شرایط خرید ارز در «صرافی ملی» چیست؟

شرایط خرید ارز در «صرافی ملی» چیست؟

صرافی ملی یکی از صرافی های مهم کشور است که در روزگار افزایش لحظه ای قیمت دلار و یورو، بخشی از هموطنان به خصوص تهرانی ها، برای خرید ارز روبروی آن صف می کشند. صرافی ملی فقط یک شعبه دارد و در تهران است که آدرس و تلفن صرافی ملی در انتهای این گفتار روزیاتو ارائه شده است. روند نوبت دهی صرافی ملی به صورت اینترنتی و روزانه است.

بر اساس شیوه نامه های صادر شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اسکناس منتشر شده از تاریخ ۱۹۹۶ میلادی به بعد منوط به اصالت و سالم بودن، دارای اعتبار و قابل داد و ستد است. حضور اشخاص حقیقی با کارت ملی برای دریافت دلار و معامله ارز در صرافی ملی الزامی است. ارز حاصل از صادرات کالا و خدمات، سرمایه گذاری با احراز هویت و رعایت مقررات مبارزه با پولشویی، با تکمیل مدارک و فرم های مربوط به نرخ ارز، خریداری می شود.

مقدار ارز مجاز که توسط صرافی ملی به هر فرد فروخته می شود، بر اساس شیوه نامه ای که بانک مرکزی مشخص می کند تعیین می شود و هر فرد حقیقی می تواند در سال تا سقف مجاز (امسال ۲۰۰۰ دلار) ارز خریداری کند. مدارک مورد نیاز برای خرید ارز از صرافی ملی به شرح زیر است:

 • اصل کارت ملی در صورت داشتن کارت ملی قدیمی
 • ارائه اصل شناسنامه الزامی است.
 • رسید ممهور ثبت احوال مبنی بر انجام مراحل تعویض کارت ملی نیز قابل قبول است.
 • کارت بانکی عضو شبکه شتاب به نام فرد خریدار ارز با ارائه شماره شبا شماره تلفن همراه به نام فرد متقاضی باشد.
 • تکمیل فرم های مربوطه در حضور متصدی صرافی
 • ارائه بلیط و پاسپورت متقاضی خرید ارز

اگر از صرافی ملی یا دیگر صرافی‌های کشور، نسبت به خرید ارز اقدام کردید، فاکتورهای صادر شده به منزله سند معتبر خرید ارز به صورت مجاز است. نرخ روزانه ارز توسط صرافی ملی از ساعت ۱۰ صبح به بعد روی تابلو و سایت شرکت ثبت می شود. سایت دریافت نویت صرافی ملی در این لینک در دسترس است.

صرافی ملی
فرم اینترنتی دریافت نوبت از صرافی ملی ایران

با توجه به اینکه معاملات مجاز در سامانه ثبت می شود، هر شخص حقیقی به هر میزانی که از هر صرافی مجاز طی یک سال شمسی ارز خریداری کند، از سقف معادل ۲۰۰۰ یورو وی کاسته خواهد شد.

هیچ صرافی در کشور مجاز به ارائه خدمات ارز دیجیتال نیست. هر ایرانی طبق مقررات، می تواند طی یک سال شمسی، حداکثر تاسقف ۲۰۰۰ یورو یا معادل آن به ارزهای دیگر به صورت اسکناس خریداری کند. صرافی ملی چک های سایر کشور را وصول نمی کند.

صرافی ملی
قیمت یورو در صرافی ملی ایران در ۱۷ شهریور ۱۳۹۹

آدرس خرید دلار از صرافی بانک ملی

صرافی بانک ملی در نشانی تهران، خیابان فردوسی، بالای چهار راه کوشک شماره ۲۷۰ قرار دارد. شماره تلفن صرافی ملی نیز ۰۲۱۶۶۷۵۸۲۳۰ است. سایت صرافی بانک ملی نیز mex.ir است. فهرست صرافی های مجاز ۳۱ استان کشور در سایت بانک مرکزی در این لینک در دسترس است.

دیجیاتو
۲ نظر

ورود

 • عماد شهریور ۲۰, ۱۳۹۹

  آقای زمانی، گروه توسعه مالی سپهر صادرات به تازگی درج نماد شد. میخواستم بدونم چطور شرکتیه و نوع رابطش با بانک صادرات چیه و چه نقشی داره؟ متشکرم??

  • علی زمانی شهریور ۲۰, ۱۳۹۹

   منتظر عرضه اولیه می شویم. گزارش ۱۲ ماهه هیات مدیره را در کدال برای وصادرات بخوانید