۳ روش و تکنیک موثر برای کنکور ؛ رویکردهای یادگیری بازمطالعه مکرر و یادآوری فعالانه

۳ روش و تکنیک موثر برای کنکور ؛ رویکردهای یادگیری بازمطالعه مکرر و یادآوری فعالانه

چه خود دانش آموز، دانشجو یا پدر و مادری هستید که پس از بسته شدن مدارس و دانشگاه ها بدنبال شیوع کرونا به دردسر افتاده اید، باید بدانید بازگشایی مراکز آموزش در سال تحصیلی جدید با شرایط غیرطبیعی و جدیدی همراه خواهد بود. این روزها نیز تب کنکور در کشور در بالاترین حد ممکن قرار دارد و کنکوری ها باید به همین زودی برای حضور در آزمون سراسری آماده باشند. یادگیری و آموزش می تواند فرصت های بزرگی برای پیشرفت آکادمیک و شخصی باشد اما در بحبوحه شیوع کرونا و استرس هایی که با خود دارد، باید دانست که برخی روش های یادگیری و به خاطرسپاری اطلاعات کارآمدتر از دیگر روش ها هستند. برای مثال بسیار هنوز به روش ها و تکنیک های قدیمی بازخوانی مطالب یا یادداشت برداشتن و هایلایت کردن بخش های مهم تکیه می کنند که به هیچ وجه رویکردهایی موثر نیستند. در ادامه می خواهیم شما را با سه تکنیک تایید شده و علمی برای یادگیری بهتر آشنا کنیم.

تکنیک هایی برای یادگیری بهتر

بهبود یادگیری

محققان تست زدن و مطالعه مدت دار و بافاصله همزمان را سوپر تکنیکی به نام «بازمطالعه پی در پی» می نامند و آن را دارای فواید متعدد می دانند. برای مثال محققان دانشگاه ایالتی کنت دریافته اند که دانشجویانی که از این روش برای مطالعه و درس خواندن استفاده می کنند ۱۲ درصد نمره بالاتری از دیگر همکلاسی های خود که از روش های مرسوم استفاده کرده بودند کسب کردند. حتی وقتی روزها و هفته ها بعد از امتحان بار دیگر سوالاتی در مورد مباحث مطالعه شده از آن ها پرسیده شد، نسبت به دیگران مباحث بیشتری را به یاد می آوردند.

تکنیک هایی برای یادگیری بهتر

به یاد آوردن اطلاعات برای به خاطر سپاری طولانی مدت آن ها بسیار مهم است

تنها بخشی از اطلاعاتی که کسب می کنید در بخش حافظه طولانی مدت شما ثبت شده و به دانش تبدیل می شود. وقتی چیزی جدید را فرا می گیرید، حافظه شما این اطلاعات را در حالت فعال، و در دسترس برای استفاده حفظ کرده و آن را با چیزهای دیگری که از قبل در ذهن شما نقش بسته (حافظه طولانی مدت) یا چیزهایی که در لحظه تجربه می کنید (حافظه کوتاه مدت) ترکیب می کند. برای مثال این اتفاقی است که وقتی سعی می کنید شماره تلفنی را به یاد آورید رخ می دهد. وقتی روی شماره تلفن تمرکز دارید ممکن است اطلاعاتی در مورد شخصی که می خواهید با او تماس بگیرید یا تکنیک های به خاطرسپاری که در گذشته برای حفظ کردن این شماره تلفن استفاده کرده اید را به خاطر بیاورید.

وقتی استفاده از اطلاعاتی که در حافظه فعال شما متوقف می شود، حضور این اطلاعات در ذهن رفته رفته رنگ می بازد و از بین می رود. انتقال این اطلاعات از چیزهای تازه یاد گرفته شده به اطلاعات قدیمی که در ذهن نقش بسته و به یاد آورده می شوند به نحوه استفاده از این اطلاعات یا بازخوانی آن ها بستگی دارد. بدین ترتیب باید این اطلاعات را بارها در ذهن خود یادآوری کنید تا به بخش طولانی مدت ذهنتان منتقل شده و فراموش نشوند.

تکنیک هایی برای یادگیری بهتر

هشدار در مورد سطحی خواندن

روش مطالعه پی در پی یا متوالی در مقایسه با روش های ناموثر معمول ممکن است سخت تر باشد. اگر شما نیز از آن جمله دانش آموزانی بوده اید که شب امتحان و به صورت سطحی مطالعه کرده اید احتمالاً باید بدانید که این روش درس خواندن تنها برای به یاد آوردن مطالب برای روز امتحانی بعد است. اما بعد از امتحان تمام چیزهایی که دانش آموز در طی مطالعه سطحی به خاطر سپرده بود را فراموش می کند. بدین ترتیب سواد آموزان به اشتباه مطالعه سطحی را روشی موثر و ساده دانسته و بدین ترتیب به سراغ استراتژی موثر اما سخت تر بازآموزی متوالی که برای به خاطر سپاری دراز مدت مطالب است نمی روند. اما چگونه باید به شکل بازمطالعه یا بازآموزی پی در پی رفت؟

تکنیک هایی برای یادگیری بهتر

همه چیز را به سه قسمت یا مرحله تقسیم کنید

برای خود یک هدف تعیین کنید: چیزی که می خواهید مطالعه کنید را مشخص نمایید و وقتی این کار را کردید، برای آن برنامه ریزی نمایید. سعی کنید از جلسات مطالعه کوتاه مدت استفاده کنید که در دراز مدت انجام می شود. برای مثال، ۵ جلسه یک ساعته بهتر از یک جلسه پنج ساعته است.

تمرین کنید: فرصت هایی برای به یاد آوردن چیزهایی که یاد گرفته اید ایجاد کنید که به شما کمک می کند اطلاعات را به حافظه بلند مدت خود منتقل کنید. اپلیکیشن های فلش کارت آنلاین یکی از بهترین گزینه ها برای این کار هستند هر چند تنها چیزهایی که به آن ها احتیاج دارید یک کاغذ و قلم ساده است. اگر دانشجو هستید، سعی کنید فضاهایی خالی در یادداشت های خود به جا گذاشته تا بعد از کلاس آن ها را به یاد آورده و جاهای خالی را پر کنید. اگر مدرس هستید، در درس هایتان از تست سازی غیررسمی استفاده کنید که به شاگردان شما کمک می کند تمرکزشان را حفظ کنند، بهتر نکته برداری کرده و استرس و اضطراب آن ها برای امتحان کاهش یابد.

موفقیت را تحکیم ببخشید: کارکردتان را مورد بررسی قرار داده و پیشرفتتان در طول زمان را ارزیابی کنید. اگر بیشتر اوقات با موفقیت چیزی را به خاطر می آورید می توانید از دفعات یادآوری آن موضوع کاسته و آن را با گذشت زمان با یادآوری مطالب جدید جایگزین کنید. به یادآوردن عمدی اطلاعات یک بخش حیاتی از بازمطالعه پی در پی است. بدین ترتیب قبل از بررسی یادداشت هایتان حتماً دانسته های خود را نوشته و به سوالاتی در این زمینه پاسخ دهید تا اطلاعات مورد نظر به خوبی در ذهن شما نقش ببندند. به یاد داشته باشید که بدون تمرین به خاطر آوردن عامدانه، اطلاعات اندکی به حافظه دراز مدت شما منتقل خواهند شد که مانع از یادگیری موثر در دراز مدت می شود.

بیشتر بخوانید: ۱۷ روش آسان، جذاب و سرگرم کننده برای یادگیری زبان انگلیسی در خانه

میانبرهایی که به مغز برای یادگیری سریع تر کمک می کنند

منبع: theconversation
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود