نتیجه بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی اعلام شد

نتیجه بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی اعلام شد

جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی که در ماه سال ۹۸ در آسمان تهران، هدف دو موشک زمین به هوای پدافند تهران (سامانه دفاع هوایی SE-15)  قرار گرفته بود، در فرانسه بازخوانی و امروز نتایج بازخوانی اعلام شد. این هواپیمای اوکراینی، در روز حمله موشکی زمین به زمین نیروی هوا فضا سپاه به پایگاه نظامی عین الاسد آمریکا در عراق، توسط ۲ موشک زمین به هوا مورد هدف قرار گرفت و کلیه سرنشینان آن کشته شدند.

پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین ۱۸ دی ۱۳۹۸ از تهران به مقصد کی یف پایتخت اوکراین در حرکت بود که پس از برخاستن از باند فرودگاه بین المللی امام خمینی، مورد هدف ۲ فروند موشک قرار گرفت و نزدیکی روستای خلج آباد شهرستان شهریار استان تهران سقوط کرد. هواپیمای اوکراینی از نوع بوئینگ ۸KV-737 با شماره سریال ۳۸۱۲۴ و کد ثبتی UR-PSR بود که فقط ۳ سال و نیم از زمان ساختش می گذشت.

این هواپیما، ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پروازی داشت و بسیاری از مسافرانش، قصد داشتند از طریق اوکراین به کانادا بازگردند. جاستین ترودو نخست وزیر کانادا ساعاتی پس از سقوط هواپیما، علت سقوط را برخورد موشک اعلام کرد که با تکذیب رئیس سابق سازمان هواپیمایی همراه شد اما بعدا با بیانیه ستاد کل، علت حادثه مشخص شد. سقوط هواپیمای کانادایی ، بزرگ ترین تلفات جانی کانادا از سال ۱۹۸۵ میلادی تا کنون بود.

۴۸ ساعت پس از سقوط این هواپیما، ستاد کل نیروهای مسلح با صدور بیانیه ای، خطای انسانی پدافند تهران را عامل این اتفاق هولناک اعلام کرد. طبق اعلام مسئولان ایران و اوکراین، قرار است غرامت آسیب دیدگان این حادثه پرداخت شود. امروز رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در نشست خبری، نتیجه بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه FDR و CVR شرکت هواپیمایی اوکراینی که در فرانسه بازخوانی شده بود، اعلام کرد.

جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی

تصویر قطعات سوخته هواپیمای اوکراینی در روز حادثه

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در جلسه ارائه گزارش نتیجه بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی گفت که تشریح اطلاعات فنی و تخصصی جعبه سیاه برای عموم، اقدامی مرسوم در سطح بین المللی نیست اما به دلیل وضعیتی که این پرونده دارد و دستور رئیس جمهور، جزییات بازخوانی اطلاع رسانی می شود. او گفت آن دسته از اطلاعاتی که مورد نظر مردم است، در جلسه انتشار اطلاعات استخراج شده از هواپیمای اوکراینی مطرح می شود.

جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی

تصویر جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی (FLIGHT RECORDER)

اقدامات و مشارکت های صورت پذیرفته در فرآیند بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی کاملا حرفه ای و بر اساس انطباق با استانداردهای ایکائو بوده است. موارد اعلامی به شرح زیر است:

 • جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی از تاریخ بیست و هفتم تیر ماه سال ۱۳۹۹ تا سوم مرداد ۱۳۹۹ در آزمایشگاه بررسی سانحه دفتر تخقیقات و تحلیل ایمنی هواپیمایی کشور فرانسه بوده و بازخوانی شد.
 • مسئولیت بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی ، به عهده کشور فرانسه بوده و با امکانات و مساعدت فنی فرانسه این کار انجام شده است.
 • در مراحل بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی ، آمریکا به عنوان کشور سازنده هواپیما، اوکراین به عنوان بهره بردار هواپیما و فرانسه به عنوان کشور ارائه دهنده خدمات بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی و مشاور فنی به سازمان هواپیمایی کشوری کمک کردند.
 • در مراحل بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی، نمایندگان انگلیس و کانادا و سوئد به عنوان کشورهایی که اتباع ان ها در این حادثه جان باختند برای مشاهده و اطلاع از فرآیند بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی حاضر شدند.
 • داده های هر ۲ جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به خوبی و بدون مشکل فنی، بازیابی و به اطلاعات قابل تحلیل تبدیل شد.
 • همزمان با زمان محاسبه شده توسط تیم بررسی سانحه درخصوص عمل کردن مجاورتی موشک ثبت اطلاعات و ضبط کننده داده های پروازی در زمان ۶:۱۴ و ۵۶ ثانیه متوقف شده است تا این زمان تمام متغیرهای پروازی ثبت شده شرایط عادی داشته و هواپیما تا قبل از این شرایط در شرایط پروازی فنی نرمال بود و در پروفایل پروازی پیش بینی شده قرار داشت.
 • جعبه سیاه ضبط کننده صدای درون کابین تا ۱۹ ثانیه پس از انفجار موشک مکالمات را ضبط کرده است. در کابین پرواز سه نفر گروه پرواز حضور داشتند که یکی از آنها معلم بوده که هر سه متوجه شرایط غیر عادی بودند و متناسب با صدای غیر عادی کابین تا آخرین لحظه مشغول کنترل و هدایت هواپیما بودند.
 • معلم خلبان درون کابین برخی راهنمایی های لازم را می دهد از این مکالمه می توان نتیجه گرفت که هواپیما دچار مشکل الکتریکی شده که باعث می شود گروه پروازی واحد برق کمکی را روشن بکند و معلم خلبان تشخیص خود مبنی بر فعال بودن هر دو موتور هواپیما را در ثانیه های پس از انفجار به خلبانان اعلام می کند.
 • هیچ صدا و یا نشانه ای از وضعیت کابین مسافران در صداها و اطلاعات ضبط شده وجود ندارد و نحوه صحبت و واکنش گروه پروازی نشان از سلامت جسمانی آنها در این لحظات بوده است.
 • با توجه به اینکه ضبط صدای کابین در ۱۹ ثانیه بعد از انفجار متوقف شده است و حداقل ۲۵ ثانیه بعد از انفجار اول، موشک دوم به مجاورت هواپیما رسیده است تحلیلی درباره عملکرد و آثار موشک شلیک شده دوم از اطلاعات جعبه سیاه به دست نیامد.
 •  انفجار موشک اول باعث آسیب قابل توجهی به هواپیما شده و برخورد قطعاتی ناشی از آن به هواپیما باعث قطع FDR و CVR در مدت زمان ۱۹ ثانیه بعد از آن شده است.
 • سازمان هواپیمایی کشوری ایران از دفتر تحقیقات و تحلیل ایمنی هواپیمایی کشوری فرانسه جهت پذیرش درخواست کمک فنی و اجرای مناسب آن تشکر و قدردانی می کند.
 • اطلاعات استخراج شده در اختیار نمایندگان کشورهای ذیربط قرار گرفته تا تحلیل های ایمنی و فنی خود را در چارچوب استانداردهای ایکائو به مسئول بررسی سانحه ارائه کنند.
 • این اقدامات و این اطلاعات تنها با هدف ایمنی و پرهیز از رخداد مشابه صورت می پذیرد و هر نوع استفاده سیاسی از این فرآیند ضمن اینکه در تعارض با اهداف مورد نظر و مورد تصدیق ایکائو است روند رسیدگی به سانحه را تحت الشعاع قرار می دهد.
 • سازمان هواپیمای کشوری از تمام علاقه مندان و ذینفعان درخواست می کند که از هر نوع تحلیل و یا استفاده از این اطلاعات و اقدامات که در راستای اهداف ایمنی نباشند خودداری کنند

در پایان، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت  به کلیه شرکت های هواپیمایی که در گذشته از آسمان ایران استفاده میکردند و الان نمی کنند و یا کشورهایی هم اکنون از آسمان ایران استفاده می کنند اطمینان می دهیم که پرواز بر فراز آسمان ایران مطمئن و ایمن خواهد بود.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود