وعده جدید روحانی: وام ۵۰ میلیونی برای مستاجران تهرانی با سود ۱۳ درصد

وعده جدید روحانی: وام ۵۰ میلیونی برای مستاجران تهرانی با سود ۱۳ درصد

ودیعه اجاره مسکن در تهران و سایر استان ها اعلام شد. وام ۵۰ میلیون تومانی برای مستاجران تهرانی ، وعده جدید حسن روحانی رئیس جمهور به هموطنان پایتخت نشین است. افزایش سرسام آور قیمت زمین و مسکن و مصالح ساختمانی که موازات افزایش قیمت ارز در ۴ ماهه اخیر سال کرونایی ۱۳۹۹ صورت گرفته، سبب افزایش قیمت خرید مسکن و هم چنین اجاره مسکن در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران شده است.

اوضاع به قدری بغرنج است که برخی از مستاجران، عطای اجاره در پایتخت را به لقایش بخشیده و رهسپار مناطق جنوبی شهر و حاشیه پایتخت و شهرک های جدید شده اند. فشار به دولت برای تعیین تکلیف وضعیت اجاره بها و کاهش آن تا کنون پاسخ نداده و همچنان اجاره مسکن در تهران بالا است.

روحانی که کم تر از ۱۲ ماه تا پایان کار دولت دومش زمان دارد، امروز اول مرداد ۹۹ اعلام کرد که به مستاجران تهرانی، ۵۰ میلیون تومان ودیعه اجاره مسکن پرداخت می شود. آن هایی که دارای حقوق ثابت هستند، هم چنین خانواده های که تحت حمایت بوده و یارانه دریافت می کنند، برای اجارها خانه در تهران، ودیعه ۵۰ میلیون تومانی دریافت خواهند کرد تا قدری بار اجاره بها از دوش آن ها در سال سخت تحریمی و کرونایی جهش تولید، کم شود.

طبق اعلام رئیس جمهور در اولین جلسه هیات دولت در مرداد ماه ۹۹، مبلغ وام ودیعه اجاره مسکن در شهرهای بزرگ نیز ۳۰ میلیون تومان اعلام شد. مبلغ وام دیعه اجاره مسکن در شهرهای کوچک ۱۵ میلیون تومان تعیین شده است. وام ودیعه اجاره مسکن که از اول مرداد ۱۳۹۹ به مستاجران واجد شرایط پرداخت می شود، سود ۱۳ درصد دارد و به مستاجران از سوی شعب بانک ها در سراسر ۳۱ استان کشور قابل پرداخت است.

باید منتظر بخشنامه بانک مرکزی به بانک ها درباره شرایط و مدارک لازم برای دریافت وام دیعه اجاره مسکن ۵۰ میلون تومانی در تهران و شهرستان ها باشیم. اطلاعات تکمیلی در سایت بانک مرکزی به نشانی cbi.ir بارگذاری می شود.

گویا وام ودیعه مسکن به این صورت است که دولت آن را در اختیار موجر قرار می دهد و مستاجر باید سود وام را به بانک پرداخت کند. پس از پایان قرارداد، موجر موظف است به عودت ودیعه به بانک اقدام کند. این وسط، مستاجر احتمالا ۲ اجاره پرداخت کند! اجاره ماهانه و سود بانک! باید منتظر جزییات بیشتر از این طرح باشیم.

وام ازدواج در سال ۱۳۹۹ برای زوجین ۱۰۰ میلیون تومان و وام ودیعه مسکن در سال ۱۳۹۹ نیز در مناطق ۲۲ گانه استان تهران، ۵۰ میلیون تومان است. قطعا یک زوج جوان با حداقل حقوق ۲ تا ۳ میلیون تومان در ماه، امکان اجاره مسکن با وام ودیعه ۵۰ میلیون تومانی را در مناطق ۲۲ گانه نداشته و با قیمت های عجیب و غریب خودرو و لوازم منزل، ازدواج برای قشرهای ضعیف در تهران و کلانشهرها اگر غیر ممکن نباشد، بسیار سخت است.

ودیعه اجاره مسکن
سایت طرح اقدام ملی تولید مسکن برای ثبت نام متاضیان مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی راه اندازی شده بود

همین مسائل سبب شده تا با لشکر میلیونی از مجردهای حوالی ۴۰ سال مواجه باشیم. این زنگ خطری برای آینده نظام سلامت و اقتصاد ایران است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفته بود که با بنگاه هایی نرخ نامه اجاره بها را رعایت نکنند، برخورد قانونی می شود. جلسات بررسی ساماندهی بازار اجاره مسکن نیز در هفته های اخیر توسط وزیر راه و شهرسازی برگزار شده و امیدواریم، راهکارهای عملیاتی برای ساماندهی آشفته بازار مسکن، در نظر گرفته شود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود