۱۰ فیلم جنگی برتر با موضوع نبرد ایالات متحده و ژاپن در جنگ جهانی دوم [قسمت دوم]

۱۰ فیلم جنگی برتر با موضوع نبرد ایالات متحده و ژاپن در جنگ جهانی دوم [قسمت دوم]

جنگ جهانی دوم بزرگ ترین و مرگبارترین جنگ تاریخ بشر بود که بعد از ۶ سال نبردهای سنگین در اقصی نقاط جهان بالاخره با شکست و تسلیم شدن ژاپن به پایان رسید. اگر چه آلمان نازی بعد از ورود نیروهای متفقین به برلین و اشغال آن توسط شوروی از یک طرف و ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه از طرف دیگر، تسلیم شد اما ژاپن هنوز دست از سرسختی برنداشته و با چنگ و دندان در مقابل حملات هوایی و سهمگین نیروهای آمریکایی مقاومت می کرد.

بعد از تصرف جزایر، حتی بمباران های متعارف شهرهای ژاپن توسط بمب افکن های آمریکایی نیز نتوانست ژنرال های مغرور ژاپنی را به تسلیم وادارد تا اینکه بمباران اتمی هیروشیما و ناگاساکی آن ها را وادار به تسلیم کرد. در تاریخ سینما فیلم های زیادی در مورد جنگ جهانی دوم ساخته شده اما تعداد فیلم هایی که به رویارویی ایالات متحده و ژاپن در نبردهای اقیانوس آرام موسوم به نبرد پاسیفیک می پردازند چندان زیاد نبوده است. با این وجود برخی از بهترین فیلم های مربوط به جنگ جهانی دوم در ارتباط با نبرد پاسیفیک ساخته شده اند که در ادامه تعدادی دیگر از آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

فیلم جنگی در مورد جنگ جهانی دوم

۵- The Thin Red Line

فیلم The Thin Red Line پر از استعدادهای ناب بازیگری است که گاهی اوقات سرریز می کند. تدوین اورجینال فیلم جنگی حماسی ترنس مالیک در مورد نبرد پاسیفیک آنقدر طولانی بود که وی مجبور شد تمام صحنه های بازی بیل پولمن، بیلی باب تورنتون، میکی رورک و برخی دیگر را از نسخه نهایی حذف کند. این فیلم پرستاره بازیگرانی مانند جان کیوساک، شان پن، جارد لتو، جیم کاویزل، جان تراولتا، جرج کلونی، آدرین برودی و نیک نولت را در خود داشت. اما فهرست بلندبالای ستارگان تنها دلیل جذابیت تماشای شاهکار ترنس مالیک و اقتباس او از رمان فوق العاده جیمز جونز نیست. فیلم The Thin Red Line فیلمی بسیاز زیبا با فیلمبرداری صبورانه و حیرت انگیز است.

موسیقی متن فیلم مجذوب کننده و رویکرد آن در مقابله با خشونت بسیار تاثیرگذار و غیرمعمول است. داستان این فیلم جنگی در دوران کمپین تهاجمی گوادالکانال روایت می شود که اولین حمله زمینی بزرگ نیروهای آمریکایی در نبرد پاسیفیک بود. بعد از ماه ها نبرد خونین و پرهزینه در جنگل های بارانی، نیروهای آمریکایی توانستند ژاپنی ها را شکست دهند. این فیلم اولین فیلم ترنس مالیک بعد از ۲۰ سال بوده و دوره تولید بسیار طولانی و پردردسری داشت. برخی از منتقدان آن را بیش از حد طولانی و بدون انسجام دانسته و بعضی دیگر نیز حضورهای کوتاه ستارگان متعدد را باعث پرت شدن حواس کارگردان از موضوع اصلی داستان دانسته اند. با این وجود فیلم The Thin Red Line را باید یک شاهکار واقعی دانست.

فیلم جنگی در مورد جنگ جهانی دوم

۴- The Bridge On The River Kwai

برای مدت های طولانی، رنج های سربازان بریتانیایی که در برمه توسط نیروهای ژاپنی به اسارت درآمده بودند به خوبی شناخته نشده و مورد بررسی قرار نگرفته بود. بسیاری از مردم بریتانیا سربازان اسیر شده خود توسط ژاپنی ها را ترسوهایی می دانستند که دستگیر شده یا نتوانسته بودند در وظیفه خود برای شکست دادن دشمن به موفقیت برسند. فیلم The Bridge on the River Kwai داستان سربازان اسیر بریتانیایی، سختی ها و رنج هایشان را طوری به تصویر می کشد که شاهد شجاعتشان هستیم. اسرای جنگی بریتانیایی در یک کمپ مخروبه و تحت فرماندهی یک افسر ژاپنی مستبد نگهداری می شوند که آن ها را وادار به ساختن پلی روی رودخانه وحشی کوآی می سازد. این کار طاقت فرسا بیشتر اجرای حکم اعدام است تا انجام یک پروژه مهندسی.

در ابتدا سربازان بریتانیایی عمداً پیشرفت پروژه را به تاخیر می اندازند اما خیلی زود، افسر ارشد آن ها نیکلسون (الک گینس) تصمیم می گیرد که پل روی رودخانه باید ساخته شود. او به این باور رسیده که انجام این کار می تواند باعث شود مردانش احساس کاربلدی، غرور و رضایت کنند که هم روحیه آن ها را بهبود بخشیده و هم به ژاپنی ها نشان دهد که بریتانیایی ها تا چه اندازه کارآمد و توانمند هستند. این فیلم که برنده هفت جایزه اسکار شد یک درام شخصیتی بسیار قوی، پر از بازی ها و فیلمبرداری های خارق العاده است. قیافه نیکلسون وقتی که می فهمد با ساختن این پل به توان نظامی ژاپنی ها کمک کرده است یکی از ماندگارترین تصاویر تاریخ سینماست.

فیلم جنگی در مورد جنگ جهانی دوم

۳- The Railway Man

در سال ۱۹۹۵، یک مهندس خطوط راه آهن به نام اریک لوماکس کتاب خاطرات تکان دهنده خود با عنوان The Railway Man را منتشر کرد. این داستان بسیار شخصی از رنج کشیدن و زندانی شدن، واقعیت پیچیده شکنجه شدن در کمپ اسرای جنگی در برمه در دوران جنگ جهانی دوم را روایت کرده و همزمان مسیر طولانی و دردناک او برای بازیافتن احساسات و آشتی پایانی اش با تاکاشی ناگاسه، زندانبان و شکنجه گر خود به تصویر می کشد. در سال ۲۰۱۳، یک سال بعد از مرگ لوماکس، اقتباس سینمایی کتاب The Railway Man منتشر شد. از بازیگران اصلی این فیلم می توان به کالین فیرث و نیکول کیدمن اشاره کرد و جرمی ایروین نیز در یک بازی خیره کننده نقش جوانی های لوماکس را بازی می کند.

جنبه های کلیدی بهبودی جسمی و روحی لوماکس، مانند دوره های درمانی طولانی مدت و مصاحبه های طولانی اش با ناگاسه از نسخه سینمایی حذف شده اند. به جای آن ها، ما شاهد یک داستان نسبتاً معمول از بهبود فیزیکی و روانی در سلول انفرادی و رویارویی دراماتیک بین لوماکس و ناگاسه هستیم. در فیلم هایی اینچنینی می توان انتظار برخی دستکاری های تاریخی را داشت اما این بازنویسی برخی از جذاب ترین و دراماتیک ترین جنبه های داستان لوماکس را نیز حذف می کند. با تمام این احوال، فیلم The Railway Man داستانی حیاتی در مورد وحشت جنگ، دشواری فراموش کردن سختی های جنگ و شجاعت لازم برای آشتی با دشمن است.

فیلم جنگی در مورد جنگ جهانی دوم

۲- Godzilla Vs. King Ghidora

شاید با خود بپرسید که یک فیلم کایجو در این فهرست که مربوط به فیلم های جنگی مربوط به جنگ جهانی دوم است چه می کند؟ نکته اینجاست که تعدادی از صحنه های این فیلم کلاسیک در بحبوحه نبرد پاسیفیک رخ می دهد در مورد واحدی محکوم به نابودی از نیروهای ژاپنی در یک جزیره تحت بمباران شدید کشتی های جنگی آمریکایی است. از همه مهم تر اینکه، فیلم Godzilla Vs. King Ghidora با لحاظ کردن مقوله های تهییج کننده بقا و عواقب تاریخی شکست به ما نشان می دهد که فیلم های جنگی لازم نیست که همیشه واقعی و خشک باشند. مسافران زمان از قرن بیست و سوم تلاش دارند برای جلوگیری از نابودی و ویرانی آینده ژاپن، تاریخ را بازنویسی کنند.

اما این نقشه آن ها در سایه انفجارها و نبردهای کایجو شکست خورده و به مسیری دیگر می رود. تصمیم مسافران زمان برای محو کردن گودزیلا از تاریخ به شکست می انجامد و او بزرگ تر و قوی تر از همیشه بازگشته و با پادشاه گیدورا مواجه می شود. فیلم Godzilla Vs. King Ghidora یک هشدار جدی در مورد تمایل انسان در مورد تحریف گذشته است. هر چه بیشتر سعی کنیم رنج و تروما را سرکوب کنیم، این رنج و تروما بیشتر برای ترساندن ما بازخواهد گشت.

فیلم جنگی در مورد جنگ جهانی دوم

۱- Hiroshima Mon Amour

فیلم Hiroshima Mon Amour به کارگردانی آلن رنه از کارگردانان پیشگام موج نوی سینمای فرانسه یک داستان عاشقانه تاریک اما بسیار تامل برانگیز در مورد آخرین روزهیای جنگ جهانی دوم است. یک مرد ژاپنی و یک زن فرانسوی بدون نام یک رابطه عاشقانه بسیار کوتاه داشته و اکنون در حال جدا شدن از هم هستند. در طی ۳۶ ساعت، این دو در مورد خاطرات، عشق، بی توجهی به اطراف و در نهایت نابودی اتمی هیروشیما صحبت می کنند. این فیلم اولین فیلم بلند رنه بود که بعد از مستند او با نام Night and Fog در مورد هولوکاست ساخته شده و بدین ترتیب کارگردان قبل از ساخت فیلم به خوبی با موضوع هولناک کشتار انسان ها به خوبی آشنا بود.

وقتی که فیلم Hiroshima Mon Amour به موضوع بمباران اتمی هیروشیما می پردازد، به طور ویژه تمرکز بر تاثیرات ویرانگر بمب است، مانند این واقعیت که بقایای بسیاری از بازماندگان بمباران قابل شناسایی نیست. در این فیلم می تواند سکانس هایی از وحشت غیرقابل انکار و دردناک را مشاهده کرد. شخصیت ها در مورد روابط عاطفی محکوم به نابودی نیز صحبت می کنند. زن فرانسوی در مورد رابطه قبلی خود با یک سرباز آلمانی در دوران اشغال فرانسه توسط نازی ها می گوید و تنبیهی که ساکنان روستایش برای او در نظر گرفتند را تشریح می کند. فیلم Hiroshima Mon Amour یک فیلم تاریک، پیچیده اما دیدنی است. این فیلم به درستی به خاطر سبک بصری شجاعانه و خاص، سبک روایی غیرخطی و رویکرد محتاطانه نسبت به موضوع حساس و پیچیده اصلی خود (معنای حافظه تاریخی) مورد ستایش قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: ۱۰۰ حقیقت شوکه کننده و باورنکردنی در مورد جنگ جهانی دوم [قسمت اول]

۱۰ فیلم جنگی برتر با موضوع نبرد ایالات متحده و ژاپن در جنگ جهانی دوم [قسمت اول]

۵ دلیل علمی و منطقی برای اینکه آلمان نازی نمی توانست برنده جنگ جهانی دوم باشد

منبع: whatculture
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود