حکیم الکوزی ، طبیب سنتی افغان با ترکیب تریاک و حشیش داروی کرونا ساخت

حکیم الکوزی ، طبیب سنتی افغان با ترکیب تریاک و حشیش داروی کرونا ساخت

در شرایطی که دانشمندان و شرکت های داروسازی در سراسر جهان برای کشف واکسن یا دارویی برای درمان قطعی کرونا شبانه روز تلاش می کنند، برخی افراد سودجو نیز در اقصی نقاط جهان از ترس مردم از این بیماری استفاده کرده و برای کسب درآمد یا شهرت ترکیباتی را به عنوان دارو به مردم قالب می کنند که در بهترین حالت دردی از آن ها دوا نخواهد کرد. در تازه ترین مورد که در کشور همسایه افغانستان رخ داده، مردی به نام حکیم الکوزی که خود را پزشک سنتی موسوم به طبیب یونانی می نامد مدعی شده واکسن ویروس کرونا را کشف و تاکنون با استفاده از آن ده ها بیمار را درمان کرده است.

حکیم الکوزی

بدنبال این خبر، محل کار او در یک کلینیک خصوصی به نام سبحان در کابل با هجوم مردمی روبرو شد که به دنبال خرید داروی کشف شده توسط او بودند. حکیم الکوزی که سال هاست بدون دانش فنی در زمینه طب سنتی یا همان طبابت یونانی فعالیت دارد ادعا کرده داوری کاملاً طبیعی و گیاهی او تاکنون دستکم به ۴۰,۰۰۰ نفر داده شده و آن ها را درمان کرده است، بدون این که شکایتی در مورد آن وجود داشته باشد. بدنبال این ادعا ویدیوهایی در شبکه های اجتماعی نیز منتشر شد که حکیم الکوزی را در حال ریختن قطره شفابخش خود در دهان افراد نشان می داد، افرادی که پس از ۲۰ دقیقه ادعا می کردند احساس درد و تنگی نفسشان از بین رفته است.

حکیم الکوزی

این جنجال باعث هجوم هزاران نفر در کابل به کلینیک این مرد افغان در کابل شد تا جایی که وزارت صحه افغانستان ناچار به واکنش شده و این کلینیک را برای مدت کوتاهی بست. برخی از شهروندان کابلی به این موضوع اعتراض کرده و ادعا کردند  بعد از خوردن این دارو که به شکل قطره است احساس سبکی و راحتی داشته و دردی را احساس نمی کنند. در ادامه حکیم الکوزی توسط نیروهای امنیتی افغان دستگیر شد اما تحت فشار عمومی، دولت افغانستان او را آزاد کرده و کلینیکش را دوباره باز کرد.

حکیم الکوزی

الکوزی تاکنون هیچ صحبتی در مورد ترکیب داروی خود نکرده اما بررسی های کارشناسان افغان نشان می دهد که ترکیبی از شیره تریاک و عرق حشیش در ساخت این دارو به کار رفته که حالتی شبیه نشئگی در افراد ایجاد می کند، همان حالتی که به وضوح در میان افرادی که داروی وی را خورده اند دیده می شد.

حکیم الکوزی

با این وجود خبرها حاکی از مرگ یک نفر در محل توزیع داروی حکیم الکوزی در هرات است هر چند مشخص نیست علت مرگ وی با داروی این طبیب در ارتباط بوده یا خیر. اما برخی از بستگان این فرد ادعا کرده اند که مرگ وی پس از مصرف قطره گیاهی حکیم الکوزی رخ داده است. اگر چه وزارت صحه افغانستان فروش این دارو را ممنوع و آن را ترکیبی از مواد مخدر دانسته اما فروش آن همچنان در شهرهای مختلف افغانستان ادامه داشته و مردم نیز به محل های توزیع آن هجوم می برند.

بیشتر بخوانید: تصاویر ماهواره ای از پارکینگ بیمارستان های ووهان نشان می دهد شیوع کرونا از مدتها قبل آغاز شده

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

 • sadegh خرداد ۲۱, ۱۳۹۹

  کرونا اومد قشنگ جهل بشر رو نشون داد.
  کشیش انجیل به دست امریکا
  ادرار گاو خوردن هند
  تریاک افغانستان
  عن الاغ خوردن ایران
  خلاصه اینکه بشر بدجور قهوه ایی کردی بدجور. امیدوارم کرونا همشونو سقط کنه

 • علیرضا خرداد ۲۲, ۱۳۹۹

  شاید کرونا درمان بشه ولی دردی بدتر از کرونا میگیره

 • علی تیر ۱۳, ۱۳۹۹

  چقدر مردم کشورهای جهان سوم ساده لوح هستند البته وضع ایران به نسبت بهتره