قاچاق مواد مخدر
بدون نظر

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی از دستگیری اعضای باندی خبر داد که با شناسایی نوزادان فوت شده، دخل بدن آنها را خالی می کردند و مواد مخدر درونشان جاساز می نمودند.

به گفته سرهنگ مجید کریمی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تا روز یازدهم مرداد امسال، بیش از ۳۹۸ تن انواع مواد مخدر در سراسر کشور کشف و توقیف شده است که این رقم نسبت به سال قبل حدود ۴۰ درصد افزایش داشته.

براساس اعلام پلیس، تریاک همچنان رتبه اول را دارد و بعد از آن، حشیش و هروئین پر مصرف ترین مواد مخدر هستند. صد درصد مرفین و ۹۰ درصد هروئین تولید افغانستان برای ترانزیت به کشور‌های دیگر از ایران عبور می‌ کند.

بیش از ۷۵ درصد مواد مخدر در شرق کشور و ۲۵ درصد هم در استان‌های دیگر کشف شدند. به گفته سرهنگ کریمی هم مرز بودن ایران با افغانستان و افزایش ۱۰ تنی تولید مواد مخدر این کشور باعث شده که کشفیات این مواد در کشورمان هم زیاد شود. از طرفی ایران کوتاه‌ترین مسیر رسیدن قاچاقچیان به بازار اصلی در غرب اروپا است و این مواد از کشورمان به ترکیه و از آنجا به اروپا قاچاق می‌شود و البته بخشی از آن هم در کشور می ماند.

شیوه های جدید جابحایی مواد مخدر

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی کشورمان در خصوص تغییر شگرد قاچاقچیان برای جابجایی مواد مخدر هم گفت:
در باندی شاهد قاچاق مواد مخدر با کمک نوزادان فوت شده بودیم. اعضای این باند در اوج قساوت، نوزادان فوت شده را شناسایی و داخل بدن آنها را خالی کرده و به جای امحاء و احشاء، مواد مخدر قرار می‌دادند. زنان این نوزادان را در آغوش می‌گرفتند که کسی متوجه ماجرا نشود، اما با تیزهوشی همکارانم در پلیس مبارزه با مواد مخدر این شگرد لو رفت. برخی باند‌ها نیز مواد مخدر را در بدن حیوانات جاسازی می‌کنند.

قاچاق مواد مخدر

آقای کریمی در ادامه گفت فروش مواد مخدر به جای داروی لاغری در آرایشگاه‌های زنانه نیز شیوع پیدا کرده است. یک باندی اوایل امسال متلاشی کردیم که جعبه قرص‌های لاغری با برند خارجی را تهیه کرده و داخل کپسول‌ها شیشه می‌ریختند و می‌فروختند. چون عوارض شیشه کاهش وزن است برخی افراد از این موضوع سوء‌استفاده کرده و از این مخدر به جای قرص لاغری استفاده می‌کنند.

موضوع دیگر فروش مواد روانگردان در باشگاه بدنسازی است که در قالب توان ‌افزا استفاده می‌شود. در این حوزه در حال گسترش توانمندی‌های خود هستیم. یکی دیگر از معضلات ما فیلم‌هایی است که در فضای مجازی منتشر می‌شود. پدر و برادر و مادر کنار بچه هشت ساله می‌نشیند و به او یاد می‌دهند چطور مواد مصرف کند و فیلم آن را منتشر می‌کنند که این بدآموزی دارد.

سرهنگ کریمی در مورد شایعه جابجایی مواد مخدر با پهپاد هم گفت:

قاچاقچیان دسترسی به پهباد ندارند. آنچه مطرح می‌شود هلی‌شات است که وزن زیادی نمی‌توانند جا‌به‌جا کنند. در یکسری مناطق که خندق کنده شده یا دیوار احداث شده است، قاچاقچیان با استفاده از منجنیق مواد مخدر را در گونی‌های بزرگ قرار داده و از خاک افغانستان به داخل ایران پرت می‌کردند که با همکاری پلیس افغانستان، آنها را دستگیر کردیم. قاچاقچیان برای رسیدن به اهداف خود، هر از چندگاهی از شیوه‌های جدید استفاده می‌کنند. گاهی با بمب‌گذاری، دیواری را تخریب می‌کنند یا سیم خاردار را از بین برده و مقدار محدودی مواد مخدر وارد می‌کنند.

افزایش قیمت شیشه در کشور

به گفته سرهنگ کریمی به خاطر جلوگیری از ورود مواد پیش ساز شیشه به کشور قیمت این مادر مخدر تا کیلویی ۱۲۰ میلیون تومان هم افزایش پیدا کرد. به دنبال این اتفاق دو کشور افغانستان و پاکستان تولید عمده شیشه مصرفی معتادان در ایران را بر عهده گرفتند و اکنون شیشه به وفور در این دو کشور تولید می شود. کریمی در پاسخ به این سوال که آیا کیفیت شیشه افغانستان با تولیدات اروپایی فرق دارد یا خیر گفت که چنین چیزی نشنیده است.

 

بیشتر بخوانید

۱۶ حقیقت تکان دهنده در مورد شیشه و عوارض آن

ناس؛ ماده مخدری که در سوپرمارکتها هم عرضه می شود

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 0 / 5. تعداد رای: 0

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود