۱۰ فیلم ژانر تریلر توطئه که شما را دچار جنون و پارانویا خواهند کرد [قسمت اول]

۱۰ فیلم ژانر تریلر توطئه که شما را دچار جنون و پارانویا خواهند کرد [قسمت اول]

کمتر فیلمی توانسته به اندازه یک تریلر پر از توطئه و دسیسه، علاقمندان سرسخت سینما را به خود جلب کند. اگر چه این ژانر برای دهه های زیادی حضوری ثابت در سینما داشت اما قدرت اصلی خود را در دهه ۱۹۷۰ به نمایش گذاشت، دهه ای که ایالات متحده در بی اعتمادی، جنایت و ماجراهایی مانند واترگیت غرق شده بود. و در حالی که پارانویا و جنون نوعی معنای ضمنی غیرمنطقی با خود دارند، آثار آلن پاکولا، فرانسیس فورد کوپولا و دیگران در طی این دهه منعکس کننده ترسی پنهان بود که هر کسی در آن دوران داشت. فیلم های آنان ماندگار شدند نه تنها به این دلیل که در انتقال ترس و وحشت بی نقص عمل کردند بلکه به این دلیل که نگرانی های دوره ای را همراه خود داشتند، که نقش مهمی در شکل گیری جهان امروزی داشت. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از بهترین فیلم های ژانر توطئه که بینندگان را به سرحد جنون می رسانند آشنا کنیم.

هشدار اسپویل: از آنجایی که در مورد هر فیلم به ناچار بخشی از داستان آن فاش خواهد شد، پیشاپیش از اسپویل کردن داستان آن ها از شما خواننده عزیز عذرخواهی می کنیم.

بهترین فیلم های ژانر توطئه

۱۰- Marathon Man

فیلم Marathon Man، تریلر خوش ساخت جان شلزینگر در سال ۱۹۷۶ در مورد یک دانشجوی رشته تاریخ است که در یک توطئه نازیسمی گرفتار شده و یکی از بهترین فیلم های ژانر توطئه به شمار می آید. این فیلم، با بازی داستین هافمن، روی شیدر، ویلیام دیوین و لارنس اولویه در یک نقش آفرینی نامزد اسکار، که بر اساس رمانی به همین نام ساخته شده همه آن چیزهایی که فیلم های توطئه آمیز مربوط به عشق دهه هفتاد را دوست داشتنی ساخته بود در خود دارد. به طور اخص، اولیویه در نقش یک جنایتکار جنگی نازی بازی تکان دهنده ای از خود ارائه می دهد و استعداد خود را در سکانس بیاد ماندنی و بسیار ترسناک شکنجه که هر کسی را وادار به تعویق انداختن نوبت دندانپزشکی اش می کند به نمایش می گذارد. این فیلم به محض انتشار جنجال آفرین شد اما وحشت واقعی Marathon Man در شیوه فیلمبرداری آن است.

این فیلم در مسیر «سه گانه جنون» آلن پاکولا قدم بر می دارد، و یک فضای ترسناک را ایجاد می کند که تا پایان ناخوشایند فیلم ذره ای پا پس نمی گذارد و در حالی که شخصیت های منفی فیلم به وضوح از نازی های واقعی دستکمی ندارند اما فیلم تعلیق موجود خود را از فریب شخصیت های اصلی خود می گیرد؛ شما نیز مانن شخصیت بیب هیچگاه نمی دانید که چه شخصیتی در فیلم قابل اعتماد است. موسیقی متنی که توسط مایکل اسمال ساخته شده را به این داستان اضافه کنید و بدین ترتیب به یکی از بهترین و ماندگارترین فیلم های تریلر توطئه تاریخ سینما دست خواهید یافت.

بهترین فیلم های ژانر توطئه

۹- Enemy Of The State

اگر چه ژانر توطئه در شکل کنونی خود وام دار آثار پل گرین گرس و سری فیلم های بورن اوست، اما این فیلم Enemy Of The State به کارگردانی تونی اسکات بود که بازگشت این ژانر در عصر کنونی را اعلام کرد. فیلم Enemy of the State که به لطف محبوبیت فیلم هایی مانند The Pelican Brief و The Firm (فیلم هایی که توسط دو نفر از پیشگامان ژانر توطئه یعنی پاکولا و سیدنی پولاک ساخته شده بودند) از یک فضای خوب در هنگام انتشار سود می برد، سعی داشت که نگرانی های مربوط به پیشرفت های صورت گرفته در زمینه تجهیزات الکترونیکی مراقبتی و تجسسی و همچنین فساد در جامعه اطلاعاتی ایالات متحده را به تصویر بکشد.

حتی بسیاری از این فیلم ژانر توطئه به عنوان جانشین شاهکار فرانسیس فورد کوپولا در این ژانر در سال ۱۹۷۴، The Conversation، یاد می کردند که تا حدودی به حضور جین هکمن در هر دو فیلم مربوط می شد، بازیگری که در فیلم اسکات نقش یک مامور اطلاعاتی سابق را بازی می کند که تلاش دارد رابرت دین (ویل اسمیت) را از دست نیروهای اطلاعاتی فاسد ایالات متحده در امان نگه دارد. همانند فیلم کوپولا، Enemy of the State نیز بر روی ترس عامه از تجهیزات تجسسی مدرن آن زمان تمرکز دارد. اگر چه فیلم اسکات تاثیرگذاری فیلم کوپولا را ندارد اما یک چیز منحصربفرد در مورد فیلم او وجود دارد که به لطف نقش آفرینی ویل اسمیت در قالب یک شخصیت معمولی که در یک شرایط بغرنج و توطئه آمیز باورنکردنی گرفتار شده، به خوبی مخاطب را جذب کرده و ساختار قدرتمندی دارد.

بهترین فیلم های ژانر توطئه

۸- Three Days Of The Condor

نام هیچ ستاره ای به اندازه رابرت ردفورد با ژانر توطئه مترادف نیست. این بازیگر در اقتباس سینمایی آلن پاکولا از روایت باب وودوارد و کارل برنشتین از ماجرای واترگیت در فیلم All the President’s Men حضور دارد و در یکی دیگر از ماندگارترین فیلم های این ژانر ، یعنی Three Days of the Condor سیدنی پولاک نیز نقش آفرینی می کند، فیلمی که بر اساس رمان Six Days of the Condor ساخته شده است. این فیلم در سالی که به نام «سال اطلاعات» شناخته می شد منتشر گردید، دوره ای که سیا و اف بی آی به شکلی بی سابقه مورد نقد و کنکاش عامه مردم ایالات متحده قرار گرفتند. Three Days Of The Condor بدون شک محصول عصر خود بود که مانند دیگر تریلرهای آن دوران به نگرانی های عمومی در مورد فعالیت های تجسسی سازمان های اطلاعاتی دولتی می پرداخت.

اما امروزه نیز همچنان می توان مرتبط بودن فیلم پولاک را حس کرد، با داستانی در مورد فساد، قتل و توطئه در سازمان سیا که در زمره بهترین های ژانر خود قرار می گیرد. این فیلم ژانر توطئه در کنار دیگر فیلم های عصر خود، حتی الهام بخش فیلم تریلر ابرقهرمانی شناخته شده ای مانند Captain America: The Winter Soldier در سال ۲۰۱۴ شد، جایی که ردفورد پس از ۴ دهه، بار دیگر به عنوان رییس گروه S.H.I.E.L.D. به ژانر توطئه بازگشت. قدرت واقعی فیلم Three Days در درمانده کردن مخاطب خود است، مخاطب بدون شک از خود خواهد پرسید که شخصیت رابرد ردفورد چگونه می خواهد با یکی از پیچیده ترین و موثرترین دستگاه های اطلاعاتی جهان مبارزه کند و در سایه رسوایی که آن زمان ایالات متحده را گرفتار خود ساخته بود، این ترس و وحشت بسیار ملموس بود.

بهترین فیلم های ژانر توطئه

۷- The Insider

یکی از داستان های ترسناک واقعی روزگار ما که اغلب افراد نامی از آن نشنیده اند به جفری ویگاند و کمپانی Brown & Williamson باز می گردد، داستان افشاگری که در مورد صنعت دخانیات ایالات متحده و کارهایی که برای اعتیادآورتر کردن و خطرناکتر کردن محصولات خود در پیش گرفته بودند دست به افشاگری هولناکی زد. فیلم The Insider درامی ساخته مایکل مان در سال ۱۹۹۹ است که داستان ویگاند را روایت می کند، فیلمی که تماشای آن بسیار تکان دهنده است. در این فیلم آل پاچینو در نقش لوول برگمن بازی می کند، از برنامه سازان شبکه سی بی اس و برنامه مشهور ۶۰ Minutes و راسل کرو نیز نقش ویگاند را بر عهده دارد.

فیلم مان به تحقیقات برگمن و اذیت و آزارها و تهدیدهایی که توسط صاحب کاران سابق ویگاند در حق او انجام می شود می پردازد. ویگاند به شکل هولناکی هدف قرار می گیرد، به طوری که برای زندگی خود و خانواده اش می ترسد اما همچنان دست از افشاگری برنمی دارد، حتی زمانی که یکی از قدرتمندترین صنایع ایالات متحده برای خفه کردن صدای او با تمام قدرت پیش می آید. The Insider فیلمی در ژانر توطئه است در قالب فیلم های پاکولا، و در حالی که در سال های پس از انتشار فیلم، اعتبار ادعاهای ویگاند در مورد تهدیدات شرکت های فعال در صنعت دخانیات به چالش کشیده شد اما این ابهامات نیز نتوانست تنشی که در فیلم مان وجود دارد را بی اثر سازد.

بهترین فیلم های ژانر توطئه

۶- The Parallax View

دومین عنوان در سه گانه جنون آلن کاپولا در این فهرست را می توان ضعیف ترین فیلم این سه گانه ژانر توطئه دانست اما The Parallax View نیز در رویکرد خود به اندازه دو فیلم دیگر این سه گانه ناخوشایند و تکان دهنده است. این فیلم که در بحبوحه شکل گیری کمیسیون وارن در مجلس نمایندگان ایالات متحده در مورد ترورهای مشهور دهه ۷۰ شکل رفت به خوبی از نگرانی ها و اضطراب های پس از ترور جان اف کندی، برادرش رابرت و مارتین لوتر کینگ استفاده می کند. تئوری های توطئه بار دیگر به اوج رسیده و The Parallax View- با داشتن وارن بیتی در نقش اول- یک فیلم توطئه ای از ابتدا تا انتهای خود است که در آن روزنامه نگاری به نام جوزف فریدی دسیسه ای بین المللی برای به قتل رساندن شخصیت های برجسته سیاسی را افشا می کند.

فضایی که توسط پاکولا در این فیلم شکل گرفته به شکل منحصربفردی ناخوشایند و تکان دهنده است که باعث شده  فیلم Parallax بیشتر شبیه یک فیلم اکشن عجیب و غریب و متفاوت باشد تا یک تریلر سنتی. اما همچنان ترس و وحشت در فیلم موج می زند و داستان پاکولا به همان اندازه فیلم های قبلی اش اعصاب مخاطب را به کار می گیرد، اما این بار به شکلی کاملاً متفاوت که نمود آن را در وحشت موجود در سکانس مونتاژ شده مشهور فیلم دید، سکانسی که تماشای آن بسیار تکان دهنده و همزمان خوایند است. پایان فیلم نیز فوق العاده و بی نقص است و البته هولناک.

بیشتر بخوانید: ۱۰ تریلر دلهره آور و پرتنش قرن ۲۱ که شما را در استرس و اضطراب غرق می کنند [قسمت دوم]

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود