چرا شب ها تا پایمان بیرون نباشد خواب مان نمی برد؟

چرا شب ها تا پایمان بیرون نباشد خواب مان نمی برد؟

همه ی ما تجربه ی آن تلاش های جانفرسا برای به خواب رفتن را داشته ایم و عجیب آنکه در بیشتر مواقع بیرون گذاشتن پا از پتو، لحاف و هر چه که به عنوان رو انداز استفاده می کنیم، به حل مشکل کمک می کند. راز این ترفند در این حقیقت نهفته است که دمای ایده آل برای یک خواب خوب شبانه ۱۸ درجه سانتیگراد است و پاهای ما راه دستیابی به این شرایط ایده آل هستند.

در ادامه به چرایی این عادت عجیب بیشتر خواهیم پرداخت.

به تنظیم دمای بدن کمک می کند

پاهای ما در حقیقت نوعی دستگاه خنک کننده هستند. به گفته ی کارشناسان حوزه ی خواب، در پاها برخلاف دیگر بخش های بدن میان شریان ها و عروق بدن ارتباط وجود دارد. این شریان ها و عروق در هوای گرم منبسط می شوند، مسأله ای که اجازه می دهد خون بیشتری به سطح پوست برسد تا آن را خنک کند.

به علاوه، پاها مویی ندارند، به همین خاطر در طول شب خنک باقی می مانند. در نتیجه، دمای بدن به طور خودکار به تعادل می رسد و ما می توانیم خواب راحتی داشته باشیم.

بیرون گذاشتن پاها کمک می کند زودتر به خواب رویم

بدن ما برای اینکه بتواند به خواب برود باید یکی دو درجه ای افت دما داشته باشد. به همین خاطر است که در هوای گرم برای خوابیدن تقلا می کنیم چون بدن در تلاش است جلوی بالا رفتن بیش از اندازه ی دمای خود را بگیرد. به همین دلیل شب ها باید خود را خنک نگه داریم و برای اینکار، بیرون گذاشتن یک پا کفایت می کند. هر چه زودتر به بدن اجازه ی خنک شدن دهید، زودتر می توانید به خواب فرو روید.

راحت ترین روش برای خوابیدن درصورت نیاز به استفاده از پتو

بعضی افراد بدون پتو خواب شان نمی برد که این مسأله خود دلایل مختلفی دارد. اما معضل مشترک همه ی افراد گرمای زیاد پتو است، به همین دلیل در چنین حالتی در وضعیت بغرنجی قرار می گیریم. بیرون گذاشتن پاها بهترین راه حل برای این مشکل هستند و به ما کمک می کنند در عین آنکه از احساس لذتبخش خوابیدن با پتو بهره مند شویم، بدن مان هم در طول شب خنک بماند.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
یک نظر

ورود

  • محمد رضایی بهمن ۳, ۱۴۰۲

    الان خوابم نبرد چون پاهام داخل پتو بود
    و الان حس بهتری دارم حالا که بخیر ن پتو هست
    ساعت ۳:۳۰ شب هست