احضار شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به دادگاهی در ایالات متحده

احضار شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به دادگاهی در ایالات متحده

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی توسط دادگاهی در ایالات متحده در ماجرای تلاش برای ترور یکی از ماموران ارشد اطلاعاتی سابق کشورش فرا خوانده شده است. دادگاه منطقه ای ایالات متحده در کلمبیا روز جمعه و یک روز پس از آن که سعد بن خالد الجبری شکایتی را علیه ولیعهد سعودی به اتهام تلاش برای ترور او در کانادا ثبت کرد فرمانی برای حضور شاهزاده سعودی در این دادگاه ابلاغ کرد.

احضار محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به دادگاهی در ایالات متحده
سعد بن خالد الجبری

الجبری که در کانادا زندگی می کند، بر اساس گزارش ها تحت حفاظت بسیار شدیدی پلیس و نیروهای امنیتی کانادا قرار دارد و ادعا کرده که علاوه بر ارتباط نزدیک با مقامات اطلاعاتی ایالات متحده، اطلاعات عیمقی از فعالیت های محمد بن سلمان دارد که باعث شده به یکی از اهداف بن سلمان تبدیل شود، شاهزاده ای که رویای جانشینی پادشاه عربستان را دارد. در شکایت این افسر اطلاعاتی سابق چنین آمده است: «منابع اندکی در مقایسه با ذهن و خاطر دکتر سعد منابع اندکی اطلاعات حساس، تحقیر کننده و ناخوشایندی در مورد خوانده بن سلمان دارند».

احضار محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به دادگاهی در ایالات متحده

عربستان سعودی که اخطار قرمز برای دستگیری و بازگرداندن الجبری را به اینترپل ارائه داده است- درخواستی که البته به خاطر سیاسی بودن توسط اینترپل رد شده است- از دیگر کشورها خواسته است که این افسر اطلاعاتی سابق را به عربستان بازگردانده و او را به فساد متهم کرده است.

احضار محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به دادگاهی در ایالات متحده
الجبری و دخترش

در حکم دادگاه برای حضور در دادگاه، علاوه بر نام بن سلمان نام ۱۲ نفر دیگر نیز به عنوان شاهد ذکر شده و در آن چنین آمده است: «اگر پاسخ ندهید، به طور پیش فرض قضاوت در مورد ادعایی که در شکایت علیه شما صورت گرفته به ضرر شما خواهد بود». در شکایت نامه الجبری آمده است که شاهزاده محمد بن سلمان دستگیری دو تن از فرزندان الجبری را صادر کرده و این دو بعد از دستگیری در خانه در اواسط ماه مارس در ریاض همچنان مفقود هستند. همچنین آمده که دیگر بستگان این افسر اطلاعاتی نیز دستگیر و شکنجه شده «همه در تلاش برای بازگرداندن دکتر سعد به عربستان سعودی تا کشته شود».

احضار محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به دادگاهی در ایالات متحده

بروس فین، معاون سابق دادستان کل ایالات متحده در مصاحبه با الجزیره در این مورد گفته است: «محمد بن سلمان در حال حاضر به شدت در حال لابی با رییس جمهور دونالد ترامپ و وزیر امور خارجه مایک پمپئو است تا نامه ای به نام نامه پیشنهاد مصونیت صادر کنند. در واقع این قلمرویی غریب از قانون است اما از دادگاه می خواهد که پرونده را مختومه کند زیرا با روابط خارجی ایالات متحده و روابط با رهبر یک کشور یا مقامات رسمی بلند مرتبه مغایرت دارد». وی مدعی است که شاهزاده سعودی در تلاش است با کمک ترامپ و وزیر امور خارجه اش از این مخمصه خلاصی یابد. الجبری ۶۱ ساله از طرف برخی متهم شده که در طول ۱۷ سال حضور خود در وزارت داخله عربستان سعودی بیش از ۱۱ میلیارد دلار را در جریان یک برنامه ضد اقدامات تروریستی حیف و میل کرده است.

بیشتر بخوانید: حقایقی خواندنی درباره زندگی «محمد بن سلمان»، ولیعهد ولخرج و جنجالی عربستان سعودی

منبع: aljazeera
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود