اصول شستشوی لباس؛ هر لباسی را بعد از چند بار پوشیدن باید شست؟

اصول شستشوی لباس؛ هر لباسی را بعد از چند بار پوشیدن باید شست؟

ما هر روز از لباس های زیادی برای کارها و موقعیت های مختلف استفاده می کنیم و در انتهای روز لباس های استفاده شده ی زیادی برایمان باقی می ماند. اینجا است که این سؤال پیش می آید که آیا می توانیم یک بار دیگر از آن ها استفاده کنیم یا دیگر باید شسته شوند. شستشوی لباس ها اصولی دارد که ممکن است همه ی آن ها را ندانیم. مثلاً بعضی لباس ها را باید پشت و رو شست، چون مایعات بدن به داخل آن ها جذب می شود. و گاهی هم لباس بسیار کثیف تر از چیزی است که به نظر می رسد.

در ادامه می خواهیم ببینیم هر لباس را بعد از چند بار پوشیدن باید شست.

۱- هیچ وقت یک لباس زیر را دو بار نپوشید

لباس های زیر بعد از هر بار استفاده باید شسته شوند. این بدیهی ترین اصل بهداشتی است.

۲- شلوار جین: بعد از ۵ تا ۶ بار پوشیدن

یکی از بحث های همیشگی در مورد شستشوی لباس به شلوارهای جین مربوط می شود. شاید پدر و مادرتان معتقد باشند که بعد از هر بار استفاده باید شلوارتان را بشویید اما دوستان تان بگویند که شستشوی زیاد شلوار جین باعث از بین رفتن پارچه و رنگ آن می شود.

ایده آل آن است که شلوار جین را بعد از ۵ تا ۶ بار پوشیدن بشویید.

۳- تیشرت و تاپ: بعد از هر بار پوشیدن

با تیشرت های خود باید مثل لباس های زیرتان برخورد کنید چون تماس بسیار نزدیکی با پوست تان دارند و بیشترین حجم از عرق را به خود جذب می کنند. پس بعد از هر بار استفاده باید آن ها را بشویید. تنها استثنای این مسأله آن است که تیشرت یا تاپ را یک ساعت یا کمتر پوشیده باشید.

۴- پیراهن های زنانه: بعد از ۱ تا ۲ بار پوشیدن

نیازی نیست پیراهن هایتان را بعد از هر بار استفاده بشویید چون این کار می تواند باعث از بین رفتن پارچه و رنگ آن ها شود، به خصوص اگر از زیر لباسی پوشیده باشید. اما اگر پیراهن تان را یک روز تمام، آن هم یک روز گرم تابستانی به تن کرده باشید، بهتر است بعدش آن را بشویید چون عرق زیادی جذب آن شده.

۵- سوتین: بعد از ۳ تا ۴ بار پوشیدن

سوتین را لازم نیست مثل لباس زیر بعد از هر بار استفاده بشویید. اگر بین هر بار پوشیدن سوتین آن را هوا دهید، می توانید حداکثر ۴ بار از آن استفاده کنید. این مسأله البته در مورد سوتین های ورزشی صدق نمی کند.

۶- جوراب و جوراب شلواری: بعد از هر بار پوشیدن

اصول شستشوی جوراب را از بچگی به همه ی ما یاد داده اند. مادرها همیشه می گویند که بعد از هر بار استفاده باید جوراب ها را شست و این درست است. به همه ی آن باکتری ها و آلودگی هایی فکر کنید که پاهایتان به خود جمع می کند.

۷- لباس های ورزشی: بعد از هر بار پوشیدن

تنبلی را کنار بگذارید – لباس های ورزشی تان را باید بعد از هر باری که در باشگاه آن ها را پوشیدید، بشویید. فرقی نمی کند چند دقیقه یا چند ساعت ورزش کرده باشید؛ در هر صورت عرق کردید و با انواع و اقسام وسایل و دستگاه های ورزشی تماس داشتید.

۸- لباس خواب: بعد از ۳ تا ۴ بار پوشیدن

بوی بد لباس خواب کثیف تان می تواند خواب راحت را از شما بگیرد و خستگی را به تن تان باقی بگذارد. مراقب خواب تان باشید و لباس خواب تان را هم تمیز نگه دارید. بهتر است همیشه قبل از خواب دوش بگیرید که در اینصورت می توانید یک لباس خواب را حداکثر ۴ بار بپوشید.

۹- کفش ها: وقتی کثیف شدند

کفش هایتان را باید هر بار که کثیف شدند و با توجه به شرایط شان بشویید. اما مراقب باشید با آب خراب شان نکنید.

۱۰- دامن، شلوار و شلوارک: بعد از ۳ بار پوشیدن

دامن، شلوار و شلوارک را نسبت به شلوارهای جین باید دفعات بیشتری شست. این کار را معمولاً می توانید بعد از ۳ تا ۴ بار استفاده انجام دهید.

بیشتر بخوانید:

این لباس ها سلامت ما را به خطر می اندازند؛ از شلوار جذب تا عینک آفتابی

وقتی لباس تن بلای جان می شود! نگاهی به مضرات لباس ها برای سلامتی ما

کدام جنس پارچه برای بدن ما مضر و کدام بی خطر هستند؟

 

تماشای این ویدئو را به شما پیشنهاد می کنیم:

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • jemz آبان ۱۳, ۱۳۹۹

    آیا حوله حموم رو هم باید شست؟ اگر بله بعد چند وقت؟