افشاگری های جالب جان بولتون در مورد ناآگاهی دونالد ترامپ به مسائل روز جهان

افشاگری های جالب جان بولتون در مورد ناآگاهی دونالد ترامپ به مسائل روز جهان

کتابی جامع و ۶۰۰ صفحه ای از جان بولتون ، مشاور سابق امنیت ملی ایالات متحده، تصویری تکان دهنده از بی اطلاعی دونالد ترامپ ، رییس جمهور این کشور نسبت به واقعیت های اساسی و عمومی جهان ارائه می دهد، کتابی که در آن دونالد ترامپ به دخالت در پرونده های قضایی به نفع «دیکتاتورهای که دوست دارد» متهم می شود. این کتاب جنجالی جدید از بولتون که ظاهراً تلاش های ترامپ و وکلایش برای جلوگیری از انتشار آن ها ناکام مانده، همچنین رئیس جمهور ایالات متحده را چنان بی اطلاع از دنیای سیاست توصیف می کند که مدعی می شود ترامپ نمی دانسته آیا بریتانیا یک قدرت هسته ای است و پرسیده که آیا فنلاند بخشی از روسیه است یا خیر.

کتاب جان بولتون

جان بولتون ، مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید قرار است کتاب مورد انتظار خود را بزودی و طی یکی دو روز آینده منتشر کند که کلیت آن در مورد تجاربش در دوران حضور کوتاه مدتش در کابینه دونالد ترامپ است. همانطور که گفته شد کاخ سفید سعی دارد جلوی انتشار این کتاب را بگیرد اما نسخه های اولیه آن در اختیار رسانه های ایالات متحده قرار گرفته است. کتاب بولتون با عنوان «اتاقی که در آن اتفاق افتاد: خاطرات کاخ سفید» (The Room Where It Happened: A White House Memoir) حاوی اتهامات جالبی به ترامپ است، از جمله اینکه وی در پرونده های قضایی مربوط به دیکتاتورهای محبوبش- مانند رجب طیب اردوغان و شی جین پینگ- دخالت می کرده است.

کتاب جان بولتون

دونالد ترامپ در ماه ژانویه و بدنبال استیضاح به خاطر معلق کردن کمک های نظام به اوکراین به منظور تاثیرگذاری بر روند رسیدگی این کشور به پرونده تخلف مالی جو بایدن، رقیب دموکرات دونالد ترامپ در رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری آینده ایالات متحده، و پسرش توانست از این اتهام فرار کرده و مجلس سنا که اکثریت آن در دست جمهوری خواهان است وی را از این اتهامات مبرا دانست. بخش هایی از این کتاب افشاگرانه در رسانه های آمریکایی منتشر شده و نشان می دهد که ترامپ از بسیاری از واقعیات دنیای سیاست جهانی بی اطلاع است. بولتون در کتاب خود ادعا می کند که ترامپ نمی دانسته بریتانیا قدرت هسته ای است و یک بار نیز پرسیده بود که فنلاند جزئی از خاک روسیه است یا خیر.

کتاب جان بولتون

در این کتاب به ملاقات بین ترامپ و ترزا می، نخست وزیر سابق بریتانیا اشاره می شود که در آن یکی از مقامات وقت دولت بریتانیا از کشورش به عنوان یک قدرت هسته ای یاد می کند و ظاهراً رییس جمهور ایالات متحده در پاسخ به وی چنین می گوید: «اوه، شما یک قدرت هسته ای هستید؟». مشاور سابق دونالد ترامپ ادعا می کند کاملاً مطمئن است رییس جمهوری این صحبت را کاملاً جدی گفته و قصد شوخی نداشته است. او همچنین ادعا می کند که مشاوران ارشد کنونی ترامپ نیز در خفا او را مسخره می کنند اما در انظار عمومی وانمود می کنند که وفاداری کاملی به رئیس جمهور داشته و از او به پشتیبانی تام می کنند. در این کتاب، بولتون مدعی است که مایک پومپئو ، وزیر امور خارجه در جریان ملاقات با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، یادداشتی را به دست او داده که روی آن نوشته شده بود: «او [ترامپ] یک دروغگوی تمام عیار است».

کتاب جان بولتون

وی همچنین مدعی می شود که پمپئو در ادامه نمایش دیپلماسی رییس جمهور را رد کرده و آن را دارای «احتمال موفقیت صفر» توصیف کرده است. بولتون در کتاب خود می گوید که نشست های اطلاعاتی کاخ سفید که در جریان آن اطلاعات مهم و سری در اختیار ترامپ قرار می گرفته وقت تلفی مطلق بوده است زیرا بخش اعظم وقت این جلسات «به گوش دادن به ترامپ به جای گوش دادن ترامپ به صحبت کردن گزارش دهندگان» اختصاص می یافت. بر اساس آنچه در کتاب افشاگرانه جان بولتون آمده دونالد ترامپ صحبت ها و ادعاهای اشتباه یا دروغینی داشته که نشان می دهد وی کوچکترین اطلاعی از جایگاه و منصب خود نداشته و صحبت های و اعمالش بیشتر بر اساس غرایض اوست و نه منطق و تفکرش، عقایدی که بسیار بدون احتیاط بیان شده و گاه خطرناک هستند.

کتاب جان بولتون

بولتون در کتاب خود می نویسد: «تفکر او مانند مجمع الجزایری از نقاط بود که بقیه ما را به تشخیص یا ایجاد سیاست وادار می کرد که نقاط قوت و ضعف خودش را داشت». او همچنین به انتقاد از دموکرات ها پرداخته و آن ها را به سهل انگاری در استیضاح ترامپ و تمرکز بیش از حد بر ماجرای اوکراین کرده که به ادعای او همین موضوع باعث موفقیت ترامپ در جلسه استیضاح و تبرئه شدن وی شده است. جان بولتون در کتاب خود دونالد ترامپ را به اعمال نفوذ در پرونده های تخلفات دیکتاتورهای محبوبش متهم کرده و برای نمونه به تحقیقات در مورد کمپانی چینی ZTE و هالک بانک ترکیه اشاره می کند.

کتاب جان بولتون

وی مدعی است که ترامپ در جریان ملاقات خود با رییس جمهور چین پشت درهای بسته در سال ۲۰۱۹ از وی خواسته در انتخاب مجدد به عنوان رییس جمهور ایالات متحده به وی کمک کند. افشاگری های جان بولتون که پس از هفده ماه حضور در کاخ سفید و ظاهراً به دلیل اصرارش بر حمله به ایران و تندروی هایش توسط دونالد ترامپ از کار برکنار شد، خوراک قابل توجهی برای منتقدان و رقیب اصلی دونالد ترامپ در انتخابات پیش رو فراهم می سازد. بولتون در ادعاهای دیگر تصریح می کند که دونالد ترامپ ایده حمله نظامی به ونزوئلا را «جذاب» توصیف کرده و گفته که این کشور در واقع بخشی از ایالات متحده بوده است.

بیشتر بخوانید: تمسخر نامه دونالد ترامپ به رییس‌ جمهور ترکیه توسط هیلاری کلینتون و کاربران توئیتر

منبع: mirror
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود