واریز ۲۳۱ میلیون تومان به حساب هر نماینده مجلس یازدهم + [جزییات حقوق]

واریز ۲۳۱ میلیون تومان به حساب هر نماینده مجلس یازدهم + [جزییات حقوق]

امروز ۲۳۱ میلیون تومان به حساب هر یک از ۲۹۰ نماینده دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی واریز شد. نماینده مردم رفسنجان و انار در بهارستان امروز اعلام کرد که امروز اولین حقوق نمایندگان دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی به حساب آن ها واریز شد.

هم چنین، به منظور تهیه مسکن نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان نیز به حساب ان ها واریز شد تا نسبت به اجاره مسکن اقدام کنند. این پول حتی به افرادی که نماینده تهران هستند و صاحب خانه شخصی هستند نیز واریز می شود. ۲۰۰ میلیون ریال نیز در سرفصل سایر هزینه ها به حساب نمایندگان واریز شد که سرجمع، عدد ۲ میلیارد و ۳۱۰ میلیون ریالی حکایت دارد.

همه نمایندگان مجلس نیز مشمول قانون برقراری حقوق و مستمری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و عائله تحت تکفل آنان در مقابل حوادث و سوانح ناشی از مسئولیتهای خطیر نمایندگی نیز هستند.

چند ماه پیش، روابط عمومی مجلس یازدهم درباره جنجال ها بر سر فیش حقوقی نمایندگان بهارستان گفته بود که نمایندگان حداکثر مانند همطرازان خود در سایر قوا و دستگاه ها حقوق دریافت می کنند و آنچه در گزارش یکی از رسانه ها با عنوان «تصویر فیش حقوقی مجلسی‌ها» آمده، تصویری صحیح و واقعی نیست؛ به خصوص که نقل و تخمین اعداد و ارقام به صورت جسته و گریخته صورت گرفته و از صحت و اتقان محاسباتی برخوردار نیست.

واریز ۲۳۱ میلیون تومان به حساب نمایندگان مجلس در روزی که دلار بالای ۲۱۰۰۰ تومان بود و حداقل حقوق کارگران بیش از ۲ میلیون تومان در ماه نیست، بازتاب های گسترده ای در رسانه ها به خصوص شبکه های اجتماعی ایرانیان داشته است. هر روز برگزاری جلسه علنی مجلس هم، صدها میلیون تومان هزینه امنیتی دارد و به همین خاطر، خانه ملت، سالانه صدها میلیارد تومان هزینه بر دوش ملت دارد که به هر حال، در روزگار حکومت مردم به مردم، این هزینه ها، اجتناب ناپذیر است.

نمایندگان مجلس معتقدند تعیین این ردیف اعتباری خارج از اختیارات دولت است. با همین استدلال هم درباره تعیین بودجه مجلس در قانون بودجه هرساله روندی خلاف دیگر دستگاه‌ها پیش می‌رود. مجلس هرسال با مأموریت ‌دادن به سه کارپرداز که جزء نمایندگان مجلس هستند، میزان بودجه لازم برای تأمین هزینه‌های این قوه را تعیین کرده و گزارش آن را برای سازمان برنامه و بودجه ارسال می‌کند و دولت هم تقریبا عینا همان عدد را وارد لایحه بودجه کرده و در نهایت تصویب می‌شود. جزییات را در سایت مرکز پژوهش های مجلس دنبال کنید.

حقوق نماینده مجلس

طبق قانون بودجه امسال، مجموع بودجه مجلس شورای اسلامی حدود ۵۰۲ میلیارد تومان است که این بودجه از چندین زیرفصل تشکیل می‌شود.

 • تمامی نمایندگان مجلس یک جقوق ماهانه دریافت می‌کنند و یک‌دریافتی دیگر نیز به جز حقوق ماهانه برای سایر هزینه‌هایشان دارند.
 • حقوق ماهانه سال ۱۳۹۸ نمایندگان مجلس ۹میلیون‌و ۲۸۰ هزار تومان بود.
 • حقوق ماانه سال ۱۳۹۹ نمایندگان مجلس به ۱۱میلیون‌و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است.
 • تمامی نمایندگان مجلس اعم از هیئت رئیسه و سایر نمایندگان حقوق ماهانه یکسانی دریافت می‌کنند.
 • تفاوتی در میزان حقوق ماهانه  نمایندگان و هیات رئیسه وجود ندارند.
 • هزینه ایاب و ذهاب، استخدام منشی، اجاره دفتر، اجاره منزل در تهران و قبض موبایل. نمایندگان مجلس با توجه به تعداد دفاترشان عدد متفاوتی را برای پرداخت هزینه دفاتر دریافت می‌کنند.
 • یک نماینده مجلس برای پرداخت هزینه دفاتر مبلغ سه میلیون تومان ماهانه دریافت می‌کند.
 • اگر نماینده‌ای هم از اماکن دولتی یا از ملک شخصی خود به عنوان محل دفتر نمایندگی استفاده کند، هزینه ماهانه اجاره دفتر را از مجلس دریافت می‌کند.
 • میزان دریافتی هم که برای استخدام سه نیروی کار به هر نماینده تعلق می‌گیرد، ۹ میلیون تومان است.
 • نمایندگان مجلس برای اقامت در تهران هم اجاره ماهانه پنج‌میلیون‌تومانی دریافت می‌کنند. این مبلغ به حساب تمامی نمایندگان واریز می‌شود و افرادی هم که ساکن تهران هستند، از مزایای تأمین هزینه اجاره منزل بهره‌مند هستند.
 • هر نماینده ماهانه مبلغ دومیلیون‌و ۲۰۰ تومان برای هزینه‌های ایاب و ذهاب خود دریافت می‌کند.
 • هر نماینده مجلس به جز یک دستگاه خودروی پژوپارس و سهمیه بنزینی دارد که در اختیار تمامی نمایندگان مجلس برای رفت‌وآمد قرار داده شده است.
 • پرداخت حقوق ماهانه راننده خودرو اما از طریق امور مالی مجلس به طور جداگانه مانند سایر کارکنان مجلس انجام می‌شود و در سبد هزینه‌ای نمایندگان مجلس جا داده نمی‌شود.
 • ماهانه بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان هم برای پرداخت قبض موبایل به حساب هر کدام از نمایندگان مجلس واریز می‌شود.
 • هر نماینده مجلس از دو محل حقوق ماهانه و پرداخت هزینه‌ها، ماهانه بین ۳۱ تا ۳۴ میلیون و در مجموع سال ۱۳۹۹ بین ۳۷۲ تا ۴۰۸میلیون تومان دریافتی خواهد داشت.

به محض انتشار فیش حقوقی نمایندگان مجلس یازدهم که خود را مجلس انقلابی لقب داده اند، جزییات تکمیلی در این گفتار به روز رسانی می شود.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۰ نظر

ورود

 • علی تیر ۱۶, ۱۳۹۹

  اگر حقوق را قانونکار در نظر بگیریم . دقیقاً حقوق ۹۰ کارگر بیچاره را یکجا دریافت کردند .
  آخر کسی که این همه حقوق میگیرد ، جدای از حق مسکن ، آیا قدرت درک جامعه و دغدغه مردم مظلوم را دارند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  اسلام برای ایرانیان عدالت آورد … آری …

 • ناشناس تیر ۱۶, ۱۳۹۹

  بنظرم اگر کاری نکنن
  یک سوم از عایدی اونها باید به جوون های بالای ۲۸ سال برای ازدواج تعلق بگیره
  البته تا الانم ک میوه خوردنو فریاد زدن که اونم یه بچه ۲ ساله بلده

 • shaki تیر ۱۶, ۱۳۹۹

  چرا وقتی آمار مشارکت تو انتخابات اانقدر پایینه این آدمهای بیسواد و به درد نخور که کاری برای پایین آوردن قیمتا نمی کنند باید ۲۰۰ میلیون پول بگیرن. من راضی نیستم!!! باید به کی بگم؟

 • Yasin تیر ۱۶, ۱۳۹۹

  خدایا مگه نگفتی که هرکس پول حروم وارد سفرش کنه برکت از زندگیش میره… خدایا ما که اگه حرف بزنیم(یا حتی اگه نزنیم) میگن اینا گروه اوباشند و از مردم نیستند و ما رو می کشند… خدایا به بزرگیت قسم که جز تو هیچ کسی رو نداریم

  • اسمال تیر ۱۶, ۱۳۹۹

   میگن پول حروم بیاری به زندگیت برکت میره
   اگه پولدار بشی ، میگن خدا میخواد بیشتر توو گناه غرق بشی
   اگه پولت حلال باشه و بی پول باشی ، میگن آزمون الهیه

   خدا کنه همه این دروغا راست باشه
   وگرنه اون دنیا از پشیمانانیم ، که چرا ما خوش نگذروندیم

  • آنتی رضا ستوده تیر ۱۷, ۱۳۹۹

   راه حل حرف زدن نیست،راه حل عمل کردنه.

 • هم وطن تیر ۱۷, ۱۳۹۹

  بیخود نیست اینقدر سر دست می شکنند برای رفتن به مجلس!!
  خدا کنه واقعا برای مردم کار کنند
  تازه اینها غیر از رانتهایی است که ممکن است برخی از آنها بخواهند ازش استفاده کنند و ثروتهای دهها و صدها میلیاردی باد آورده به جیب بزنند
  حال پخته درنیابد هیچ خام
  پس سخن کوتاه باید والسلام!

 • علی اکبر تیر ۱۷, ۱۳۹۹

  ناراحت نشید ولی اینهمه عقده گشایی و متن و تیترای غرض ورزانه برا چیه؟
  درسته همه عدالت رو میخایم ولی با ی نگاه ساده به اینهمه مطلب جدید و غرض ورزانه به دوره جدید مجلس کاملا روشنه چه سیاستی در پیش دارید.
  همه ما چه از این مجلس چه از مجالس قبل شفافیت و عدالت رو انتظار داشتیم و داریم ولی مطالب شما کاملا غرض ورزانه و به قصد تخریب نوشته میشه که موجب تاسفه.

  • علی زمانی تیر ۱۷, ۱۳۹۹

   جناب ربیعی ما صرفا اطلاع رسانی حقوق نمایندگان کردیم و مقایسه خیلی جزیی با حقوق کارگران بدبخت ایران
   از اینکه موجبات تکدر خاطر حضرتعالی شده عذرخواهی میکنیم
   گفت: آنچه عیان است… چه حاجت به بیان است فرزند . . .

 • حسین کاظمی تیر ۱۸, ۱۳۹۹

  حیف ۶۶۲ میلیارد تومان که به اینا ۲۹۰ نفر دادن.دولت خودش تصمیم بگیره .مجلس را تعطیل وپولشوجهت مشکلات مردم مستسعف که اغلب مردم هستند خرج کنند.