بفرمایید آپارتمان های ۲۵ متری! جزییات طرح دولت برای رونق ازدواج و مسکن

بفرمایید آپارتمان های ۲۵ متری! جزییات طرح دولت برای رونق ازدواج و مسکن

آپارتمان های ۲۵ متری و ۴۰ متری قرار است بخشی از مشکل ازدواج و مسکن جوانان و قشرهای اجاره نشین سراسر کشور را تا حدی حل کند! ساخت آپارتمان های ۲۵ تا ۴۰ متری اواخر سال ۹۸ در دستور کار بوده و اخیرا شنیده می شود که شهرداری و وزارت کشور با همکاری مجلس یازدهم روی اجرای آن توافقاتی صورت دادند.

معاون شهرسازی شهرداری تهران سال پیش گفته بود که ساخت آپارتمان ۲۵ متری در تهران، یک انتخاب نیست و ضرورت مدیریت شهری است. ساخت واحدهای کوچک در تهران و سایر نقاط کشور، با توجه به نیاز شدید مردم به مسکن، واقعیت تلخ سال ۱۳۹۹ است.

چندی پیش با حضور وزیر گردشگری، نمونه اولیه نخستین هتل کپسولی رونمایی شد. محل اقامتی ارزان قیمت برای اقامت کوتاه مدت. اقدامی که به نظر می رسد طرح آپارتمان های ۲۵ متری نیز تلاش دارد تا همین ماموریت موقتی بودن را دنبال کند. اما اقامت در هتل کپسولی، حداکثر ۱ هفته است و در آپارتمان ۲۵ متری، حتما بیش از ۱۲ ماه!

افزایش عرضه و کاهش تقاضای مسکن را طراحان این طرح به عنوان مزیت های طرح دانسته اند. طرح تفصلی تهران می گوید که حداقل متراژ واحد مسکونی باید ۳۵ متر باشد. حال باید این طرح به ۲۵ متر کاهش یابد.

البته کمیسیون ماده شهرداری نیز مخالفتی با این کاهش ۱۰ متری نداشته است. عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم اخیرا گفت که مجبوریم برای کاهش تقاضا، به سمت آپارتمان ۲۵ متری رفته تا هزینه تمام شده خرید مسکن برای مردم کاهش یابد. البته ترویج تجرد گرایی، موضوعی است که احتمالا با مخالفت های جدی به خصوص در شورای نگهبان مواجه شود. قرار است واحدهای کوچک به زوج جوان داده شود و به مجردین عرضه ندارد.

چراغ سبز دولت و مجلس برای ساخت آپارتمان‌های ۲۵ متری یک واقعیت است که در سال کرونایی جهش تولید، راه حلی ضربتی برای برون رفت از مشکل مسکن جوانان و نیازمندان است.

طرح آپارتمان های ۲۵ متری
تصویر ایندکس سایت طرح اقدام ملی تولید مسکن زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی

اگر طرح جنجالی ساخت آپارتمان های ۲۵ متری در نقاط مختلف مناطق ۲۲ گانه شهر تهران در نیمه دوم سال ۹۹ عملیاتی شود، با توجه به قیمت سرسام آور ساخت مسکن و هم چنین قیمت زمین و هزینه تمام شده ساخت، هزینه خرید یک آپارتمان ۲۵ متری در مناطق مختلف تهران به شرح زیر خواهد بود. قیمتی که شاید باز هم در توان بسیاری از زوج های جوان که امکان دریافت وام ازدواج ۱ میلیارد ریالی را هم ندارند، نباشند:

 • آپارتمان ۲۵ متری در منطقه پیروزی ۳۷۵ میلیون تومان
 • آپارتمان ۲۵ متری در منطقه جنت آباد ۵۵۰ میلیون تومان
 • آپارتمان ۲۵ متری در منطقه ظفر (خیابان شریعتی) ۷۵۰ میلیون تومان
 • آپارتمان ۲۵ متری در منطقه مرزداران ۸۷۵ میلیون تومان
 • آپارتمان ۲۵ متری در منطقه دربند بیش از ۱ میلیارد تومان
 • آپارتمان ۲۵ متری در منطقه ولنجک بیش از ۱ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان
 • آپارتمان ۲۵ متری در منطقه فرمانیه بیش از ۱ میلیارد و ۴۲۵  میلیون تومان

البته اجرای احتمالی طرح ساخت آپارتمان های ۲۵ متری در نقاط مختلف شهر تهران، جانمایی مشخصی نشده که بتوان درباره ویژگی ساخت آپارتمان در مناطق ۱ تا ۳ شهرداری تهران که از گران ترین نقاط برای ساخت و ساز در تهران است، نظر داد و این موضوع تنها یک احتمال است. هنوز مجلس و دولت به خصوص وزارت مسکن و شهرسازی درباره ساخت آپارتمان های ۲۵ متری، نظر قطعی نداده است.

احتمالا ۱۲ ماه پایانی دولت تدبیر و امید و سال اول مجلس یازدهم، با طرح وام ازدواج به جوانان زیر ۴۰ سال و هم چنین فیلترینگ اینستاگرام و دلار بالای ۲۰ هزار تومانی، روزگار دراماتیکی باشد که فرجامش، کاهش اعتماد ملی خواهد بود.

سامانه طرح اقدام ملی تولید مسکن در نشانی بنیاد مسکن قرار دارد. طرح اقدام ملی مسکن از شنبه ۱۸ آبان ۹۸ آغاز شده است. ثبت نام طرح ملی مسکن در سایت tem.mrud.ir قرار دارد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۵ نظر

ورود

 • علیرضا تیر ۹, ۱۳۹۹

  به نظر شما حمام و دستشویی هم داره یا نه فک کنم میشه یه چیزی شبیه کانکس

 • آنتی رضا ستوده تیر ۹, ۱۳۹۹

  اسلام در ایران مرد.به لطف مسولین بهایی و یهودی…

  • سعید تیر ۹, ۱۳۹۹

   مسلمون تر از مسئولین ایرانی وجود نداره.

  • ایمان تیر ۹, ۱۳۹۹

   مملکت نابود شد به خاطر مسئولین .

 • ایمان تیر ۹, ۱۳۹۹

  هههه چه جالب. اپارتمان فکستنی کلنگی منی که پنجره ش پوشیده هست و نور به داخل نداره حدودا ۳۰ متره. اپارتمان در اصل ۶۰ متری بوده یه دیوار کشیدن کردنش ۲ تا.
  به قول بعضیا ما بی عرضه هایی که درامد ۱۲ میلیونی نداریم خیلی وقته تو این اپارتمانا زندگی میکنیم