مردم لاهور مجسمه شخصیت اول سریال ترکی قیام ارطغرل را در شهرشان نصب کردند

مردم لاهور مجسمه شخصیت اول سریال ترکی قیام ارطغرل را در شهرشان نصب کردند

به یاد شکوه امپراطوری عثمانی، ساکنان شمال شرقی پاکستان مجسمه ارطغرل غازی ، قهرمان مسلمان به تصویر کشیده شده در سریال ترکی قیام ارطغرل یا ارطغرل: رستاخیز (Diriliş: Ertuğrul) که یک سریال درام تاریخی پرطرفدار است را در این شهر ساخته و نصب کردند. ارطغرل غازی در واقع پسر سلیمان شاه و پدر عثمان یکم موسس امپراطوری عثمانی است. ارطغرل رهبر ایل قایی بود که در نبرد با صلیبیون و مغول ها به فتوحات بسیاری دست پیدا کرد و پس از سقوط سلجوقیان در آناتولی، همراه با پسرش موجبات تاسیس امپراطوری عثمانی را فراهم کردند.

سریال قیام ارطغرل یا ارطغرل: رستاخیز (Diriliş: Ertuğrul)

سریال قیام ارطغرل پرهزینه ترین سریال تاریخ ترکیه است که از شبکه تی آر تی ۱ این کشور پخش شده و در سال های اخیر در کشورهای مسلمان بسیار پرطرفدار شده است. این سریال در پاکستان با استقبال غیرقابل تصوری مواجه شده و این موضوع واکنش هایی را در پی داشته است.

قیام ارطغرل یا ارطغرل: رستاخیز (Diriliş: Ertuğrul)

عمران خان، نخست وزیر پاکستان

محبوبیت سریال قیام ارطغرل در پاکستان پس از آن افزایش یافت که عمران خان ،نخست وزیر این کشور پس از سفر به ترکیه این سریال را با خود به کشورش آورده و تماشای آن را به هموطنانش توصیه کرد. وی ادعا کرده بود که تماشای این سریال ترکی می تواند «تاریخ و اخلاق اسلامی» را در میان جوانان کشور ترویج کند. تلویزیون دولتی پاکستان نیز آوریل امسال شروع به پخش سریال قیام ارطغرل با دوبله اردو کرد که به سرعت به محبوب ترین و پرتماشاگرترین سریال کشور تبدیل شد.

قیام ارطغرل یا ارطغرل: رستاخیز (Diriliş: Ertuğrul)

شهزاد چیما، رییس یک مجتمع مسکونی بزرگ به نام مجتمع مرغزار درباره این سریال چنین گفته است: «این سریال را دوست داشتم و از قبل در مورد این شخصیت [ارطغرل] می دانستم. بدین ترتیب این ایده به ذهنم خطور کرد که مجسمه ای در اندازه واقعی از این قهرمان به منظور ترویج ایدئولوژی راستین اسلامی از طریق شناساندن جنگاوران بزرگمان به نسل جوان نصب کنم». چیما که دو دهه است در عربستان سعودی زندگی کرده و به خاورمیانه سفرهای مداوم دارد از طرفداران تاریخ حکومت عثمانی است و کتابخانه ای پر از کتاب هایی در مورد تاریخ اسلام دارد.

قیام ارطغرل یا ارطغرل: رستاخیز (Diriliş: Ertuğrul)

وی در مورد شخصیت ارطغرل غازی نیز چنین گفته است: «من همیشه شیفته شکوه امپراطوری عثمانی بودم. مجسمه ارطغرل غازی که نیروهای ضد مسلمان را با قدرت و شجاعت خود شکست داد باعث ایجاد این علاقه در کودکان می شود که در مورد تاریخ و نیاکان بزرگ ما بیشتر بیاموزند، کسانی که علیه ظالمان با شجاعت تمام در قرن سیزدهم میلادی جنگیدند». مجسمه هفت فوتی ارطغرل در یک فضای باز و در سر یک چهارراه در این منطقه از شهر لاهوز نصب شده و ساکنان اسم این محله را تقاطع ارطغرل غازی گذاشته اند. چیما در ادامه تصریح می کند :«تمامی تقاطع های محله ما به نام جنگاوران اسلام نامگذاری شده اند. این چیزهای کوچک ما را به هویت و ارزش های فرهنگی اسلام نزدیک نگه می دارد».

قیام ارطغرل یا ارطغرل: رستاخیز (Diriliş: Ertuğrul)

این مجسمه که با دست و از ترکیب پارچه و آهن ساخته شده در ایالت مولتان تهیه و آماده سازی شده است. این مجسمه ارطغرل غازی را سوار بر اسب و در حالی که شمشیرش را در هوا نگه داشته نشان می دهد. چیما به عنوان سفارش دهنده این مجسمه در ادامه می گوید :«من شخصاً به مولتان سفر کردم تا سفارش را انجام دهم. محبوبیت این شخصیت از زمانی که از مجسمه رونمایی شده بسیار افزایش یافته است، مردم حتی از شهرهای دور می آیند تا با قهرمان محبوبشان عکس بگیرند و در مورد زندگی اش بیاموزند». بیش از ۵۸ میلیون نفر در پاکستان اپیزود اول این سریال را از طریق کانال یوتیوبی تلویزیون دولتی پاکستان در عرض دو ماه نگاه کرده اند و کل سریال نیز ۲۵۰ میلیون بار در این کشور دیده شده است.

قیام ارطغرل یا ارطغرل: رستاخیز (Diriliş: Ertuğrul)

دومین مجسمه از ارطغرل آماده شده و در میدان اصلی منطقه قبلی در لاهور نصب خواهد شد. بدنبال محبوبیت سریال قیام ارطغرل ، دنباله این سریال در قالب یک سریال ترکی دیگر با نام قیام عثمان یا عثمان: رستاخیز (Kuruluş Osman) در سال ۲۰۱۹ منتشر شده که اکنون در حال پخش است. این سریال به ماجراهای عثمان اول موسس امپراطوری عثمانی می پردازد.

بیشتر بخوانید: بیوگرافی شاهیکا در سریال سیب ممنوعه ؛ با نسرین جوادزاده آشنا شوید

کریم در سریال سیب ممنوعه را بهتر بشناسید؛ بیوگرافی گوکان آلکان

منبع: aa
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • هاکان اسفند ۱, ۱۴۰۰

    …با این مجسمه ساختنتون ،حداقل میگفتین چهار تا استاد کار ایرانی واستون بسازه ،اون دم اسبه یا آبشار نیاگارا ،شما پاکستانی ها یه هنر مند مجسمه ساز ندارین انوقت نمیدونم چجوری بمب اتم ساختن