آخرین حمله لاریجانی به احمدی نژاد در نطق پایانی مجلس دهم

بیانیه شورای نگهبان علیه اظهارت لاریجانی

آخرین حمله لاریجانی به احمدی نژاد در نطق پایانی مجلس دهم

علی لاریجانی که سابقه ۳ دوره ریاست مجلس شورای اسلامی را بر عهده دارد، امروز ۳۱ اردیبهشت ۹۹ به عنوان روز پایانی مجلس دهم، در نطق پایانی خود، ضمن دفاع از عملکرد ۴ ساله مجلس دهم و ذکر شماری از ۲۰۰ قانون مصوب پارلمان و ۱۰ هزار تذکر بهارستانی ها به رئیس جمهور و وزرا و مسئولان بخش های دولتی کشور، بار دیگر به محمود احمدی نژاد گریزی زد.

لاریجانی که در ۸ سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، ریاست مجلس را بر عهده داشت، یکی از منتقدان رئیس دولت بود و در ماجرای افشاگری های ویدیویی محمود احمدی نژاد درباره برادران لاریجانی، واکنش های گسترده ای داشت که همچنان در کانون توجه رسانه ها و افکار عمومی قرار دارد.

علی لاریجانی که داماد شهید مطهری، استاد حوزه و دانشگاه نیز محسوب می شود، در نطق پایانی خود در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که امروز برگزار شد، به بگم بگم احمدی نژاد اشاره کرد و حملات به مجلس را مصداق بگم بگم های رئیس دولت سابق نامید. علی لاریجانی، دیشب در گفت و گوی زنده با شبکه خبر، مقصد بعدی خود را دانشگاه اعلام کرد. گر چه گمانه زنی ها ، از حضور وی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی خبر می دهد.

فعلا تا هفته آینده و خرداد ۹۹، باید منتظر اتفاقات جدید در صحنه سیاست کشور بود. مجلس یازدهم، نیمه اول خرداد ۹۹ تشکیل می شود. احتمالا، روی صندلی ریاست ۱۲ ساله مجلس ، سردار قالیباف تکیه خواهد کرد.

علی لاریجانی در نطق نسبتا طولانی خود در روز پایانی مجلس دهم، از خدمات مجلس دفاع کرد و در بسیاری موارد از جمله تصویب قوانین مهم در حوزه محیط زیست و ژنتیک و اصلاح قانون تجارت پس از ۹۰ سال، این مجلس را استثنا دانست. علی لاریجانی با انتقاد از منتقدین مجلس که این دوره را مجلس بی عرضه ها خطاب کرده بودند، آن ها را به تقوا و حجت شرعی دعوت کرد و از ملت و نمایندگان و منتقدان، درخواست حلالیت کرد.

لاریجانی در آخرین جلس مجلس دهم گفت که تکرار «فساد فساد» علیه نمایندگان همان «بگم بگم» سابق است. برخی بی انصافی را به نهایت رساندند و هیچ مجلسی تا این اندازه آماج توهین واقع نشده بود. لاریجانی در نطق پایانی خود، به طور ضمنی، انتقاداتی روانه شورای نگهبان کرد. موضوعی که با اطلاعیه شورای نگهبان در ساعاتی پیش همراه شد.

اطلاعیه شورای نگهبان درباره اظهارات رئیس مجلس

علی لاریجانی

علی لاریجانی در آخرین نطق خود به عنوان رئیس مجلس و نماینده مردم قم، دوباره به محمود احمدی نژاد حمله کرد

روابط عمومی شورای نگهبان با انتقاد از سکوت علی لاریجانی در قبال «توهین» به این شورا از تریبون مجلس گفت که صلاحیت نمایندگان مجلس دهم با تکیه بر مستندات متقن رسیدگی شده است. بی اطلاعی لاریجانی درباره انتشار مشروح مذاکرات شورای نگهبان “تعجب آور” است. پرونده نمایندگان ردصلاحیت شده با حضور همه اعضای شورای نگهبان بررسی شده است.

مجلس دهم تا ششم خرداد به وظایف خود عمل می کند و از هفتم خرداد مجلس یازدهم شروع به کار خواهد کرد. ترکش های نطق پایانی علی لاریجانی در جلسه امروز مجلس احتمالا تا چند روز ادامه دار باشد.

شورای نگهبان نباید مورد اهانت قرار گیرد

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: جوانان فعال در این عرصه گام دوم انقلاب که رهبری فرمودند جوانان فعال در این عرصه باشد به طور قطع توجه به تجربیات گذشته انقلاب خواهد بود و با فهم عمیق از نظام حکمرانی ولایی به خدمت مشغول می‌شوند؛ درنظام حکمرانی ولایی بحث از نظام است و مجلس بخش نرم‌افزار این نظام است؛ مجلس به عنوان بخش قوی، فعال و کارآمد باید حضور جدی داشته باشد و نباید تخریب شود،

وی ادامه داد: شورای نگهبان هم رکن مهم قانونی است و نباید مورد اهانت قرار گیرد؛ برخی در مجلس به یکی از حقوقدانان شورای نگهبان تعرض و بیان کردند که در خارج تحصیل کرده است و این درست نیست، اگر حکمرانی بورس گرفت و در خارج تحصیل کرد سرمایه کشور است و نباید تخریب شود، حرفمان را باید به جا و درست مطرح کنیم.

لاریجانی ضمن تشکر از تلاش کارکنان مجلس در تمامی بخش ها افزود: اگر زحمات آنها نبود نمایندگان مجلس نمی‌توانستند به آسانی کارشان را انجام دهند؛ از تلاش‌های رئیس مرکز پژوهش‌ها و همکاران آنها، مرکز پژوهش‌های اسلامی قم، معاون قوانین و همکاران، معاون نظارت و مدیران معاونان ایشان، معاون اجرایی و همکاران، رئیس دیوان محاسبات،  مستشاران و دادستان این دیوان، رئیس کتابخانه مجلس و مدیران و کارکنان، دبیر هیأت رئیسه و مدیرکل این بخش، رئیس حراست و کارکنان، رئیس حفاظت سپاه و همکاران، نیروی انتظامی، خانواده شهدای حمله تروریستی مجلس در این دوره مجلس تشکر  و قدردانی کرد.

احتمالا تا چند روز آینده، رئیس دولت سابق و شورای نگهبان،واکنش های بیشتری به نطق پایانی رئیس مجلس دهم نشان دهند. به هر حال، پرونده مجلس پر فراز و نشیب دهم، امروز تمام شد.

مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود