۴ نظر

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق کشور، در ادامه ی ادعاهای جنجالی خود درباره ی ویروس کرونا این بار مدعی شد برخی مسئولین کشور در ازای دریافت پول، داروهای کرونا را پنهانی بر روی مردم ایران آزمایش کردند.

احمدی نژاد در گفتگویی جدید که آن را در وبسایت خود منتشر کرده به موضوع بحران کرونا در دنیا و ایران پرداخت.

احمدی نژاد آزمایش داروی کرونا

در بخشی از این گفتگو خبرنگار درباره ی نگرانی ها از آزمایش داروهای جدید کرونا بر روی مردم ایران صحبت می کند که هنوز مؤثر و ایمن بودن آن ها اثبات نشده است و احمدی نژاد در پاسخ می گوید:

«متأسفانه مقاماتی بودند که در یک پروژه ی تحقیقاتی بهداشت جهانی، یکسری داروها را می خواستند آزمایش کنند، آن مقدار که من اطلاعات گرفتم در کل دنیا ۱۱ هزار نمونه حاضر شدند بر روی مردم شان آزمایش کنند که ۳۵۰۰ تای آن بر روی مردم ایران آزمایش شد و من شنیدم آن مقام مسئولی که این کار را کرده، قرارداد بسته و پول گرفته است. این را چگونه می توان هضم کرد؟! چیزی که خودشان می گویند اثری ندارد، و تازه قرار است آزمایش شود، باید بیایند روی مردم ما آزمایش کنند و بعد به عنوان یک کار تحقیقاتی قرارداد ببندند و اطلاعات مردم ما را به دیگران بدهند، دارویی را تجویز کنند و بابتش پول دریافت کنند؟!»

این ادعا اما بی پاسخ نماند.

پس از انتشار صحبت های محمود احمدی نژاد برخی اعضای کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی علیرغم اهمیت این ادعای جنجالی در ایجاد بی‌ اعتمادی در میان مردم، در اینباره اظهار بی اطلاعی کرده و بیان کردند اگر رئیس جمهور سابق بتواند با سند و مدرک ادعای خود را اثبات کند مسببین این اقدام مجازات خواهند شد، در غیر اینصورت با شکایت وزارت بهداشت خود او مجازات خواهد شد.

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو هم در این ارتباط گفت: «دارویی که صدها هزار نفر در ایران استفاده کردند روی ۳۰۰۰ نفر آزمایش شده است و این هیچ اشکالی ندارد. آقای احمدی‌ نژاد به الفبای درمان و تحقیقات در علوم پزشکی آشنایی ندارد. درباره ی یک بیماری نوپدید که داروی مشخصی ندارد، از داروهایی که موجود است و بر اساس تئوری‌ های قبلی و پیش زمینه‌ های علمی قبلی برای بیماران تجویز می‌ شود که به آن “تجویز در شرایط اضطراری” گفته می‌ شود. البته همزمان هم اثر بخشی داروها سنجیده و با یکدیگر مقایسه می‌شود. اینگونه نیست که چون بیماری نوپدید است مریض را به حال خود رها کنند و بعد از معاینه تنها آن‌ ها را مشاهده کنند.»

وی در ادامه گفت: «ده‌ ها مطالعه در کشورهای مختلف همزمان انجام شده است و ما در هیچ کدام از آن‌ ها شرکت نکرده‌ ایم. تنها در یکی از این مطالعات ۲۷۰۰ نفر از ۱۱۰۰۰ نفر ایرانی بوده‌ اند و اتفاقاً از بین تمام این مطالعات، مطالعه‌ ای که در ایران انجام شد اثر بخشی برخی از داروها را زیر سؤال برد در صورتی که اثر بخشی این داروها در اف‌دی‌ای آمریکا تأیید شده بود. به هر حال ارزیابی اولیه گفته است که اثر بخشی این دارو محدود است.»

وی در پایان گفت: «مطرح کردن این ادعا از روی ندانستن انجام ده‌ ها مطالعه و شرکت ایرانیان تنها در یکی از این مطالعات است که البته من بعید می‌ دانم مطرح کردن این ادعا از روی ندانستن باشد. مسئولی برای انجام این پروژه ی تحقیقاتی پول نگرفته است اما هیچ پروژه ی تحقیقاتی در دنیا رایگان انجام نمی‌ شود و بودجه ی پژوهشی برای آن در نظر گرفته می‌ شود و در ایران با پول شرکت سازنده این پروژه‌ ها انجام نشده‌ است. کسی که هیچ آشنایی ای با تحقیقات علوم پزشکی ندارد برای استفاده ی خاص خود و فضاسازی این ادعا را مطرح کرده است. جزء افتخارات جمهوری اسلامی ایران است که نقش مؤثری در برخی از پژوهش‌ ها داشته است. برخی از افراد برای مشهور شدن مطالبی را خلاف جریان عام مطرح می‌ کنند و قرار نیست از هر فرد ادعا کننده‌ ای در این کوران همه‌گیری کرونا، شکایت شود زیرا بسیاری از این حرف‌ ها مبتنی بر دروغ است ولی هر جا اداره ی حقوقی وزارت بهداشت تشخیص دهد از این افراد شکایت خواهد‌ شد.»

رضا ملک زاده معاون سابق تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت هم گفت: «این داروها در حقیقت توسط سازمان بهداشت جهانی به ۳۰ کشور دنیا از جمله ایران هدیه شده است و همچنان توسط مردم استفاده می‌ شود. این داروها در برهه‌ ای مؤثرترین داروها تصور می‌ شدند و از قبل وجود داشتند و استفاده می‌ شدند. سازمان بهداشت جهانی مطالعه‌ ای با عنوان مطالعه وحدت با همکاری ۳۰ کشور جهان شروع کرد برای سنجش تأثیرگذاری دارو‌هایی که برای درمان کرونا استفاده می‌ شوند و متوجه شدند که هیچ یک از این داروها اثرگذاری مناسب را ندارند. این داروها صد در صد رایگان در اختیار کشورها از جمله کشور ایران قرار گرفته است و هیچ فردی هم برای این داروها مبلغی را دریافت نکرده است. ادعاهای آقای احمدی‌ نژاد صد در صد خلاف و دروغ است.»

محمود احمدی نژاد پیش از این هم ادعاهای دیگری را درباره ی ویروس کرونا مطرح کرده بود که خبرساز شد.

او هفته ی گذشته در مصاحبه ای با رسانه ی ایندیپندنت فارسی ویروس کرونا را آزمایشگاهی و سازمان جهانی بهداشت را مقصر اصلی شیوع آن عنوان کرد. احمدی نژاد گفت یکی از اهداف انتشار عمدی کرونا ایجاد تغییراتی اساسی در دنیا است و به علاوه، دانشمندان ایرانی قادرند داروی آن را به سرعت تولید کنند و نیازی به پیروی از دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت نیست.

محمود احمدی نژاد همچنین پیشتر در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی فونیکس چین شیوع ویروس کرونا را توطئه ای برای جایگزین کردن یک سیستم استعماری جدید در دنیا برای کنترل همه ی ملت ها عنوان کرده بود. او همچنین از چین به خاطر عدم شفافیت درباره ی منشأ ویروس کرونا و تأخیر در اطلاع رسانی درباره ی آن انتقاد کرده بود.

بیشتر بخوانید:

اظهارات جنجالی احمدی نژاد درباره آزمایشگاهی بودن ویروس کرونا و واکنش کیانوش جهانپور

اظهارنظر جنجالی محمود احمدی نژاد در مورد کراوات و خرید پیراهن ۴۰۰ دلاری + ویدیو

توییت عجیب احمدی نژاد به آنجلینا جولی؛ برسد به دست آنجلینا!

واکنش ها به مصاحبه جنجالی احمدی نژاد با «رادیو فردا»

اظهارات جنجالی احمدی نژاد درباره حبیب، معین، گلشیفته، شجریان و آغوش افتخاری

گشتی در توییت‌های محمود احمدی نژاد: از «چت با کاربران» تا «تبریک قهرمانی باشگاه بیسبال آمریکا!»

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴ نظر

ورود

 • امیر آذر 1, 1399

  تو اینکه مردم ایران موش آزمایشگاهی هستن هیچ شکی نیست تو این چهل سال انواع و اقسام آزمایش ها روی این مردم بدبخت انجام شده این حرف احمدی نژاد هم بعید نیست درست باشه به هر حال تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها اما اون نماینده وزارت بهداشتی که میگه باید مدرک بیاری برای حرفت تو یک درصد فکر کن برای یه همچین پروژه مهمی میشه مدرک بدست آورد اصلا اینا مدرک دست کسی میدن!!! عاقلان دانند…

 • مهدی غلامی آذر 1, 1399

  ادعا چیه خودشون تایید کردن که بیشترین همکاری رو داشتن (بخونید موش آزمایشگاهی شدن برای آمریکا و اروپا)
  برای برگشتن به برجام حاضرن کاپیتولاسیون و حق توحش دادنم برگردونن

 • ایرج آذر 1, 1399

  با سلام وقتی یه دولت تو هشت سالش رکورد دار دروغ و خیانته مسلما در بحث کرونا هم دنبال منافع خودشه

 • مرتضی آذر 1, 1399

  اگه وزارت بهداشت معتقده احمدی نزاد دروغ میگه باید ازش شکایت کنه . اگه شکایت نکنه نتیجه میگیریم احمدی نزاد راست گفته . نکته دوم این قضیه داروهای سازمان بهداشت جهانی رو چرا الان وزارت بهداشت رسانه ای کرده ؟ آیا به مردمی که این دارو ها داده شده گفته شده که این داروها آزمایشی هستند و رضایتشون جلب شده ؟