Archangel-12؛ هواپیمای جاسوسی که نام فرزند هفتم ایلان ماسک از آن گرفته شده است

Archangel-12؛ هواپیمای جاسوسی که نام فرزند هفتم ایلان ماسک از آن گرفته شده است

حتماً شما نیز در یک هفته گذشته با عبارت عجیب و غریب X Æ A-12 که ترکیبی از کاراکترهای ظاهراً بی معنی است مواجه شده اید. این رشته کاراکتر که بیشتر به یک کد امنیتی بسیار قوی شبیه است و کمتر کسی باور می کند که اسم یک نوزاد باشد. اما باور کنید یا نه این اسمی است که ایلان ماسک ، مغز متفکر کمپانی های تسلا و اسپیس ایکس، همراه با نامزد جدیدش گریمز که یک موسیقیدان است برای بچه خود انتخاب کرده اند: X Æ A-12. البته هنوز نام میانی این نوزاد انتخاب نشده و امیدواریم که دستکم به خاطر خود بچه که شده نامی ساده و معمولی برای وی انتخاب شود. ماسک مانند همیشه به توئیتر رفت تا تولد فرزندش و نام او را فاش کند.

نام فرزند ایلان ماسک

این بار نیز تصویری از نوزاد همراه با تتوهایی که روی صورتش فوتوشاپ شده بود منتشر شد. وقتی که ماسک نام فرزند خود را X Æ A-12 Musk اعلام کرد کمتر کسی به آن اهمیت داد زیرا اخیراً شایعاتی وجود داشت که ماسک و نامزدش تصمیم گرفته اند در بحبوحه بحران کرونا در جهان، نام فرزندشان را Influenza بگذارند. از این رو همه چیز روی میز بود و هر امکانی وجود داشت. اما بعد از یک روز طولانی پر از حدس و گمان، گریمز که نام اصلی او کلر بوشر است، بار دیگر در توئیتر نام اعلام شده توسط ماسک را تایید کرده و کاراکترهای آن را به طور کامل تشریح کرد:

X یعنی متغیر مجهول

Æ یعنی املای اِلفی من از Ai (عشق و/یا هوش مصنوعی)

A-12 یعنی مدل اولیه SR-17 (هواپیمای مورد علاقه ما). بدون سلاح، بدون تجهیزات دفاعی، تنها سرعت.

بزرگی در میدان نبرد اما بدون خشونت

نام فرزند ایلان ماسک

اما یک مشکل کوچک در مورد این نام وجود دارد. بر اساس دستنامه ثبت تولد ایالت کالیفرنیا، جایی که خانه ماسک، گریمز و X Æ A-12 است، اسم نوزادان تنها می تواند شامل ۲۶ کاراکتر الفبایی به زبان انگلیسی باشد و این بدان معناست که استفاده از اعداد، نمادها یا خطوط مصور، مفهوم نگاشت ها یا علائم تفکیکی برای نام نوزادان مجاز نیست. به گفته دادستانی ایالت کالیفرنیا، ماسک و نامزدش فرصت اعتراض به رد نام درخواستی آن ها در سند تولدش را خواهند داشت اما پذیرش این اعتراض غیرمحتمل به نظر می رسد. وقتی که مسائل قانونی را کنار گذاشته و خیالمان راحت می شود که اسم فرزند تازه ایلان ماسک Influenza نیست، باز هم به این نکته می رسیم که X Æ A-12 Musk عجیب ترین اسمی است که تاکنون برای یک نوزاد واقعی انتخاب شده است.

نام فرزند ایلان ماسک

بخشی از این نام ریاضی، بخشی علمی تخیلی، بخشی تکنولوژی، یک بخش صنعت هوانوردی نظامی و البته یک بخش نیز خود ایلان ماسک است. در این مطلب ما کاری به بقیه بخش های اسم فرزند ماسک نداریم. گریمز تصدیق کرده که قسمت آخر نام فرزندش به هواپیمای Lockheed A-12 اشاره دارد که به گفته وی نمونه اولیه “SR-17” Blackbird بوده است اما ماسک خیلی زود آن را تصحیح کرده و گفت که منظورش SR-71 است و تاکید آن ها بر سرعتش بدون سلاح و ساختارهای دفاعی است.

نام فرزند ایلان ماسک

A-12 هواپیمایی با عمر کوتاه

اگر به صنعت هوانوردی نظامی علاقمند باشید احتمالاً نام Blackbird را شنیده اید اما شانس این آگاهی در مورد سلف این هواپیما که SR-71 نام داشت کمتر است. در سال ۱۹۵۹، سازمان سیا به دنبال موفقیت پروژه U-2، ساخت یک هواپیمای جاسوسی برای پرواز بر فراز آسمان اتحاد جماهیر شوروی را به کمپانی لاکهید واگذار کرد. به دنبال ۱۱ دور طراحی متغیر برای هواپیمایی با نام مستعار Archangel، سازمان سیا در نهایت در سال ۱۹۶۰ سفارش ساخت چند ده فروند Archangel-12 (A-12) را به کمپانی لاکهید ابلاغ کرد. در طراحی نهایی، قرار بود که بخش اعظم هواپیما از تیتانیوم ساخته شود که برای آن دوران بسیار بی سابقه بود. در آن زمان، عنصر تیتانیوم به طور محدود در قسمت های با حرارت بالای هواپیما استفاده می شد.

نام فرزند ایلان ماسک

برای تولید آن همه تیتانیوم، سازمان سیا به طور مخفیانه این فلز را از اتحاد جماهیر شوروی خریداری کرده و لاکهید نیز یک تکنولوژی جدید را برای تراشکاری و صیقل دادن لایه های کوچک و انحنادار این فلز سخت توسعه داد. از همه مهم تر این که کمپانی لاکهید، با کاهش برش عرضی A-12 که ردپای راداری بسیاری داشت، ساخت آن از فریت آهن، لمینت سیلکونی و آزبست برای جذب بهتر امواج برگشتی راداری و بهبود قدرت پنهانکاری کلی هواپیما، از A-12 یک پرنده غیرقابل شناسایی ساخته بود. بعد از چندین دور تست، در سال ۱۹۶۳، در نهایت هواپیمای جاسوسی A-12 با دو موتور توربورمجت Pratt & Whitney J58 که هر کدام ۳۲,۵۰۰ پوند قدرت پیشرانه تولید می کردند به پرواز درآمد و به سرعت ۳.۲ ماخ دست یافت.

نام فرزند ایلان ماسک

هواپیمای جاسوسی A-12

اگر چه سازمان سیا در ابتدا قصد داشت از هواپیمای A-12 برای انجام عملیات های شناسایی و جاسوسی بر فراز اتحاد جماهیر شوروی استفاده کند اما این سازمان فضای هوایی ابرقدرت دشمن را ناایمن تلقی کرده و به جای اتحاد جماهیر شوروی، این هواپیما را روانه آسیا نمود. در سال ۱۹۶۷، چندین فروند هواپیمای جاسوسی A-12 در عملیات سپر سیاه بر فراز ویتنام شمالی به پرواز درآمده و تصاویری از سایت های پرتاب موشک سطح به هوا گرفتند. در همان سال دیگر هواپیماهای A-12 سورتی هایی را برای حمایت از جنگ در ویتنام انجام دادند. اما تا آن زمان، A-12 دیگر از جانشین خود، SR-71 Blackbird که باز توسط کمپانی لاکهید ساخته شده بود عقب افتاده بود.

نام فرزند ایلان ماسک

SR-71 Blackbird

SR-71 Blackbird یک هواپیمای جاسوسی بسیار قدرتمندتر و برتر در هر زمینه ای بود که سرعت سوپرسونیک و قدرت پنهانکاری اش در مقابل رادارهای دشمن باعث شده بود به یک هدف بسیار دشوار برای ساقط کردن تبدیل شود، اتفاقی که هیچگاه رخ نداد. Blackbird  سریع تر و بلندپروازتر اولین بار در مارس ۱۹۶۸ به اوکیناوا آمد و دو ماه بعد A-12 آخرین پرواز خود را روی کره شمالی انجام داد. در مجموع، لاکهید تنها ۱۳ فروند A-12 و دو فروند نمونه اشتقاقی M-21 را ساخت و طول دوره خدمتی کوتاه آن در مقایسه با Blackbird باعث شده که در مقابل شهرت و اعبتار جانشین افسانه ای خود حرفی برای گفتن نداشته باشد. اما استفاده از نام این هواپیما برای اسم گذاری عجیب ترین پسر جهان باعث شد که نام A-12 بار دیگر بر سر زبان ها بیفتد.

بیشتر بخوانید: بمب افکن B-2 Spirit؛ بال پرنده ۲ میلیارد دلاری و گران‌ترین هواپیمای نظامی جهان

منبع: popularmechanics
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود