موج کرونا در دولت: ابتلای «سخنگوی دولت» و «رئیس سازمان انرژی اتمی» به کووید-۱۹

موج کرونا در دولت: ابتلای «سخنگوی دولت» و «رئیس سازمان انرژی اتمی» به کووید-۱۹

موج جدید کرونا که از اواخر تابستان ۹۹ در ایران آغاز شده است، همچنان در حال پیش روی است و روز به روز بر شمار مبتلایان و قربانیان ویروس منحوس کووید ۱۹ افزوده می شود. بیشتر جان باختگان، هموطنان عزیز بالای ۷۰ سال هستند یا افرادی که بیماری زمینه ای داشته اند. تا کنون قریب به نیم میلیون ایرانی مبتلا به کووید ۱۹ شده و شمار جان باختگان کرونا در ایران به مرز ۲۹ هزار نفر نزدیک می شود.

تقریبا هر روز، معادل سرنشینان یک هواپیمای مسافربری را از دست می دهیم که این وضعیت بحرانی را برای کشور به وجود آورده است. تا اوایل اکتبر ۲۰۲۰ میلادی، بیش از ۳۷ میلیون نفر در سراسر جهان به این ویروس مبتلا شده اند و بیش از ۱ میلیون نفر نیز جان خود را در ۱۰ ماه اخیر از دست داده اند حدود ۳ درصد کل فوتی های جهانی کرونا در ایران است.

در اوایل شیوع کرونا، دکتر حریرچی معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به کرونا مبتلا شد و پس از او نیز رئیس سابق مجلس شورای اسلامی (علی لاریجانی) به کرونا مبتلا شد. شایعات درباره ابتلای علی جنتی (دبیر شورای نگهبان) به کرونا توسط سخنگوی شورا در توییتر تکذیب شد. اگر چه مدتی است وی را در رسانه ها مشاهده نکردیم.

اما دیشب ۲ خبر درباره موج جدید ابتلای مسئولان به کرونا مخابره شد. یکی ابتلای محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاون رئیس جمهور به کرونا و دیگری مبتلا شدن دکتر علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی به کووید ۱۹. ابتلای این ۲ چهره شاخص دولت تدبیر و امید به کرونا این احتمال را افزایش می دهد که با ابتلای ۲ تن از اعضا کابینه به کووید۱۹، جلسات ماه های آینده دولت تدبیر و امید در نیمه دوم سال ۹۹ به صورت مجازی یا با وضعیت دیگری برگزار شود.

اکثر اعضا کابینه دولت تدبیر و امید بالای ۵۵ سال سن دارند و یکی از کهنسال ترین دولت های پس از انقلاب را شاهد هستیم. حسن روحانی بر اساس پروتکل های ستاد ملی مقابله با کرونا، بازدید عمومی نداشته و بازدید های خصوصی وی نیز با تدابیر کرونایی برگزار می شود و همه افرادی که واجد شرایط دیدار حضوری وی هستند مثل سفرا و وزرا، بایستی فاصله ایمن را رعایت کنند.

لغو جلسه سران قوا به دلیل بازدید محمد باقر قالیباف از CCU بیماران کرونایی در بیمارستان امام خمینی تهران در هفته پیش، بازتاب های گسترده ای داشت که به انتقاد متعدد مجلسیان از رئیس قوه مجریه منجر شد.

محمد باقر نوبخت روز شنبه ۱۹ مهر ماه ۹۹ در پستی در توییتر اعلام کرد که پس از گذشت یک هفته پر کار، با مشاهده علائمی، به یک مرکز درمانی مراجعه کرده و تست کرونا داده که از قضا مثبت اعلام شده است.

کرونا نوبخت

توییت رسمی ابتلای محمد باقر نوبخت به کرونا

لذا وی تا اطلاع ثانوی تحت نظر است. محمد باقر نوبخت، متولد ۲ فروردین سال ۱۳۲۹ در شهر رشت است و خواهر زاده حجت الاسلام حسن حجتی از روحانیان سرشناس گیلان محسوب می باشند. ابتلای نوه آیت الله ابوالقاسم حجتی به کرونا احتمالا منجر به تغییراتی مقطعی در برگزار جلسات هیات رئیسه سازمان برنامه و بودجه در نیمه دوم پاییز شود. نیمه دوم پاییز زمان بسیار مهمی برای سازمان برنامه و بودجه است تا لایحه بودجه سال آینده را آماده و تقدیم مجلس شورای اسلامی کند.

روابط عمومی سازمان انرژی اتمی ایران نیز اخیرا اعلام کرد که تست کووید ۱۹ علی اکبر صالحی، رئیس این سازمان نیز مثبت اعلام شده است. علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه دولت محمود احمدی نژاد و رئیس سازمان انرژی اتمی دولت تدبیر و امید، متولد ۴ فروردین سال ۱۳۲۸ شمسی در شهر کربلا است و همسر زهرا رادا محسوب می شود.

علی اکبر صالحی نیز مثل محمد باقر نوبخت در قرنطینه به سر می برد. نزدیکان آقای رئیس سازمان انرژی اتمی گفتند که حال عمومی دکتر صالحی رضایت بخش است و ایشان فعالیت های سازمان را رصد می کند. از علی اکبر صالحی به عنوان یکی از گزینه های احتمالی نامزدی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که ۲۸ خرداد سال ۱۴۰۰ شمسی برگزار می شود، یاد می کنند.

مینو محرز از متخصصان بیماران عفونی کشور در پی ابتلای ده ها تن از نمایندگان مجلس به کرونا توصیه کرده بود که جلسات علنی مجلس به صورت مجازی برگزار شده یا نمایندگان که بعضا بالای ۵۰ سال سن دارند، فاصله گذاری اجتماعی را بیش از استاندارد در نظر گرفته شده در محیط صحن علنی رعایت کنند. از روز شنبه ۱۹ مهر، جرایم نقدی برای افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرده و ماسک نزنند، اعمال می شود. حتی عابران پیاده نیز با دوربین های پلیس در سراسر کشور رصد می شوند.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود