چه ارتباطی میان گروه خونی و ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد؟

چه ارتباطی میان گروه خونی و ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد؟

تحقیقات اولیه حاکی از آن است که گروه خونی نقشی تعیین کننده در شدت ابتلا به ویروس کرونا دارد.

یکی از عواملی که ممکن است نقش تعیین کننده ای در نحوه ی برخورد بدن با ویروس کرونا و میزان شدت بیماری حاصل از آن داشته باشد، گروه خونی است.

به گفته ی پزشکان گروه خونی عاملی احتمالی در این زمینه به شمار می رود چون تحقیقات اولیه نشان داده افراد دارای گروه خونی A احتمال ابتلا به موارد شدید ویروس کرونا در آن ها بسیار بیشتر است. احتمال نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی برای نفس کشیدن در این افراد بیشتر است.

با این حال پزشکان می گویند تحقیقات بیشتری در این زمینه باید صورت بگیرد و برای اثبات این موضوع به یک گروه کنترل نیاز است (گروه کنترل یا گواه، در یک تحقیق آزمایشی که هدف آن مقایسه ی دو یا چند گروه  است، به گروهی اطلاق می شود که در معرض تدبیر آزمایشی خاص که اثر آن مورد بررسی است قرار می گیرد).

پزشکان با بررسی عوامل ژنتیکی به دنبال آن هستند تا پی ببرند کدام عوامل افراد را در برابر ویروس کرونا آسیب پذیرتر می کنند.

گروه خونی و ویروس کرونا

تحقیقات محدودی که تا به اینجا صورت گرفته بیان می کند احتمال نیاز به اکسیژن و دستگاه تنفس مصنوعی و ابتلا به موارد شدید بیماری کووید-۱۹ در افراد دارای گروه خونی A بسیار بیشتر است. این در حالی است که اگر گروه خونی تان O باشد از ایمنی بیشتری در برابر ویروس کرونا برخوردار هستید.

با این وجود، به گفته ی پزشکان هنوز از این بابت اطمینانی حاصل نشده چون این تحقیقات روی جمعیت آماری بزرگی صورت نگرفته که در آن بتوان افرادی که به موارد شدیدتر ویروس کرونا مبتلا شدند را با افرادی که از موارد خفیف تر این بیماری بودند مقایسه کرد.

نکته ی دیگری که هنوز مجهول باقی مانده آن است که آیا علت پنهان این مسأله بیولوژی خود خون است یا آیا این ژن های تعیین کننده ی گروه خونی هستند که آثار دیگری بر بدن دارند.

بعضی دانشمندان حدس می زنند پای کروموزوم ۶ در میان باشد که بخش زیادی از توانایی ایمنی بدن به آن مربوط می شود و می گویند ممکن است ارتباطی میان ابتلا به ویروس کرونا و این کروموزوم وجود داشته باشد اما این موضوع هنوز ثابت نشده.

دانشمندان هچنین گیرنده های AC2 موجود روی سلول های بدن را مورد بررسی قرار دادند که ویروس از طریق آن ها وارد بدن می شود که نقش آن ها هم هنوز اثبات نشده.

منبع: mirror
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود