۴۵ نظر

قانون جدید معافیت از سربازی همان قانون قدیمی معافیت سربازی است و تغییری نکرده است. یکی از دلایلی که در چند روز اخیر کاربران در شبکه های اجتماعی و موتورهای جست و جو به دنبال طرح جدید و یا قانون جدید معافیت سربازی هستند، به طرحی که ابوترابی نماینده مجلس شورای اسلامی از آن سخن گفته مربوط است.

طبق خبری که آقای ابوترابی در هفته اول آبان ماه امسال رسانه ای کرده است، مجلس طرح جدید برای معافیت سربازی مشمولان در سال کرونایی و تحریمی ۹۹ دارد که هنوز جزییات تکمیلی آن رسانه ای نشده است.

طبق طرح معافیت سربازی که توسط ابوترابی اطلاع رسانی شده است، هر فردی که مشمول خدمت مقدس سربازی است و بیست و هشت سال سن دارد، در صورتی که تا سن پنجاه سالگی، پنجاه درصد بیش تر از مشمولانی که سربازی رفته اند، مالیات پرداخت کند، کارت پایان خدمت گرفته و از طی کردن دوره خدمت وظیفه عمومی معاف است.

طرح جدید معافیت سربازی که توسط یکی از نمایندگان مجلس در آبان ۹۹ رسانه ای شده است، باید پس از تایید کمیسیون های مربوطه در مجلس شورای اسلامی، رای اکثریت صحن علنی مجلس را گرفته و برای تبدیل شدن به قانون، با تایید شورای نگهبان قانون اساسی نیز مواجه شود. طرح معافیت سربازی مشمولان در صورتی تبدیل به قانون می شود که ستاد کل نیروهای مسلح نیز این طرح را تایید کند.

با توجه به سابقه مخالفت ستاد کل نیروهای مسلح به قوانین و طرح ها و لوایحی که در آن، نظرات امنیتی و نظامی کشور لحاظ نشده است، بنابراین بعید به نظر می رسد که این طرح خام که علاوه بر چالش های حقوقی، با چالش بی عدالتی در جامعه نیز روبرو است، بتواند از همه موانع پیش رو تا تبدیل شدن به قانون، به سلامت عبور کند.

ستاد کل نیروهای مسلح در سال های اخیر، با طرح جریمه فروشی سربازی، طرح اعزام داوطلبانه مشمولان به خدمت و طرح معافیت از سربازی فوتبالیست ها و طرح معافیت ریالی مشمولان مخالفت کرده بود.

لذا اگر شما مشمول هستید، نباید منتظر تصویب یا عدم تصویب این طرح باشید. طبق اعلام اخیر سازمان وظیفه عمومی، در صورتی که تا اول آذر ماه ۹۹ برای اعزام به خدمت سربازی اقدام کنید، مدت سربازی شما به جای ۲۴ ماه در مناطق عادی و غیر عملیاتی، همان ۱۸ ماه است.

طرح جدید معافیت سربازی که یکی از نمایندگان مجلس در روزهای ابتدایی هشتمین ماه سال جهش تولید بیان کرده، موجی از اعتراض و واکنش ها را در میان کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی به همراه داشته و بعضی از هشتگ بی عدالتی و مالیات بده سربازی نرو استفاده کردند.

طرح جدید خرید خدمت سربازی احتمالا به دلیل اینکه نمی تواند نظر نیروهای مسلح را تامین کند و ابزار قانونی و اجرایی مشخص و شفافی هم برای اجرای آن در نظر گرفته نشده است، تصویب نشود.

قانون جدید معافیت از سربازی

در سایت وظیفه عمومی ناجا درباره قانون جدید معافیت سربازی اطلاعات لازم را کسب کنید

به دلیل شیوع بیماری کرونا، مدت زمان آموزشی در نیروهای مسلح برای مشمولان دوره خدمت وظیفه عمومی، ۳۰ روز است. اگر یک سال پس از فراغت از تحصیل برای ارسال دفترچه اعزام به خدمت اقدام نکنید و خود را معرفی نکنید، در صورت عدم معرفی خود، از نظر سازمان وظیفه عمومی، وارد دوران غیبت می شوید.

یک بار دیگر تاکید می کنیم که مدت خدمت سربازی کارکنان وظیفه عمومی از اول آذر ماه سال ۱۳۹۹ در مناطق عادی و غیر عملیاتی کشور، ۲۴ ماه خواهد بود. لذا قانون جدید معافیت از سربازی در آبان یا پاییز ۹۹ تعیین و تصویب نشده است و شرایط اعزام به خدمت همان چیزی است که در نیمه نخست سال ۹۹ روال بود.

قانون جدید معافیت از سربازی باید تاییدیه شورای نگهبان و ستاد کل نیروهای مسلح را داشته باشد. احتمالا در آبان ماه، طرح مطرح شده مجلس یازدهم درباره قانون جدید معافیت از سربازی با مخالفت هایی همراه و از دستور کار بهارستانی ها خارج شود.

طرح خرید جریمه غیبت خدمت سربازی نیز از سال ۱۳۹۶ به بعد لغو شد. برای اطلاع از جدید ترین قوانین و شرایط معافیت از خدمت سربازی به سایت سازمان وظیفه عمونی ناجا به نشانی vazifeh.police.ir رجوع کنید.

افرادی که با فرد دارای معلولیت ازدواج کنند، احتمال معافیت از خدمت سربازی دارند. چالش طلاق توافقی زوجین برای اخذ معافیت فرزندان از جمله چالش هایی است که امسال بر سر معافیت از خدمت سربازی خانواده هایی که فرزند مشمول دارند، مطرح شد.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 4.7 / 5. تعداد رای: 3

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

مطالب مرتبط
۴۵ نظر

ورود

 • مرادی آبان 5, 1399

  وااله بی عدالتی داره موج میزنه تو این کشور …. خداشاهده بعد از خدمت قرص اعصاب مداوم استفاده میکنم اینقدر فشار عصبی داشتم لب مرز بودم .
  خیلی ها با پول به راحتی خدمتو میخرن .. به خدا این انصاف نیست ! استخدام شدم با پارتی بازی یکی دیگه جای من اومد .

  • احمد آبان 6, 1399

   چه ربطی به بی عدالتی داره .اتفاقا قانون خیلی خوبیه باید قوانین به روز بشن و اینکه تو سربازی آسیب دیدی دلیل نمیشه که همه آسیب ببینند تا عدالت رعایت بشه.این نشون میده که علاوه بر مریض اعصاب روانی هم شدی.سربازی جز تلف کردن وقت جوونا هیچی نداره .امیدوارم این قانون بیاد تا نسل بعدی آسیب نبینه.

   • علیرضا آبان 6, 1399

    عزیز کاملاً مشخصه که سربازی نرفتی ! امیدوارم سربازی برروید تا درک کنی . مشخصه که نرفتی و دنبال معافیت میگیردی .

    بی عدالتی اینه که یک پولدار میاد به راحتی خدمت رو میخره و یک جوان بی پول میاد و ۲ سال جونیش رو تو این راه می گذراند …. !

    • رضا آذر 15, 1399

     بنظر من ایران هم مثل اکثریت کشورها نیروی نظامی خودشو باید از طریق کادرها تامین کنه چرا که سرباز از روی اجبار میره سربازی ولی کادر از روی علاقه میره سرباز ها ۹۰درصدشون رضایت ندارن وبا میل باطنی نمی‌رن خدمت واین یعنی همیشه درتلاشند به نوعی از خدمت فرار کنن با مرخصی و فرار از کار های سنگین دیگه نه به جامعه مفید میشن نه به دولت این وسط هم الکی هم حقوق اضافی داده میشه هم کاری به ثمر نمی‌رسه . برای دفاع از کشور هم فقط آموزش نظامی باشه کافیه دیگه نیازی به تلف کردن وقت اضافی نیست ما نباید کمتر از کشورهایی مثل سویس یا ژاپن باشیم بهتره نو اندیشانه تراز حتی کشورهای پیشرفته بیندیشیم

  • حسین بهمن 28, 1399

   اخه روانی

 • امید آبان 6, 1399

  سلام بنده ۴۴سالمه وبیستوچهار سال تو محرومیت کامل بودم وازسال ۷۵تا الان خیلی اتفاقها افتاده فقط چون بخاطر مشکلاتی نتونستم خدمت کنم وثبت احوال شناسناممو باطل کرده وکارت هوشمند نمیده وتصادف کردم من با موتور بودم ویکی ماشین از پشت سر بهم زد وپای چپم از کار افتاده وخونه نشین شدم وحتی نتونستم شکایت کنم حق خودمو زنو بچمو بگیرم وخیلی جاهای دیگه که مجال گفتن نیست حقمون پایمال شد در اصل حق زنو بچه های ما پایمال شده فقط بخاطر سربازی نتونستیم خدمت کنیم .متولد ۱۳۵۶هستم واز سال۱۳۷۵تا الان یعنی بیستو چهار سال تاوان ندادیم که هنوزم گیر دادین مشکلات بچه وهمسر نمی خواین رفع کنید چون سرپرست چند نفر هستیم ولی برا سرپرستی یک پدر یا مادر معافی می دهید ولی امسال ما که سرپرستی زن وبچه کوچک وبزرگ هستیم بی خیالمون نمی شید تو سن ۴۴سالگی

 • r آبان 6, 1399

  چرا حرف بی‌خود میزنید چه بی عدالتی کی مخالفه؟ فقط کسی مخالفه که مشکل داره از لحاظ مغری. وگرنه جوانی که مثلا فوق لیسانس گرفته و با کلی زحمت توداین کشور کهداوضاع اقتصادیش داغونه الان بیاد بره سربازی دو سال عمرش رو هدر بده که چی هم کاری که واسه خودش دست و پا کرده رو از دست بده هم نتونه در زمینه تحصیلی موفقیتش رو ادامه بده چه فایده ای داره؟؟؟؟ تارهخیلی ها هستن که حوصله درس خوندن رو نداذن و کار هم ندارن دوست دارن برن سربازی که با این کار به نفع اونا هم میشه چون حقوق سربارها خیلی بیشتر از الان میشه
  این قانون خیلی قانون خوب و عقلانی هست

 • SINA آبان 6, 1399

  توی سربازی اگر کسی که تتو کرده باشه به عنوان بیمار اعصاب و روان معاف از رزم میشه. و کسی هم که دچار بیماری صرع هست هم به عنوان بیمار اعصاب و روان معاف از رزم میشه. کلا می‌خواستم بگم که سربازی صفر تا صدش عجیب و مسخره‌ست.

 • Rasoul آبان 6, 1399

  کدوم بی عدالتی کدوم اعتراض ؟ چرا چرند و یاوه تحویل مردم میدید. هرکسی که این خبر شنیده خیلی هم خوشحال شده. اگه کسی هم ناراحت شده باشه احتمالا مبتلا به مازوخیسم هست چون سربازی چیزی جز شکنجه و آزار روانی و فیزیکی نیست. تا کی جوونا باید قربانی این لجاجت و حماقت بشن.

 • افشین آبان 7, 1399

  اولا مشخصه که نویسنده این مطلب از روی سوزش مخالف تصویب این قانونه
  بعدش هم کجاش بی عدالتیه؟؟؟اینکه ۲سال بیهوده عمرت رو هدر بدی بی عدالتی میشه؟هر کسب هم که ساز مخالفت میزنه فقط از روی کم اگاهی و سوزشش هست

  • علی زمانی آبان 7, 1399

   والا نویسنده خودش ۱۶ سال پیش ۲۴ ماه سربازی رفت 🙂
   اگه قراره وظیفه (اجباری) عمومی باشه، باید برای عموم مردم باشه نه ما بدبخت ها و شما خوش بخت ها و بچه زرنگ ها 😉 اینکه عمر تلف میشه یا نه به قانون گذار مربوط است. ضمنا اینکه این قانون تصویب بشه یا نشه، ۱ ریال توفیری برای نویسنده ندارد. ما فقط روایت گر یک اتفاق با استناد به تاریخ شناسی این رویداد بودیم و بس. مصداق «کم آگاهی» هم روشن بفرمایید مممنون میشیم خارج نوبت.

   • پویا آبان 8, 1399

    کاملااز ادبیاتتون حسادت و کینه توزی موج میزنه. می فرمایند: چون من ۱۶ سال پیش رفتم حالا همه باید برن و از عبارت بچه زرنگ ها استفاده می کنند. متاسفم برای این نویسنده

    • علی زمانی آبان 8, 1399

     اینکه عرض شد بنده ۱۶ سال پیش رفته ام، صرفا مصداق: رطب خورده منع رطب چون کند بود فرزند. . . معنی دیگری استنباط نشود.
     اینکه فرمودین کینه توز و حسادت دارم، مایه تعجب است. حسادت به چیزی که سخت بدست می آید یا در دسترس نیست، حاصل می شود. اگر حاصل، سربازی نرفتن عده ای است، خوب برای بنده که رفتم، مصداق حسادت نیست. چون حاصل شده.
     اینکه فرمودین کینه توزی میکنم، متوجه نشدم درباره چی کینه ورزیدم؟ کینه چی؟ کینه کی؟
     اینکه عدالت باید یکسان برای همه افراد جامعه اجرا شود نه بچه زرنگ ها!، هم در عقل است و هم در نقل.
     فروش سربازی مدتهاست لغو شده چون غیر عادلانه بود. عدالت، بچه زرنگ و بچه مایه دار و جنوب شهری نمی شناسه!!
     درباره چیزی که در اختیارتان نیست، غصه نخورید. پسته بخورید.

   • سیدی آبان 17, 1399

    که اینطور مشتی . یه بزرگواری گفته خیلی وقت پیشم گفته بود: آنچه را که بر خود میپسندی برای دیگران هم بپسند و آنچه را که برخود نمی پسندی برای دیگران نپسند . گویا شما خیلی به این جمله متکی هستی . درسته ؟

   • حسین آذر 24, 1399

    پس بهتره شما ساکت بشینی تا قانون گذار تصمیمش رو بگیره

 • درد دل مادر آبان 10, 1399

  بیمار جوان دارای کولیت روده یا زخم روده که روزی با ۷ تا قرص جهت کنترل خونریزی و درد شدید که تا ۵ سال باید تحت نظر پزشک باشد یا نمونه فرزند من آیا انصاف است به اسم معاف از رزم به خدمت اعزام شود با رژیم غذایی خاص و اینکه استرس برای بیماری سم است . لطفا در سربازی امثال فرزند من تجدید نظر شود خدمت اجباری حذف یا مدت آن به دوره آموزش و حداکثر یکساله شود.هر کار اجباری اثر معکوس بدنبال دارد با آرزوی سلامتی تمام بیماران کشورم

 • حسن آبان 10, 1399

  نباید تصویب بشد، من که دارم خدمت میکنم با اونی که خدمت نرفته باید ی تفاوت هایی باشد.

 • درد دل مادر آبان 11, 1399

  چرا بیماری کولیت یا زخم روده که روزی با ۶ تا قرص درد و‌خونریزی آن کنترل می شود و رژیم غذایی که دارند و نباید جهت عود بیماری استرس داشته باشند الان دوره آموزش می بینه تحت عنوان معاف از‌رزم .لطفا در حق امثال پسر من لطف کرده ناحقی نکنید ضمنا دوره آموزش برای تمامی جوانان کافی یا‌حداکثر یکساله یا طرح جدید حمایت کنید.واینکه یاد بگیریم رضایت دیگران باعث خوشحالی ما باشد.

 • رضا آبان 11, 1399

  من واقعا متوجه نمیشم چرا یه عده تو این مملکت اینقدر بی منطقن و با کار درست مخالفت میکنن. منطق افرادی که با این طرح مخالفن مثل اینکه یه نفر کرونا بگیر و با ساخت واکسن مخالف باشه و بگه چون من این بیماری رو گرفتم پس بقیه هم باید بگیرند. سیستم سربازگیری در ایران یکی از ضعیفترین و افتضاح ترین سیستم ها تو دنیاست و باید اصلاح بشه. دلیل نمیشه چون یه عده قربانی این سیستم شدن بقیه هم همین بلا سرشون بیاد.

  • علی زمانی آبان 11, 1399

   لطفا قیاس مع الفارق نفرمایید آقا رضا
   بحث فروش خدمت وظیفه عمومی سربازی را که بحث امنیت ملی هست را با بحث واکسن کرونا که بحث بهداشت عمومی است یکی میکنید؟ چه ربطی بین واکسن کرونا و فروش خدمت سربازی دیدید که ساخت واکسن کرونا را مصداقی از فروش خدمت سربازی دانسته اید؟
   در فروش خدمت سربازی، یک بی عدالتی در اجرای قانون داریم. اگر قانون نقص دارد، قانون باید رفع نقص شود. نه اینکه قانون دور زده شود و بی عدالتی ترویج شود. در بحث واکسن کرونا، سمرایه گدذاری و ساخت واکسن، عین عدالت است. در حالی که در فروش سربازی، فروش خدمت، عین بی عدالتی است. برای همین است که بارها ستاد کل مخالفت کرد و رد شد.
   سیستم سربازگیری در ایران، برآورد همه قدرت و ظرفیت قانون گذاری و تصمیم گیری در کشور است. قانون تجارت شما مال ۹۸ سال پیش است. قانون سربازی مال عهد رضا قلدر است. خیلی از قوانین دیگر ایران قدیمی است. افتضاحات بسیار است که تویش، قانون سربازی گم است.
   با پول که نمیشه قانون ناقص را دور زد و صدای میلیون ها نفر دیگه رو درآورد!!! راستی وجدان کیلویی چنده؟ 😉

   • رضا آبان 11, 1399

    ببخشید میشه شما به این سوال جواب بدین که چرا تمام کسانی که با این طرحها مخالفت میکنن کسانی هستند که قبلا سربازی رفتن از جمله خود شما ؟ کجایه این عدالته که من دو سال از عمرم برم مجانی کارگری و حمالی کنم و تهش هیچی گیرم نیاد ؟ و میشه به این سوال هم پاسخ بدید که چرا هر ساله دو برابر نیاز کشور سربازگیری میکنن ؟

    • علی زمانی آبان 12, 1399

     پاسخش روشنه: عدالت
     زرنگ کجا هستند؟ خون شما رنگین تر از بقیه است؟ قطعا نیست. پس، شعار الکی عدالت محوری ندید. قانون نقص داره (که داره)، راهش، رفع نقص قانونه. راهش پول و دور زدن قانون نیست. پول بدی، میشه همین کثافتی که داری زندگی میکنی توش و هر روز یک مسئولی رو می برن دادگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی.
     در کتاب: چرا ملت ها شکست میخورند (که توصیه میکنم مطالعه بفرمایید)، پاسخ یک کلمه است: بخاطر نهادها .
     اینکه شما بدون اطلاعات متقن، بدون سند و مدرک بیانیه میدهید (سالی ۲ برابر نیاز کشور سربازگیری میشه) در حالی که حتی یک خط اطلاعات valid و reliable درباره منابع انسانی نیروهای مسلح نداری (حتی ۱ خط)، جای شگفتی است.
     امیدوارم پاسخ را گرفته باشید.
     البته ما ایرانی ها در دنیا معروف هستیم به حرف زدن بدون سند و مدرک. از رئیس جمهورهامون یاد گرفتیم.

     • رضا آبان 12, 1399

      اول اینکه گفتم دو برابر نیاز سربازگیری میشه از خودم در نیاوردم از یه کادری نظامی رده بالا اینو شنیدم. دوم اینکه این طرح جدید کاملا برای رفع نقص این سیستم از رده خارج مناسب هست چون هم افراد جوانتر و پر انرژی تر جذب میشن و هم با اون پول مالیات که از بقیه گرفته میشه میتونن به این افراد آموزشهای بهتر و با کیفیت تر ارائه کنن و هم فضای خیلی سالم تری ایجاد کنن که میشه یه معامله دو سر برد و برای همه بهتر میشه. و سوم اینکه شما اول برو معنی عدالت رو درک کن بعد بیا اینجا ازش صحبت کن و وقتی از عبارت رضاقلدر استفاده میکنی بهتره یه نگاه تو آینه بندازی.
      اجرکم عندالله

     • علی زمانی آبان 12, 1399

      آقا رضا
      از دلیلی که آوردی (یه کادری نظامی اون هم رده بالا!!) فهمیدم چقدر بمب اطلاعات نظامی هستی و تحلیل های منطقی داری. خط آخر کامنت قبلیم را دوباره بخون
      شب بخیر

     • E‌pz بهمن 6, 1399

      بوی سوختنی میاد آقای زَمونی😂
      هنوز تصویت نشده اینقدر بهت فشار اومده. تصویب بشه چیکار میکنی؟!!! لابد خودکشی!

     • علی زمانی بهمن 6, 1399

      کلا این طرح خام با مخالفت ستاد کل، ازدستور کار خارج شد. . . به خامی تفکر طراحانش بود. شما ذوق مرگ نشو 🙂

   • پیمان آذر 20, 1399

    هر آدمی با یک ذره تفکر دموکراتیک دو دقیقه فکر کنه میفهمه خدمت سربازی از نوعی که ایران هست از مسخره ترین نوعش در تمام دنیاست ، امثال شما با این طرز تفکر مانع اصلاح قوانین احمقانه پنجاه سال پیش میشن ، کجای دنیا کسی اینجوری میره خدمت اصلا منطق این که دو سال بدون مزد حمالی کنی چی هست؟ این اسمش گروگان گیری از نوعی که گروگان گیر هدفش پول هم نیست هدف خورد کردن شخصیت آزار دادن و فرمان بردار کردن یک انسان اگر تازه این قانون عصر حجری ذره ای توش انصاف یود باید حقوق سرباز که به اجبار برده میشه و در واقع گروگان هست و نمیتونه از کشور خودش حتی بذاره بره باید از یک کادر نظامی حقوقش بیشتر یا حداقل همسان بود ستاد کل نیروی مفت برای حمالی میخواد هیچ ارتباطی هم به امنیت کشور نداره مگه بقیه کشورها که به اجبار سرباز گروگان نمیگیرن امنیت ندارن؟ طرز تفکر نسل شما باعث تاسف واقعا

    • علی زمانی آذر 21, 1399

     قانون تجارت کشور شما متعلق به ۹۰ سال پیش است. قانون نظام وظیفه هم ۸۰ سال پیش.
     من مخالفتی با اصلاح قانون سربازی ندارم. فقط صحبت این هست که اگر اصلاحی میشه، عدالت رعایت بشه. همین. امنیت من و شما را بدبخت بیچاره ها نباید تامین کنند و شما هم باید هزینه تامین امنیتت را پرداخت کنی و سهیم باشی در امنیتی که داری.
     همین. این یک ذره تفکر دموکراتیک است که شما ازش سخن گفتی.

 • حسین آبان 13, 1399

  اکثر کشورها یا دوره رو اختیاری کردن یا مدت زمان خیلی کوتاهی خدمت اجباری دارن. با این وضع اقتصادی و اجتماعی دو سال رو با حقوق ۳۰۰ هزار تومنی حتی تو شهر خودت هم خدمت کنی بخدا ظلمِ . اگه بجاش حتی بره کارگری کنه بهتره، از اون بدتر اینکه اگه پایان خدمت نداشته باشی محرومی از خیلی خدمات اجتماعی، انگار که منافقی یا اختلاس کردی! بعد آقایون انتظار دارن به بهونه ادامه تحصیل کسی از مملکت فراری نشه، رشد اقتصادی و کارآفرینی باشه ولی اگه پایان خدمت نداشته باشی حق کسب مجوزهای لازم رو نداری، بعد از اینکه از دوره خدمت سربازی اومدی بیرون خیلی فرد ایده عالی باشی تو جامعه و شوهر خوبی باشی برای همسرت انگار نه انگار که تو همون پادگان پوتین دزدی و زیرآب زنی و پیچوندن وظایف بخش اصلی فرهنگ دوران خدمت سربازیه، رفتار کادری های عقده ای هم که جای خود دارد. با اینها نمیشه از یه فرد وطن پرست ساخت و جامعه و اقتصاد رو شکوفا کرد. فقط میشه شش ملت رو اسیر هشت کرد.

 • امید آبان 14, 1399

  سلام من ۴۴سالمه ازسال۱۳۷۵تاالان بخاطر مشکلاتی نتونستم خدمت کنم ۲۴سال محرومیت شدید ودارای چند فرزند وبخاطر یک تصادف پای چپم ناقص شده وخونه نشین شدم من با موتور بودم وماشین از پشت سر بهم زد وبخاطر مشکل سربازی نتونستم حتی شکایت کنم حق خودمو زن وبچه هامو بگیرم والانم پنج ساله خونه نشین شدم وحرص خوردم ناراحتی روانی هم اضافه شده بخاطر فقر شدید ومشکلاتی که داشتم حتی ثبت احوال هم تازگیا کارت هوشمند نمی ده به من فقط بخاطر سربازی این بیستو چهار سال اینقد حقمون پایمال شده وصدامون به هیجا نمی رسه من که سنم ۴۴سالمه وپای چپم ناقص شده ومریضی روانی گرفتم وفقر شدید هم گرفتار شدیم وسرپرست زن وچند تا بچه هستیم کی دیگه می خواین بفکر زنو بچه هامون هستین .مسولین واقعا بفکر زنو بچه هامون اصلا نیستند که کمکمون کنند پیر شدیم مریض شدیم فقیر شدیم هر جرمی تاوانی دارد ایا این بیستو چهار سال انصافا محرومیت کامل وشدید تموم نشده

 • محمد آبان 16, 1399

  آقای زمانی
  هر قانون غلطی نیازمند اصلاح هستش
  این که شما ۲ سال مفت و مجانی رفتی سربازی دلیل نمیشه که همه این اشتباهو تکرار کنن
  انقدر روی نظر خودت مقاومت نکن،
  بعدم این قانون اصلا خرید سربازی نیست بحث مالیات هستش، این دوتا خیلی فرق دارن

  • علی زمانی آبان 16, 1399

   بحث خنده دار پرداخت مالیات بیشتر و سربازی نرفتن، در واقع همان بحث پوسیده خرید خدمت سربازی است!! فرقی با هم در اصل قضیه ندارد.
   این که قانون غلط هست یا نیست را بنده نمیدانم و در صلاحیت تشخیص نیستم. طبق همان قانونی که به نظر شما غلط است، امثال بنده و خیلی های دیگه سربازی رفتن. اگر هم عده ای با قانون مشکل دارن، قانون را اصلاح کنند. دور زدن قانون با پول دادن، روش سنجیده ای نیست. من روی نظرم مقاومت نمیکنم. من روی عدالت مقاومت میکنم. عدالتی که برایش بچه پول دار بالای تهران با هموطن سیستان و بلوچستانی فرق نکنه.
   راستی یادت نره: امنیت، هزینه داره

   • مسلم آبان 16, 1399

    ببینیداول اینکه شخصی که این مطلب رونوشته کاملا”مشخصه نظرشخصی داده وبدون منبع موثق نوشته،اصلاح سربازی کاملا”منطقی است،وباچیدمان مطالعاتی گسترده ارایه شده،ومطمعنا”لازم به توجه خاص وتاییداست،اصلاح لازمه ی جامه ولازمه زندگی است،تووامثال توبرگردین به۱۰۰سال پیش زندگی کنید،سربازی رفتی به درک که رفتی چون شماهارفتین تاابدبایداین قانون رضاخانی باشه،الان خانی هست که این قانون هم ادامه داشته باشه.

    • علی زمانی آبان 16, 1399

     ممنون از تحلیل های منطقی با استدلال های فوق العاده شما
     کسی مخالف روند اصلاح قانون سربازی نیست که شما اهانت میکنی. بحث این هست که هر اتفاقی که قراره بیفته، بهتره با پول معامله نشه که مغایر عدالت است. هیچ جای دنیا برای فرار از قانون و پرداخت جریمه، مالیات را مصداق نکرده اند. این لایحه، ناقص و مغایر اصول ابتدایی عدالت است و احتمالا، همان فرجامی خواهد داشت که در متن گفتیم. قانون رضا قلدر مثل قانون تجارت ایران که متعلق به ۹۸ سال پیش است، نیاز به تصحیح و اصلاح است. با پول نمیشه قانون ناقص و مشکل ساز را رفع کرد. همین
     شما همچنان به هتاکی خود ادامه دهید که وزن تحلیل های شما را عیان تر می کند

 • محمد آبان 16, 1399

  یه عده چون خودشون ۲ سال عمرشونو رایگان رفتن خدمت کردن، واسه همون الان با اومدن این طرح شکم درد گرفتن هی دارن مخالفت میکنن

  مشکل مردم ما اینه که چون خودمون اشتباه کردیم دلمون میخواد مردم هم همون اشتباهو بکنن
  آقای زمانی انقدر ناراحت نباش حالا شما سربازی رفتی خب بزار جوان های آینده نرن چه اشکال داره
  یکم نسبت به هم مهربون باشیم لطفا

  • محمدرضا آبان 19, 1399

   حاجی دمت گرم کاش همه منطق تو رو داشتن اما مشگل اینه که به خاطر یه وجب کارت باید دوسال جون بکنی اگه نری محروم میشی از اینور حرف مردم از اون ور حرف خانوادت

 • mm آبان 20, 1399

  اقای زمانی حالا کجا خدمت کردی انقدر ناراحتی خخخخخخخخخخخ

 • افروز آبان 25, 1399

  این طرح اگه اجرا بشه یکسری از مشکلات جوانها حل میشه چون جوانهای ایرانی درگیر بسیاری از مشکلات مادی وروحی هستن با اجرای این طرح میل به ازدواج وفرزند آوری قوت میگیره ومملکت ما از پیر شدن نسل جلوگیری میکنه خواهشن مقرضا نه برخورد نکنید واین طرحو هر چه زودتر اجرایی کنید

  • علی زمانی آبان 25, 1399

   عزیز این طرح با مخالفت ستاد کل، منتفی شد.

   • احسان آبان 28, 1399

    مصداق بارز زورگویی و تصمیم گیری یه اقلیت محدود برای اکثریت مردم اونم بخاطر اهداف و سیاست هایی که اکثریت مردم باهاش مخالفن. کاش یه بار اینم به رای میگذاشتن و از روی رای مردم تصمیم میگرفتن ولی چه آرزوی محالی.

 • Amir آبان 28, 1399

  سلام… سربازی یکی از مضخرف ترین چیز هاست که جز اتلاف و هدر رفتن عمر ما جوونا چیزی نداره… تو سربازی شرایط روحی و روانی فرد بهم میریزه و افسردگی بهش دست میده.. چرا با عمر ما بازی میکنید؟

 • حسین بهمن 28, 1399

  اقای زمانی مگه چقدر رفتی سربازی انقدر میسوزی انشائالله اختیاری میشه به کوری چشمت

  • علی زمانی بهمن 28, 1399

   آرزو بر جوانان عیب نیست. بحث سربازی رفتن یا معافیت از سربازی بنده نیست. بحث عدالت و طرح علمی است. همین

 • fuckworld اسفند 1, 1399

  فقط باید عوض شه حالا نه با پول مثلا هر کسی تو شهر خودش خدمت کنه یه جوری عوض شه که اینقدر کلمه سربازی تخمی نشه