نصرت الله وحدت کمدین پیشکسوت درگذشت

نصرت الله وحدت کمدین پیشکسوت درگذشت

نصرت الله وحدت بازیگر قدیمی شب گذشته ۱۵ مهر ماه در بیمارستان ایرانمهر تهران در سن ۹۵ سالگی دار فانی را وداع گفت.

دختر این کمدین پیشکسوت با تأیید این خبر گفت: «پدرم از چند ماه قبل دچار بیماری ذات الریه شده بود و ساعاتی قبل از دنیا رفت.»

نصرالله وحدت کمدین پیشکسوت درگذشت

نصرت الله وحدت متولد ۱۳۰۴ در اصفهان، کارگردان و بازیگر سینما و تئاتر بود.

وحدت یکی از پایه‌ گذاران تئاتر اصفهان بود و از ۱۸ سالگی در تئاتر حرفه‌ای حاضر شد. شیرینی بیان و کلامش سبب شد سر انجام به دنیای کمدی روی آورد. نخستین نمایش او «خلیفه یک روزه» در تئاتر المپ بود و پس از آن سال‌ ها به همراه رضا ارحام صدر – بنیانگذار مکتب کمدی انتقادی در تئاتر ایران – در این تئاتر و تئاتر سپاهان فعالیت کرد.

وی پس از مدتی وارد سینما شد. وحدت علاوه بر بازیگری در عرصه کارگردانی نیز موفق بود در بسیاری از فیلم‌ها کارگردانی سناریو را به عهده داشت.

وحدت در بیش از ۴۳ فیلم حضور داشته‌ است. فیلم عروس فرنگی ساخته سال ۱۳۴۳ یکی از برترین کارهای او است، فیلمی که هم کارگردانی و نویسندگی آن را برعهده داشت و هم خود در آن نقش آفرینی کرد. این فیلم اولین فیلم ایرانی بود که در جشنواره آسیایی موفق به دریافت جایزه دلفین طلایی شد. وحدت این جایزه را سال ها قبل به موزه سینما اهدا کرد.

پوستر فیلم عروس فرنگی

نصرت الله وحدت و پوری بنایی در نمایی از فیلم عروس فرنگی

وحدت در آخرین سال فعالیتش در سینما (۱۳۵۷) درباره ی خنداندن تماشاگران گفت: «خنداندن مردم مشکل شده‌ است. دیگر با این همه گرفتاری نمی‌ توان مردم را سر شوق آورد. خندیدن زمینه مستعد روحی می‌ خواهد، وقتی کسی روحیه ی شادی داشته باشد و به سینما بیاید، با یک حرف یا یک حرکت خنده دار قهقهه سر می‌ دهد؛ اما وقتی به فکر هزار گرفتاری است چه طور می‌ تواند بخندد.»

وی در مورد فعالیت‌ های هنری خود در سی سال اخیر گفت: «متأسفانه بعد از انقلاب ۵۷ فعالیت هنری چندانی نداشتم. تنها فعالیتم محدود به اجرای دو، سه نمایش خارج از ایران می‌ شود و تقریباً در طول این سال‌ ها خانه‌نشین شده‌ ام و مشغول نوشتن خاطرات خود هستم.»

حضور در مراسم بزرگداشت رضا ارحام صدر که پس از مرگ او در اواخر آذر ماه سال ۱۳۸۷ برگزار شد فرصت‌ دوباره ای برای دیدار مردم با وحدت فراهم کرد و همین موضوع موجب ابراز احساسات مردم نسبت به وی در طی مراسم تشییع شد.

وحدت خود در مصاحبه ای درباره ی خانواده ی خود گفته بود: «من ۵ تا بچه دارم که هیچ‌ کدام وارد این عرصه نشدند. یکی از پسرهایم در مونترال کانادا استاد دانشگاه است. پسر دیگرم در لس‌آنجلس چاپخانه ی بزرگی دارد. دخترهایم نیز هر سه ایران هستند. همسرم، فروغ رجایی علوی بازیگر نبود اما خواهر ایشان سرور رجایی آن زمان، هم در تئاتر و هم در سینما فعالیت داشتند که در حال‌ حاضر در انگلستان زندگی می‌کنند. ایشان همان زمان چند فیلم هم با خود من داشتند.»

همسر وحدت، فروغ رجایی علوی در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ چند ماه قبل از وی درگذشت.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود