۱۰ سکانس تکان دهنده تاریخ سینما که تماشا کردن آن ها جرأت می خواهد [قسمت اول]

۱۰ سکانس تکان دهنده تاریخ سینما که تماشا کردن آن ها جرأت می خواهد [قسمت اول]

سرگرمی و پیام اجتماعی یک ترکیب بسیار راضی کننده هستند و با استفاده از این ترکیب است که سینما انعکاسی بی نقص از زندگی روزمره ما را با هر فیلم سینمایی جدید به تصویر می کشد. از طریق سینما با شخصیت هایی روبرو می شویم که می توانیم با آن ها همزادپنداری کنیم، که حال و هوای آشنایی دارند و تم هایی از درک جهانی را می توان در آن ها دید. با این وجود، گاهی فیلمسازان می خواهند واقعیتی را منعکس کنند که ما اغلب دوست داریم نادیده بگیریم یا فراموش کنیم و اینچنین است که با سکانسی خاص ما را به تصادمی شاخ به شاخ با ترس های واقعیت و طبیعت انسانی از طریق نماشی سادیستی آن ها می برند. سینما می تواند تجربه ای اشتراکی، سفری شخصی یا فرار از واقعیت باشد اما ۱۰ فیلمی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد این حس خوشایند را کنار انداخته و ما را با هیولاهایی واقعی روبرو می سازند.

سکانس های دردناک تاریخ سینما

۱۰- ۱۲۷ Hours

فیلم ۱۲۷ Hours با به تصویر کشیدن بعدی کاملاً جدید از گرفتار شدن بین یک صخره و یک فضای خشن، نهایت یک آزمایش مقاومت و بردباری ترسناک است که مردی برای زنده ماندن متحمل می شود. وقتی آرون رالستون (جیمز فرانکو) در یک کوهنوردی انفرادی به درون شکافی صخره ای سقوط می کند، خود را در ته دره ای می بیند در حالی که دستش بین یک صخره فرو افتاده و دیواره دره گیر کرده است. او به طور کامل گرفتار شده و در دل بیابان تنهاست. هیچ کس نمی داند او کجاست، کجا رفته یا چه اتفاقی برایش رخ داده است و این همین موضوع باعث می شود که سرنوشت رالستون تنها و تنها در دستان خودش باشد.

همانند اتفاقی که در واقعیت رخ داد، کارگردان دنی بویل تماشاگر فیلم خود را وادار می سازد نظاره گر صحنه ای هولناک باشد که در آن رالستون با استفاده از یک تیغه کند دو اینچی دست خود را از ساعد قطع می کند. فرانکو یک به یک رگ ها، شاهرگ ها، تاندون ها و به طور ویژه عصب های دستش را قطع می کند و به شکلی تکان دهنده این واقعیت شکنجه وار اما واقعی را به تصویر می کشد. ترکیب یکی از بهترین اما ترسناک ترین تدوین صداها با فراهم کردن شرایط پرتنش برای آخرین مأمن رالستون در سراسر روایت فیلم، سکانس بریدن دست در این فیلم بسیار دشوار است، سکانسی که به همان اندازه که می بینید با تمام گوشت و پوستتان احساسش نیز می کنید.

سکانس های دردناک تاریخ سینما

۹- Se7en

فیلم Se7en ساخته دیوید فینچر داستان ترسناک و بیرحمانه یک قاتل سریالی است که قتل های خاص خود را با الهام از هفت گناه کبیره اصلی انجام می دهد. شکار این قاتل توسط ترکیب کلاسیک یک کارآگاه جوان بی پروا (برد پیت) و همکار باهوش و باتجربه اش (مورگان فریمن)، به بازی موش و گربه ای تبدیل می شود که عواقب بسیار ویرانگری در پی دارد. اما این فریادهای دردناک و رقت انگیز «چی توی جعبه س؟» از برد پیت نیست که این فیلم را شایسته قرار گرفتن در این فهرست و داشتن سکانسی دشوار برای تماشا کرده است. خیر، در واقع سکانس اصلی این فیلم که تماشایش برای مخاطب غیرقابل تحمل است مربوط به ویکتور می باشد، یک متجاوز به کودکان که توسط قاتل سریالی کاریزماتیک داستان، جان دو (کوین اسپیسی)، تنبیه کاهلی و تنبلی را دریافت می کند. تماشای جنازه در حال فساد او که بیش از یک سال است به تختش بسته شده، بسیار دشوار است، به ویژه اسکلتی که سراسر آن ها را زخم پوشانده است.

سورپرایز اصلی این سکانس آنجاست که او بعد از بررسی های پلیس به ناگاه تکان می خورد که نشان می دهد در طول ۳۶۵ روز گذشت و زنده بوده در حالی که بدن او در اتاق در حال فاسد شدن بوده است. اگر چه اینکه قاتل سریالی داستان نهایت تلاش خود را برای زنده نگه داشتن این مرد انجام داده یک جامپ اسکر غیرمنتظره است، اما ترسناک ترین وجهه این سکانس درک این واقعیت توسط تماشاگر است که می فهمد او در این مدت چه شکنجه هولناکی را متحمل شده است. وقتی کارآگاهان می خواهند او را بازجویی کنند، در می یابند که او زبان خود را کنده و خورده و مغزش به دلیل شکنجه ای که در یک سال گذشته متحمل شده به طور کامل زایل شده است.

سکانس های دردناک تاریخ سینما

۸- The Godfather

آن هایی که شاهکار مافیایی فرانسیس فورد کوپولا را ندیده اند بدون شک دستکم اسم آن را شنیده اند. فیلم The Godfather که در تاریخ سینما جاودانه شده و در سراسر جهان مورد استقبال تماشاگران و منتقدان قرار گرفت، از نگاه بسیاری بهترین فیلم ژانر مافیایی به شمار می آید و دلایل قابل توجهی نیز برای این دیدگاه وجود دارد. این فیلم داستان پدر پیر یک خانواده مافیایی به نام دون ویتو کورلئونه (مارلون براندو) را روایت می کند که می خواهد سکان هدایت سندیکای خلافکار خود را به پسر بی میلش مایکل (آل پاچینو) بسپارد در حالی که نظاره گر جنگ فزاینده بین خانواده های قدیمی به خاطر ارزش ها، قوانین و اتحادهاست.

یکی از این درگیری ها به خاطر «پیشنهادی که نمی توانی ردش کنی» است و منطقی چنان تکان دهنده که رد کردن این پیشنهاد می تواند آخرین چیزی باشد که در ذهن فرد می گذرد. جک وولتز (جان مارلی) از خواب بیدار شده و سر قطع شده نره اسب باارزشش را می بیند که در رختخوابش قرار داده شده و بدین ترتیب او پیامی واضح از دون ویتو دریافت می کند تا جانی فونتن (آل مارتینو) را برای آخرین فیلمش استخدام کند. این سکانس پیچشی بسیار دراماتیک، خشن و دردناک است، سکانسی که در طول سال ها همچنان اعتبار خود را حفظ کرده تا جایی که مشهورترین سکانس این فرانچایز شناخته شده به شمار می آید.

سکانس های دردناک تاریخ سینما

۷- Misery

بازی برنده اسکار کیتی بیتس در نقش آنی ویلکس که چیزی بین طرفداری و وسواس است، یکی از تکان دهنده ترین تغییرات روانشناختی از یک زن نیکوکار خوش قلب به یک زندانبان سادیستی است که در یک چشم بر هم زدن رخ می دهد. وقتی یک بوران سخت باعث می شود نویسنده رمان های عاشقانه،پل شلدون (جیمز کان)، تصادف کند، به نظر می رسد از خوش شانسی اوست که آنی آنجاست تا او را از سرنوشت ناخوشایندش نجات دهد، زنی که یک پرستار آموزش دیده است با خانه ای بزرگ که در اختیار نویسنده محبوبش قرار می دهد تا در آن استراحت کرده و بهبود یابد. البته ماجرا به همین سادگی نیست زیرا آنی، همانطور که گفته شد، طرفدار سرسخت رمان های پل و خود اوست و می خواهد دستنوشته های او برای آخرین رمانش در سری داستان های میزری را بخواند.

نکته اینجاست که آنی خشمی غیرقابل کنترل داشته و می خواهد شرایط پل را به طور کامل تحت کنترل داشته باشد. آنی با استفاده از ناتوانی نویسنده نگون بخت، درخواست هایی از پل در زمینه متن داستان جدیدش داشته و او را وادار به لحاظ کردن این خواسته ها دارد که یکی از ترسناک ترین تنبیهات و شکنجه های تاریخ سینما را در پی دارد. وقتی پل از اتاقی که در آن محبوس شده فرار می کند، آنی تکه ای چوب را بین پاهایش قرار داده و با یک چکش شروع به خرد کردن پاهایش می کند. این واکنش بسیار خشن به یکباره از راه می رسد که عقب نشستن آرام آنی و آواز پیانو بتهوون آن را ترسناک تر از قبل می سازد.

سکانس های دردناک تاریخ سینما

۶- American History X

American History X فیلمی تکان دهنده و تماشای آن دشوار است. ادوارد نورتون در این فیلم نقش یک نئونازی کله شق، رهبر یک گروه معتقد به برتری نژادی سفید پوستان و یک زبان باز خبره به نام دِرِک وینیارد را در یک جامعه نژادپرست بازی می کند، شخصیتی که تفکرات بسیار تندروانه نازی مآبانه دارد. داستان فیلم حول محور برادر کوچکترش دنی (ادوارد فورلانگ) می چرخد که به خام ترین و نگران کننده ترین شکل ممکن برادر بزرگ ترش را الگوی خود قرار داده است. بعد از فرستاده شدن به زندان و روبرو شدن با وحشت رویه زندگی و افکارش، درک سعی می کند دنی را پیدا کرده و پیش از آنکه خیلی دیر شود مسیر زندگی و خط ذهنی او را تغییر دهد اما اتفاقی که درک را روانه زندان می کند آن چیزی است که که در واقع حال و هوای تاریک و سیاه فیلم را شکل می دهد.

وقتی دو جوان سیاهپوست تلاش می کنند خودرو درک را به سرقت ببرند، او یکی از سارقان را قبل از فرار گیر می اندازد. درک در نتیجه خشم و نژادپرستی کور شده و تماشاگر درمانده تنها نظاره گر صحنه ای است که در آن درک سارق ناکام را وادار به گاز زدن جدول کنار خیابان ساخته و سپس با ضربه با سر او را له می کند. این خوشحالی و لذت سادیستی درک از این قتل هولناک است که تماشای این سکانس را دشوار و ترسناک می سازد و همچین حال و هوای بسیار ناخوشایند فیلم که با یک سکانس دردناک دیگر به پایان می رسد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ سکانس شوکه کننده و ویرانگر تاریخ تلویزیون که کسی انتظار آن ها را نداشت [قسمت اول]

پرتنش ترین و نفس‌ گیر ترین سکانس ها در بهترین فیلم های قرن ۲۱ [قسمت دوم]

منبع: whatculture
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود