دانشمندان: ماسک پارچه ای برای مؤثر بودن باید حداقل دو لایه باشد

دانشمندان: ماسک پارچه ای برای مؤثر بودن باید حداقل دو لایه باشد

محققان بعد از آزمایش میزان اثربخشی انواع مختلفی از ماسک های پارچه ای خانگی در جلوگیری از پخش قطرک های دهانی خارج شده از دهان افراد، متوجه شدند ماسک های پارچه ای خانگی برای مؤثر بودن باید دست کم دو لایه داشته باشند.

دانشمندان استرالیایی در این تحقیق، ابتدا از یک ماسک یک لایه استفاده کردند که از یک تیشرت درست شده بود و سپس یک ماسک دو لایه ی دیگر طبق روش پیشنهادی سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا درست کردند. آن ها در حین استفاده از ماسک ها صحبت، سرفه و عطسه کردند.

محققان استرالیایی این آزمایش را یک بار هم بدون ماسک و یک بارهم با ماسک جراحی انجام دادند.

دانشمندان با کمک دوربین فیلمبرداری و نورهای ال‌ای‌دی میزان قطرک هایی که به بیرون ماسک های مورد آزمایش آن ها نفوذ کردند را مورد بررسی قرار دادند.

آن ها پی بردند که ماسک پارچه ای یک لایه، میزان قطرک های دهانی ای که هنگام صحبت کردن پخش می شد را کاهش داد و به این نتیجه رسیدند که «حتی یک ماسک یک لایه هم بهتر از هیچ است».

اما ماسک دو لایه در کاهش قطرک های دهانی ای که هنگام صحبت کردن پخش می شدند بهتر از ماسک یک لایه بود. در مورد جلوگیری از قطرک های دهانی ای که هنگام سرفه و عطسه پخش می شدند هم عملکرد ماسک دو لایه «به میزان قابل توجهی بهتر» از ماسک یک لایه بود.

به گفته ی این محققان، ماسک جراحی بهترین پوشش در میان سه گزینه ی آزمایش بود.

ماسک پارچه ای

توصیه ی سازمان جهانی بهداشت استفاده از ماسک هایی با حداقل سه لایه است

با گسترش ویروس کرونا در دنیا استفاده از ماسک و بهترین انواع آن ها به موضوع بحث مردم، کارشناسان بهداشتی و مقامات تبدیل شده است.

سازمان جهانی بهداشت در ابتدای شیوع جهانی ویروس کرونا نسبت به استفاده ی مردم عادی از ماسک هشدار می داد چون معتقد بود ماسک برخلاف روش های دیگری مثل شستشوی دست ها و فاصله گذاری اجتماعی که مؤثر بودن آن ها به اثبات رسیده، به اشتباه حسی از مصون بودن در افراد ایجاد می کند.

اما بعدتر سازمان جهانی بهداشت موضع خود را تغییر داد و اظهار کرد که ماسک های سه لایه ی پارچه ای بهترین گزینه ی خانگی برای کاهش گسترش ویروس کرونا هستند.

ماسک محافظت صد در صد ایجاد نمی کند اما می تواند کمک کننده باشد

تدروس ادهانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت هشدار داده مردم نباید حساب بیش از اندازه ای روی ماسک ها باز کنند.

تدروس گفته: «ماسک به تنهایی شما را در برابر کووید-۱۹ مصون نمی کند. ماسک روش جایگزینی برای فاصله گذاری اجتماعی، شستشوی دست ها و دیگر اقدامات بهداشتی نیست.»

محققان می گویند ماسک می تواند به کسانی که از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنند یا به فروشگاه های مواد غذایی می روند «کمک کند».

دانشمندان می گوید اینگونه نیست که هر کسی که ماسک بزند دیگر بیمار نخواهد شد، بلکه استفاده از ماسک گسترش ویروس در جامعه را کاهش می دهد. همین نکته هم کمک کننده است؛ در حقیقت یک تأثیر کوچک هم کمک کننده است.

محققان استرالیایی که ماسک های پارچه ای خانگی را مورد آزمایش قرار دادند می گویند تعداد لایه ها تنها عامل مهم در اثربخشی ماسک های دستساز نیست و طبق تحقیقات آن ها این نکته تا حدی اهمیت دارد.

به گفته ی آن ها، نوع پارچه، نحوه ی قرارگیری لایه ها و تعداد دفعات شسشتشوی ماسک هم در میزان اثربخشی کلی آن نقش دارد. این محققان در حال حاضر به مردم توصیه می کنند برای برخورداری از حفاظت حداکثری، از ماسک های پارچه ای سه لایه استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:

آیا ماسک پارچه ای واقعاً جلوی ابتلا به ویروس کرونا را می گیرد؟

ماسک های گشاد را با این ترفند ساده تنگ و ایمن کنید

ماسک هوشمند ؛ اختراع ژاپنی‌ها که دارای مترجم، اسپیکر و سیستم تبدیل گفتار به متن است

منبع: insider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود