عادت های غلط صبحگاهی که مانع کاهش وزن می شوند

عادت های غلط صبحگاهی که مانع کاهش وزن می شوند

صبح بخش بسیار مهمی از روز است و نقشی تعیین کننده در برنامه ی باقی ساعات روز از جمله برنامه ی غذایی ما دارد. این مناسک صبحگاهی ما هستند که تعیین می کنند ناهار زیاد خواهیم خورد یا کم، بدن از همه ی کالری هایش استفاده خواهد کرد یا محض احتیاط آن ها را ذخیره خواهد کرد. در ادامه به عادت های غلط صبحگاهی ای می پردازیم که جلوی کاهش وزن مان را می گیرند.

۱- صبحانه مفصل نمی خوریم

عادت های غلط صبحگاهی کاهش وزن

زمان خوردن غذا از چیزی که می خوریم بسیار مهم تر است. دانشمندان ثابت کردند برای ثابت نگه داشتن وزن، رژیم غذایی ای که در آن صبحانه مفصل و شام سبک باشد بسیار مؤثرتر از رژیم غذایی ای است که بر پایه ی میان وعده های مکرر و سبک باشد.

علت این مسأله آن است که سرعت سوخت و ساز بدن در اوقات مختلف روز متفاوت است. نتیجه ی اصلی که به دانشمندان به آن رسیدند این است که هرگز نباید از خوردن صبحانه ی پر کالری خودداری کنید. مقدار ناهار باید متوسط و شام باید سبک باشد.

۲- در آفتاب قدم نمی زنیم

نور خورشید به معنای واقعی کلمه چربی ها را آب می کند؛ دست کم بافت چربی سفید را. محققان دانشگاه آلبرتای کانادا دست به آزمایشی زدند که ثابت کرد میزان لیپیدهای دن در معرض نور خورشید کاهش می یابد.

این کشف تا حدودی علت بالا رفتن وزن افراد در فصل زمستان که آفتاب کمتری دارد را توضیح می دهد. به خاطر داشته باشید که حضور زیاد در آفتاب هم کار درستی نیست و همیشه باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

۳- بعد از بیدار شدن از خواب یک لیوان آب نمی خوریم

به گفته ی دانشمندان ۵۵ تا ۶۰ درصد بدن یک فرد بزرگسال از آب تشکیل شده، بنابراین نوشیدن یک لیوان آب بعد از بیدار شدن از خواب واقعاً کمک کننده است. نوشیدن آب باعث افزایش سرعت سوخت و ساز بدن می شود، امری که ریسک چاقی را کاهش می دهد. این کار به دفع سموم بدن هم کمک می کند.

۴- ورزش نمی کنیم

ورزش صبحگاهی جدا از مزایای بدیهی اش از جهت کالری سوزی و افزایش سرعت سوخت و ساز بدن، می تواند به کاهش اشتها هم کمک کند. محققان در پژوهشی متوجه شدند کسانی که عادت دارند پیش از صبحانه ورزش کنند در طول روز غذای کمتری می خورند.

علت این مسأله احتمالاً اثر «بیدار کننده» ی ورزش کردن است. کسانی که صبح ها ورزش نمی کنند سعی می کنند با خوردن مواد غذایی اضطراب بیدار شدن را کاهش دهند. به علاوه، دانشمندان پی بردند برای کاهش وزن، ورزش کردن در هنگام گرسنگی مؤثرتر است تا ورزش در طول روز.

۵- خوراکی های لذیذ را برای ناهار یا شام نگه می داریم

اگر نمی توانید در برابر خوردن شیرینی مقاومت کنید، این کار را صبح ها انجام دهید. این نتیجه ی دیگری است که دانشمندان در تحقیقات خود به آن رسیدند. اگر صبح شیرینی بخورید بیشتر لاغر می شوید تا آنکه شب این کار را انجام دهید.

۶- صبح ها اخبار را چک می کنیم

ترس و رنج ناشی از خواندن اخبار صبحگاهی می تواند واقعاً تأثیری منفی بر سلامت ما داشته باشد. این مسأله به ویژه زمانی صدق می کند که کمبود خواب مزمن داشته باشید. علت این مسأله آن است که اضطراب طولانی مدت باعث می شود سلول های بنیادی تبدیل به سلول های چربی شوند.

اضطراب باعث می شود بدن هورمون هایی تولید کند که به بدن کمک می کنند خود را با شرایط جدید مطابقت دهد. اگر اضطراب کوتاه مدت باشد، سلول های چربی جدیدی در بدن تشکیل نمی شود. اگر اضطراب طولانی شود، مکانیسم «ذخیره کالری» در بدن شروع به کار می کند. و حتی اگر غذای خود را کم کنیم، تا زمانی که موقعیت اضطراب آور به پایان نرسد قادر به کاهش وزن نخواهیم بود.

بیشتر بخوانید:

۱۳ عادت صبحگاهی که هر چه زودتر باید ترک کنید

نگاهی به عادت های صبحگاهی ۸ چهره مشهور و موفق دنیا

 

تماشای این ویدئو را به شما پیشنهاد می کنیم:

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود