بدون نظر

جسد نوه ی ثروتمند رئیس جمهور سابق قزاقستان در لندن کشف شده است. او چند ماه قبل مدعی شده بود اسناد و مدارکی در رابطه با وجود فساد سطح بالا میان دولت های قزاقستان و روسیه در اختیار دارد.

آیسلطان نظربایف ۲۹ ساله زمانی برای به عهده گرفتن رهبری کشور قزاقستان در آینده در نظر گرفته شده بود. کانیه وست، رپر مشهور و همسر کیم کارداشیان در مراسم عروسی آیسلطان اجرای زنده داشت. اینطور که گفته می شود آیسلطان روز یکشنبه در لندن و احتمالاً بر اثر نارسایی قلبی فوت کرده است.

این اتفاق چند ماه پس از آن رخ داد که او ادعا کرده بود اسناد و مدارکی در رابطه با رد و بدل شدن میلیاردها دلار میان قزاقستان و روسیه در اختیار دارد.

گفته می شود آیسلطان در ماه فوریه ی سال جاری با انتشار پست هایی در فیسبوک خود خواستار دریافت پناهندگی سیاسی از سوی کشور انگلیس شده بود. او ادعا می کرد از سمت خانواده اش مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

اظهارات او در همان روز از سوی داورن آبایف، وزیر اطلاعات و توسعه اجتماعی قزاقستان رد شد. آبایف مدعی شد آیسلطان «به مواد مخدر اعتیاد دارد».

آیسلطان نوه ی محبوب رئیس جمهور سابق قزاقستان، نورسلطان نظربایف بود.

او فارغ التحصیل مدرسه نظامی سلطنتی سندهرست بریتانیا بود. تحصیل در این دانشکده ی نظامی مشهور ظاهراً به پیشنهاد پرنس اندرو، پسر ملکه انگلیس صورت گرفته بود. در آن زمان گفته می شد پدربزرگ آیسلطان می خواست نوه اش پا جای پای ویلیام و هری، نوه های ملکه الیزابت بگذارد.

آیسلطان که قبلاً برای قزاقستان جاسوسی می کرد، بعد از اظهار شکایت درباره ی آزار و اذیت های مادر قدرتمندش، داریگا، پیشتر در سال جاری میلادی خواستار دریافت پناهندگی سیاسی در لندن شد. داریگا دختر بزرگ رئیس جمهور سابق قزاقستان، یکی از چهره های سیاسی مهم این کشور است.

داریگا دیروز در بیانیه ای فقدان آیسلطان را برای خانواده ی خود ویران کننده وصف کرد و خواستار حفظ حریم شخصی آن ها در این روزهای دشوار شد.

آیسلطان عضو آکادمی فوتبال جوانان باشگاه چلسی بود، اقدامی که طبق شایعات از سوی رومن آبراموویچ، مالک باشگاه چلسی به خواست ولادیمیر پوتین صورت گرفته بود.

کانیه وست برای اجرای برنامه ی زنده در عروسی سال ۲۰۱۳ آیسلطان ۲ میلیون پوند دریافت کرده بود. در آن زمان آیسلطان هنوز قرار بود رهبر آینده ی کشورش باشد.

همسر او آلیما بورانبایفا که در آن زمان ۲۰ سال داشت، دانشجوی مؤسسه هنر کورتالد لندن بود. او دختر یکی از چهره های بانفوذ نفتی در تجارت میان قزاقستان و روسیه است.

آیسلطان به این دلیل از نام خانوادگی نظربایف استفاده می کرد که پدربزرگ مادری اش، رئیس جمهور آن زمان قزاقستان او را برای رهبری آینده ی کشورش در نظر گرفته بود.

پدر آیسلطان، راخات علیف، جاسوس سابق، بعد از مخالفت با رهبر مستبد قزاقستان از کشورش اخراج شد.

نورسلطان نظربایف پدر و مادر آیسلطان را مجبور به طلاق کرد و علیف بعد ها در سال ۲۰۱۵ به طرز مشکوکی جانش را از دست داد. پدر آیسلطان در زندان وین، پایتخت اتریش حلق آویز شده بود. این اتفاق پای نظربایف را به اتهام قتل به دادگاه کشاند.

شش ماه بعد، اینطور که گفته می شود آیسلطان با انتشار پستی در فیسبوکش از مردم کشورش خواست علیه قدرت حاکم بر قزاقستان با یکدیگر متحد شوند.

او در این پست گفته بود به حکومت قزاقستان ثابت خواهند کرد که خدا نیستند و گرچه هر کاری، از قتل تا حبس از آن ها برمی آید اما خداوند در این راه یاری شان خواهد کرد. آیسلطان همچنین گفته بود خانواده اش به او فشار می آورند و او اطلاعاتی درباره ی وجود فساد سطح بالا میان روسیه و قزاقستان در اختیار دارد که از تاراج رفتن میلیاردها دلار از مردم قزاقستان حکایت دارد.

او پیش از این هم در سال ۲۰۱۷ ادعا کرده بود مادر و ناپدری اش چند کاراگاه خصوصی برای زیرنظر گرفتن او در لندن استخدام کرده اند و مقامات قزاقستان پاسپورت او را بدون اجازه از هتلی در لندن برداشته بودند.

او همچنین مدعی بود در سفرش به مسکو او را چیزخور و بیهوش کرده بودند و به همسرش دستور دادند از او جدا شود.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 0 / 5. تعداد رای: 0

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

منبع: dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود