جمله ” کسی که فرش میبافه نباید رو حصیر باشه ” و دیگر هیچ 🙁

 • smalvision اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۹

  بنده توو نیشابورم. بالا شهر هم مستاجرم
  قهوه فروشیم دارم
  متاهل
  اینجا اگه ماهی ۹ تومن حقوق باشه اشرافی زندگی میکنی
  نمیدونم . فک کنم این ۹ تومن .توو تهران کمه شاید چون اجارهاش بالاست

  حساب کردم اگه روزی ۸ بار دربست بگیرم از این سر شهر به اونور
  ماهی ۱.۵ میلیون لباس بگیرم
  نهار و شام برا دونفر هرروز فست فود و رستوران سفارش بدم
  هر هفته استخر و کافی شاپو … برم

  کرایه خونه و ابو برقو … خرج خونروهم بدم

  بازم ماهی ۱ تومن اضافه میاد . البته اینجا

  • سجاد اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۹

   به خدا قسم شهرمون جوریه بی نهایت اوضاع کار خراب . حتی کارگری هم نیست که بریم .
   ۳ تومان حقوق داشتم با مدیریت خوب زندگی ساده ای رو رقم میزدم .

   ۹ میلیون واقعا درست میگید هر کی داشته باشه این حقوق رو ، اشرافی زندگی میکنه .

  • حسین اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۹

   چون تو اینطوری زندگی میکنی و درامدت اینقدره پس این امارها الکیه؟
   برا تو اضافه میاد تو اینقدره درامدت. بقیه که نیست. بقیه چی پس؟

   کرایه خونه من یکی حدود ۶ میلیون تومنه. کارم اینجاس. به نظرت بیام نیشابور زندگی کنم ایا میتونم این شغلی که اینجا دارمو داشته باشم؟ به علاوه اینکه محصلم تو یه دانشگاه برتر تهران
   ایا به نظرت دانشگاهی تو نیشابور هستش همرده با علم و صنعت باشه و من مشغول تحصیل بشم اونجا؟
   همه فکر میکنن چون خودشون حالشون خوبه پس گور پدر بقیه.
   اره منم میتونم بگم تو فقیری تو عه عه بو میدی چون مثل من نیستی.
   ابتدای اینکه بیایی به سخره بگیری بهتره با سرانه اشنا بشین. با تعریف نرخ اشنا بشی. ببینین خط فقر که میگن یعنی چی. معنیش چیه اصلا.

   • امیر اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۹

    چی میگی؟ اصلا فهمیدی طرف داره راجع به چی حرف میزنه؟

   • maryam.m اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۹

    دقیقا با نظر شما موافقم مشکل ما اینکه اگه خودمون خوب زندگی کنیم دیگه با ضعیف تر از خودمون کاری نداریم و فقط به فکر خودمون هستیم.
    اتفاقی پیام شما رو دیدم اگه بخوایین میتونم برای کار در تهران معرفیتون کنم.

   • میلاد شهریور ۱۷, ۱۳۹۹

    حرف مفت نزن عامو !

  • تقی اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۹

   گفته واسه ۴ نفر
   نه دو نفر

  • حامد اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۹

   هزینه زندگی با هزینه زنده موندن فرق میکنه! هزینه دفتر و کتاب و مدرسه بچه ها، هزینه سفر، قسط خرید پراید و یه خونه در حد مسکن مهر، هزینه خرید وسایل منزل، هزینه های پزشکی و دندانپزشکی …..! من نه استخر و کافی شاپو رستوران میرم و یه سال هم هست که لباس نخریدم ولی هزینه های یه زندگی معقول بیش از اینهاست.

  • میر اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۹

   چون اکثر ما ایرانی ها مطابق استاندارد ها زندگی نمی کنیم شناخت خوبی از کیفیت زندگی و تعاریف حداقل های اون نداریم. جالب اینجاست اکثریت کارشناس ها به همین رقم ۹ میلیون اعتراض دارن و نظرشون چیزی حدود ۲ برابر این رقم هست. مثلاً در محاسبه این رقم از نرخ تخم مرغ شرکت بازرگانی ایران استفاده شده و یا اینکه هزینه مسافرت در نظر گرفته نشده در واقع برای یک ایرانی حق حتی یک فقره مسافرت سالیانه در نظر گرفته نشده!

  • واقعا خاک بر سرت بااینجور حساب کردنت برای ۴نفره گفته نه ۲نفره احمقی بیش نیستی اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۹

   راحیل

  • حیدر خرداد ۱۸, ۱۳۹۹

   مشکل اینجاست که ایرانی بخاطره نداشتن سواد بین المللی از دنیا بی خبره و فکر میکنه بایه دربست گرفتن و سوار اتوبوس نشدن و رچندبار رفتن رستوران و فست فوود و کافی شاپ یعنی داره اشرافی زندگی میکنه !!!
   بخدا این چیزایی که گفتی رو به اضافه یه خونه ویلایی ۴۰۰ متری و یک ماشینی مثل آزرا رو من توو عراق دیدم دارایی یک باغبان ساده بود!!!
   ولی اینجا فکر میکنی اون میشه اشراف زاده
   اشرافی زندگی کردن اینه که ندونی سوده بانکیت روزانه چند ملیون تومنه یا ندونی چندتا تراول یا چندتا صد دلاری الان تو کیفته اشرافی اینکه یکی از خونه هات یه خونه ۱۰۰۰متری دوبلکس ویلایی تو الهیه یا زعفرانیه باشه یا وقته بیرون رفتن ندونی با ۵۲۸ BMWبری یا لکسوس شاسی
   پولداری یعنی این نه داشتن ماهیانه ۹ ملیون درامد

 • متین اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۹

  واقعا خاک عالم تو اون سرت. واقعا خاک عالم تو اون سرتا. پدر من کارمند تهرانه. حقوق هاشونو این چند وقت زیاد کردن. حالا تو بگو چقدر. از سه و خورده ای کردن چهار و خورده ای. مادرم هم معلم . اونم بیشتر از دو و نیم بعد از ۲۷ سال سابقه کار نمی گیره. اونم تازه معلم نمونه منطقه ای تو. جمعا ۸ تومن هم نمیشه چه برسه به ۹. ما ۵ نفریم. دو تا دانشگاه آزادی. بابام الان بالای ۲۰ سال سابقه کار داره و خیر سر این دولت چقدر دارن بهش میدن؟ یه دوستی قشنگ گفت. شما هزینه های گزاف پزشکی و دندانپزشکی و خرج و دوا و داروها رو حساب کردی؟ خرج کرایه خانه و … حالا اینا میشه هزینه زنده ماندن. هزینه زندگی کردن چی؟ همون استخر و کافی و شاپ و غیره ذالک،‌پولش از تو جیب میره. از رو هوا نمیاد. یا خودت پاک کن یا بگو برات کامنتت رو پاک کنن. چقدر آدم ابله هنوز زیاده. حالا ما ۵ نفریم. خدا به خیر کنه برای اون خانوارهای پر جمعیت تر. باز خدا رو شکر هم ‌پدر و هم مادر شاغل هستند. اون خانواده هایی که حتی پدر خانواده که نان آور هست، بیکاره، اونا چی؟ چی میگی برای خودت؟ چی زدی؟ به نظرم جنسش خوب بوده. مردم این کامنت رو میخونید یاد فیلم رحمان ۱۴۰۰ بیفتید و زیاد وقت و اعصاب خودتونو درگیر این چیزا نکنید. فقط در همین حد که بخونید و بفهمید که کیا روز به روز دارن ثروتمندتر میشن و کیا دارن فقیرتر میشن، کافیه.
  به قول فیلم مارمولک همه امکانات فضانوردی ندارند.
  امیدوارم منظور رو گرفته باشید. خیلی از چیزا رو هم نمیشه اینجا گفت وگرنه کامنت رو نمایش نمیدن.
  فقط میتونم بگم اول شرم بر تو و دوم شرم بر دولت.

  • محمد اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۹

   برادر خب خودتو تکون بده خرج خودتو درار نزار بابات بده وظیفه اون نیست خرج دانشگاه ازاد تورو بده من طرفداری از مملکت نمیکنم ولی تو دیگه خیلی روداری شرم به خودت بیاد ماهی دو تومنم خودت دراری خرج دانشگاهت دراد

   • حامد خرداد ۹, ۱۳۹۹

    هموطن ابله درست بخون بعد نظر بده پدر و مادرش بعد کلی ساااااااال رو هم هشت تومن میگیرن اول کا بره دو میلیون در بیاره؟بعدم تو از کجا فهمیدی خودش دانشجو هست؟؟؟باوجود کللللله پوکههایی چون شما مملکت همینه

 • حامد خرداد ۹, ۱۳۹۹

  دیگه هیچی درست نمیشه با اه و ناله هم کاری از پیش نمیره چهل ساااال وضع همینه بهتر نشده بدترم شده سال اینده یک تومن افزایش دستمزد خواهیم داشت همراه با خط فقر ۱۵ میلیونی
  عرب رو سیر نگه دار ایرانی رو گرسنه
  یک عده کثیر سیر بودن خوشی زد زیر دلشون خوشی رو انداختن از مملکت بیرون اینم تقاص نسلهای الاغ گذشته که ما باید جورشو بکشیم

 • نیما خرداد ۱۵, ۱۳۹۹

  نوش جون همه تون
  بگو محرم و صفر کیه ؟
  بریم غذای قیمه نذری و چایی صلواتی بخوریم.
  تنها چیزی که از مکتب آزادی حسین فهمیدیم

  • حیدر خرداد ۱۸, ۱۳۹۹

   بیشتر بلاهایی که داره سرمون میاد بخاطره دوری از خدا و توسل اشتباه به انسان هاست !!!
   بابا حسین خودش و خانواده اش رو فدای اهل بیت کرد یا فدای خدا؟
   علی و اولادش بعد از پیامبر اومدن مارو به خدا برسونن نه به خودشان تمام جهدشون و فداکاریشون در راه رسیدن به حق بوده نه راهه رسیدن به خودشان
   ولی ایرانی جماعت فدایی اهل بیت شده و هیچ وقت از خودش نمیپرسه کی این اهل بیت رو به این مقام رسونده کی خالقشونه
   خدا در قران میفرماید انان که به غیر از من در دعاهایتان بهشان متوسل میشوید بندگانی بودند و هستند مثل خوده شما چگونه توقع دارید دعاهایتان را اجابت کنند؟در صورتی که خودشان نتوانستند خودشان را یاری و نصرت دهند!!!!
   دست از توسل به اهل بیت بردارید و بجاش فقط از خوده خدا بخواهید اگر خدا یاریتان نکرد من حاظرم ماهیانه ۹ ملیون تومان بهتون بدم

 • مهرزاد خرداد ۱۵, ۱۳۹۹

  چون ما با استانداردهای زندگی کردن آشنا نیستیم.فکرمیکنیم۹ملیون تومن زیاده.در صورتی که اگه به دلارحساب کنیم ماهی۶۰۰دلارهم نمیشه.

 • علی خرداد ۳۰, ۱۳۹۹

  زندگی کردن فقط این نیست که صبح بیدار بشی و تا شب واسه پول سگ دو بزنی یه غذایی هم بخوری تا از گشنگی نمیری قدیمی ها یه ضرب المثل داشتن که میگفتن دنیا دیدن بهتر از دنیا خوردن بیشتر ما ایرانی ها نمیتونیم حتی کشور خودمون رو بگردیم و با فرهنگها آشنا بشیم چه برسه بخایم بریم کشورهای دیگه رو ببینیم آدم یه بار به دنیا میاد ما توی ایران عمرمون داره سر فقط سیر کردن شکممون تموم میشه یه زندگی تکراری و اعصاب خورد کن کشوری که ثروتش پنج برار ثروت اروپاست و این وضع ما مردم….

  • مهدی تیر ۶, ۱۳۹۹

   من ماهی ۶ ملیون در آمد دارم و مجرد هستم ، توی پایین شهر تهران هم زندگی میکنم ، به نظر من زیر ۹ میلیون درآمد ، یعنی بخور نمیر بالای ۹ باشه میتونی زندگی کنی ،

 • ناشناس آذر ۲۴, ۱۳۹۹

  سلام بله شاید کسی در شهرهای کوچک با کمتر از این هم زندگی کنه ولی اون زندگی نیست اون زنده موندنه الان حداقل اگر بخوای یک خانواده چهار نفره خوب بخوره از گوشت ومرغ وتخم مرغ ومیوه حداقل ۸تا ۹ م میشه دیگه بماند اجاره خونه و ….اینایی که میگن با این کمتر هم.میشه زندگی کرد پدر خانواده ومادر خرج نیستند احتمالا هر شب نون پنیر میخورند تازه هزینه های پزشکی وقبوض آب وبرق ومسافرت به کنار