ترند جدید شبکه اجتماعی تیک تاک؛ سفید کردن دندان با وایتکس!

ترند جدید شبکه اجتماعی تیک تاک؛ سفید کردن دندان با وایتکس!

کارشناسان حوزه سلامت دندان نسبت به ترند جدید شبکه اجتماعی تیک تاک که کاربران را به سفید کردن دندان های خود با وایتکس ترغیب می کند، هشدار داده و آن را بسیار خطرناک عنوان کرده اند.

کاربران آمریکایی و انگلیسی شبکه اجتماعی تیک تاک مدتی است به زدن هیدروژن پراکسید به دندان های خود روی آورده اند تا خنده های درخشان تری داشته باشند. هیدروژن پراکسید یک ماده شیمیایی سفیده کننده است که از آن در تولید محصولات سفیدکننده دندان خانگی و حرفه ای استفاده می شود.

یکی از این کاربران که دختر نوجوانی است، در ویدئوی خود که نزدیک به ۳ میلیون بازدید در تیک تاک داشته است، یک گوش پاک کن را به هیدروژن پراکسید آغشته می کند و آن را به مدت یک دقیقه روی دندان های خود می مالد.

این هیدروژن پراکسید چندین برابر حد مجاز در تولید محصولات سفیدکننده دندان خانگی و حرفه ای است.

این کاربر پس از چند روز هم از نتیجه ی کار ابراز رضایت کرد و گفت بعد از چهار روز، با سفید شدن دندان هایش مصرف هیدروژن پراکسید را قطع کرد و در آخر به بقیه ی کاربران توصیه کرد پول خود را با صرف هزینه برای محصولات سفیدکننده دندان دور نریزند.

سفید کردن دندان با وایتکس

کارشناسان حوزه سلامت دندان اما نسبت به استفاده از هیدروژن پراکسید رقیق نشده و با غلظت بالا هشدار داده اند و اظهار کرده اند این نوع استفاده از این ماده در طولانی مدت به سلامت دهان و دندان آسیب وارد می کند. این ماده می تواند باعث وارد شدن صدمات شدید به لثه ها شود، امری که منجر به از دست دادن دندان ها خواهد شد. این کار باعث صدمه دیدن مینای دندان و حساس شدن دندان ها هم خواهد شد.

به گفته ی کارشناسان، دستگاه های حرفه ای سفیدکننده دندان به گونه ای ساخته می شوند که ژل هیدروژن پراکسید تنها با دندان ها و نه لثه تماس داشته باشد. این مسأله از این جهت حائز اهمیت است که تماس ژل با لثه باعث تحریک لثه، التهاب و درد می شود. بروز مشکلات شدید در لثه می تواند حتی منجر به افتادن دندان ها شود.

به علاوه در هنگام استفاده از دستگاه های سفیدکننده دندان، فرآینده کار با نظارت یک کارشناس انجام می شود.

این لثه و استخوان ها هستند که دندان را سر جایش نگه می دارند، پس چه فایده که دندان تان سفید شود ولی درنهایت شل و جا به جا شود و بیافتد.

محصولات سفید ننده دندان و کیت های خانگی تنها حاوی ۰/۱ درصد هیدروژن پراکسید هستند. دندانپزشکان هم می توانند از محصولات سفیدکننده حاوی حداکثر ۶ درصد هیدروژن پراکسید، تنها برای افراد بالای ۱۸ سال استفاده کنند.

هیدروژن پراکسید اگر با ماده ی دیگری ترکیب شود صدمه ای به مینای دندان نمی کند، اما استفاده از آن به صورت رقیق نشده با خطراتی همراه است.

به گفته ی کارشناسان، گرچه همه ی ما دوست داریم دندان هایی سفید و خنده ای درخشان داشته باشیم اما نباید فراموش کنیم که برای داشتن دندان های زیبا باید از سلامت برخوردار بود.

دیدن این ویدئو را به شما توصیه می کنیم:

منبع: dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود