دیدار با روستاییان بورس باز در «مال استریت» کهکیلویه و بویر احمد

دیدار با روستاییان بورس باز در «مال استریت» کهکیلویه و بویر احمد

مال استریت ، عنوانی است که رسانه ها و مردمان توابع شهرستان لنده به روستای مال ملا در استان کهکیلویه و بویراحمد داده اند. جایی که بیشتر اهالی روستا، بورس باز شده و در ماه های اخیر، ‌سودهای شیرین و شگفت انگیزی از بازار سرمایه کشور بدست آوردند.

ظرف ۴ ماه نخست سال ۱۳۹۹، شاخص کل بورس ایران بیش از ۲۵۰ درصد رشد کرد که در تاریخ ۴۵ ساله بورس ایران بی نظیر بود. همین رشد سبب شد تا بسیاری از سهام بین ۱۰۰ تا چند هزار درصد، رشد قیمتی داشته باشند و برخی از هموطنان، صاحب پرتفو میلیارد تومانی شوند. اهالی روستای مال ملا کهکیلویه و بویر احمد ، شماری از ۶۰ میلیون دارنده کد بورس در کشور هستند که در ۴ ماهه نخست سال ۹۹، سودهای خوبی از رشد بورس کسب کرده اند.

در ویدیویی که در ادامه این گفتار مشاهده میکنید، یک دختر ۱۲ ساله روستایی می گوید که توانسته ظرف مدت کوتاهی، ۵۰ میلیون تومان دارایی خود را به ۱۵۰ میلیون تومان ارتقا دهد.

وضعیت اینترنت در مال استریت ایران خیلی خوب نیست و اهالی به دنبال اینترنت پر سرعت هستند. رئیس مخابرات استان کهکیلویه و بویراحمد قول داده است تا پوشش اینترنت پر سرعت را برای اهالی بورس باز مال استریت ایران در اسرع وقت، تامین کند. برخی از اهالی روستا، صبح ها زیر یک درخت جمع می شوند و تبادل نظر می کنند. در فیلم،‌کشاورزانی را شاهد هستیم که با موبایل خود، وارد سامانه بورس می شوند و از تجربه معاملات بورسی خود می گویند.

به نظر می رسد، در سال ۹۹، سال جهش بورس و آزاد سازی سهام عدالت ۴۹ میلیون نفر، شاهد ارتقا ضریب نفوذ بورس در ۳۱ استان کشور باشیم. دیگر تماشای چوپان ها و کشاورزان و زنان خانه داری که از سیگنال گیری و نوسان گیری و افت و صعود نمادها در بورس و فرابورس و بورس انرژی و بورس کالا سخن می گیوند، عجیب وغریب نیست! دنیا عوض شده و سبک زندگی ایرانیان نیز دستخوش تغییر شده است.

ارزش پرتفو سهام عدالت مشمولان این سهم، اکنون در مرداد ۹۹ به بیش از ۲۰ میلیون تومان رسیده است. ۱۸ میلیون نفر از ۴۶ میلیون دارنده پرتفو سهام عدالت، روش مستقیم برای خرید و فروش سهام خود انتخاب کرده اند.

این نشان می دهد که ضریب نفوذ بورس مثل رشد شاخص کل بورس، به شدت در حال افزایش است و نوید انقلاب بورس در ایران عصر ۱۴۰۰ می دهد. صدای پای انقلاب بورس را باید شنید و با آن همراه شد. بورس در حال بزرگ تر شدن و پر عمق شدن است. عرضه اولیه ها و آشنایی مردم با بورس، می تواند اقتصاد بانک پایه را به سمت سرمایه پایه حرکت دهد.

کاهش تصدی گری دولت در سهام شاخص ساز نیز می تواند ظرفیت خوبی برای حضور بیشتر بخش خصوصی در مدیریت اقتصاد دولتی شده امروز، ایجاد کند. بورس ایران طبق فاند، محکوم به صعود است و امیدواریم رویای هر ایرانی یک کد ملی و یک کد بورس، تا یک دهه آینده محقق شود.

مال استریتی ها معتقد هستند که بورس، درآمد اول است و شغل دوم. ان ها همچنان زندگی روستایی خود را حفظ کرده و به کسب و کار سنتی مشغولند. اما صبح ها از ۹ تا ۱۲:۳۰ به خرید و فروش سهام اقدام می کنند. گمان نکنیم که فقط در مال استریت این وضع برقرار است. در بسیاری از روستاها و حتی دهستان های ایران که مردم باسواد و اینترنت پر سرعت دارد، اتفاقاتی شبیه مال استریت در حال وقوع است و ما خبر نداریم!

مال استریت

عکس منحنی شاخص کل بورس ایران را مشاهده می کنید که پس از شکستن سقف یک کانال ۲۸ ساله به سمت فتح کانال های جدید تا ۲۰ میلیون واحد در گام اول در حرکت است. گامی که احتمالا چند سالی به طول بیانجامد

شاخص کل بورس در مرداد ۹۹ وارد کانال ۲ میلیون واحدی خواهد شد و طبق تکنیکال، تا پایان سال ۱۴۰۰ هجری شمسی، بالای ۸ میلیون واحد تثبیت خواهد شد. امسال، سال عرضه اولیه است. منتظر عرضه اولیه ۵ شرکت بزرگ دیجیتالی ایران و عرضه اولیه سهام سرخابی ها در بورس باشید. به امید تدریس اصول سرمایه گذاری در بازار بورس در کتابهای درس دوره متوسطه و دانشگاه های کشور. به امید بزرگ شدن بورس ایران، شکست انحصار اعطای مجوز کارگزاری به واجدان شرایط و رونق اقتصاد ایران.

به نظر می رسد تا ۵ سال آینده، ایران با میلیاردرهای زیر ۴۰ سال روبرو خواهد شد. حتی با فرض دلار ۱۰۰ هزار تومانی. میلیاردرهایی که قبل از سال ۱۴۰۰ هجری شمسی،‌ دارایی بورسی آنها در حد چند سکه تمام بهار آزادی بود.

مطالب مرتبط
۸ نظر

ورود

 • هادی مرداد ۳, ۱۳۹۹

  سلام آقای زمانی … نظرتون در مورد آینده بورس ایران رو میخواستم بدونم آیا در آینده نیز این گونه سود دهی خواهد داشت ؟

  • علی زمانی مرداد ۳, ۱۳۹۹

   همانطور که از سال ۱۳۹۶ در تحلیل های بورسی خدمت دوستان عرض شد، بورس ایران طبق فاند، محکوم به صعود است و بازی اصلی صعود بورس ایران از سال ۱۴۰۱ شمسی آغاز می شود و تا آن زمان، فعلا دست گرمی است. این را تکنیکال و سطوح عالی کانال فیبوناچی می گوید. در سهام خود،بالای ۳ سال سهامداری کنید

   • رضا مرداد ۴, ۱۳۹۹

    جناب زمانی سلام. این را با در نظرگرفتن حتی شرایط حاد سیاسی احتمالی در آینده می گوئید؟

 • آهو مرداد ۳, ۱۳۹۹

  فقط اون ۱۲ سالهه?

 • فرزاد مرداد ۴, ۱۳۹۹

  درود استاد
  بنظر شخصی خودم سود بدست آوردن ازبورس دیگه واقعا سخت شده مثل سه ماه اول سال دیگه نیست خودت این میتونی از روند بازار متوجه بشی چون الان بیشتر سهم ها دستوری منفی میشن و زیان های میلیونی به سرمایه گذاران وارد میشه و کم کم داره سرمایه گذاران را ناامید می‌کنه و احتمالا تا یک ماه آینده بیشتر سرمایه گذاران از بورس خارج میشن چون واقعا در بازار سرمایه مافیا بیداد می‌کنه

  • علی زمانی مرداد ۴, ۱۳۹۹

   سلام عزیز
   با نظر شما، تکنیکالی، بنیادی، سایکولوژیکالی و تابلویی مخالفم.
   بورس بسیار بزرگ شده است و هنوز در استارت روند صعودی بورس نیستیم. نگاه سیاه وسفید را رها کرده و سهامداری بلند مدت روی سهام آس را فراموش نکنید.سودهای رویایی در پیش است.
   موفق باشید.

 • رضا مرداد ۴, ۱۳۹۹

  آقا یا خانم روزیاتو ! میشه لطفا یک تب به اسم بورس در نوار بالای سایت باز کنی تا هم بازدید کننده هات بیشتر بشه و هم ما هی مجبور به سرچ کردن در سایتت نشیم و مقالاتت را از دست ندیم.؟ بخدا ثواب داره! ممنون